چیجوری نفوذ کلام خود رو افزایش دهیم؟

روش اول: صحبت روشن تر، رک و بااقتدار

۱. روشن صحبت کنین

چیجوری نفوذ کلام خود رو افزایش دهیم؟ آموزشی

صحبت کردن جسورانه یعنی گفتن مطلبی به شکل معلوم و مستقیم. این کار نسبت به صحبت کردن نامعلوم، روش مؤثرتریه، چون در صحبت مجهولانه احتمال کمتری هست که فرد به شما گوش بده. مثلا، اگه شما از کسی می خواید که کاری واسه تون بکنه، یک خواسته روشن و قاطعانه شاید نتیجه بهتری نسبت به یک خواسته مبهم و نامعلوم داره.

یک خواسته قاطعانه می تونه خیلی راحت اینجور باشه: «می تونی امروز بری دنبال بچه ها؟»

خواسته کمی نامعلوم تر این جور هستش: «بعد اینکه کارت تموم شد، می تونی بری دنبال بچه ها؟ البته اگه خیلی سرت شلوغ نیس.»

از اضافه کردن سوالای ضمیمه مثل «ایرادی نداره؟» یا « منطقی به نظر می رسه؟» به پایان جملات تون پرهیز کنین.

رابطه روشن و مستقیم می تونه به شما کمک کنه تا در هر نوع رابطه ای، رابطه مؤثرتری برقرار کنین.

۲. از عبارات اول شخص استفاده کنین

یک روش به درد بخور واسه رابطه مؤثر و افزایش نفوذ کلام، استفاده ی زیاد از عبارات اول شخصه. عبارات اول شخص کمک می کنن تا شما به بقیه بگید که چه احساسی دارین، بدون اینکه صریحا طرف مقابل رو واسه کاری متهم کنین. این کار بر احساسات و تجربه شما و نه فرد مقابل، تمرکز می کنه.

مثلا، اگه همیشه شما شیر می خرید، نظر خود در مورد این کار رو با استفاده از عبارت اول شخص بگید.

بگید: «وقتی شیرمون تموم میشه احساس درموندگی می کنم، چون هر روز من شیر می خرم.»

از به کار بردن عبارات متهم کننده مثل «تو هیچ وقت شیر نمی خری!» پرهیز کنین.

۳. حرف خود رو مستقیم و کوتاه بگید

وقتی می خواید چیز مهم و جالبی بگید، بیشتر توضیح کمتر در موردش می تونه مؤثرترین راه واسه بیانش باشه. اگه سعی کنین حجم بالایی از جزئیات رو بگید یا واسه یه مدت طولانی صحبت کنین، احتمال داره که علاقه فرد یا توجه اش رو از دست بدین. قبل از شروع به صحبت، فکر کنین از چه راه هایی می تونین حرف تون رو مختصرتر بگید.

واسه این کار، باید در مورد چیزی که می خواید بگید، مقداری اعتماد به نفس داشته باشین.

وقتی فهم خوبی از مطلبی داشته باشین، می تونین اونو کوتاه و کوتاه بگید.

اگه سؤالی می پرسین، مؤدبانه اما خلاصه اونو مطرح کنین. مثلا گفتن «لطفا اون پوشه رو به من میدین؟» مستقیم تر از «ببخشین، اگه خیلی سرتون شلوغ نیس میشه اون پوشه رو به من بدین؟» است.

خواسته مستقیم تر، نفوذ کلام بیشتری رو منتقل می کنه، اما اگه بی ادبانه یا بیشتر از حد رک باشین، ممکنه خواسته تون با مقاومت روبرو شه.

۴. بزرگ نمایی نکنین

چیجوری نفوذ کلام خود رو افزایش دهیم؟ آموزشی

اگه همیشه در حال بزرگ نمایی هستین، تعجبی نداره که افراد کمتر شما رو جدی بگیرن و به چیزی که می گین گوش ندن. معمولا استفاده ی تکراری و بی جا از کلماتی مثل «هیچوقت» یا «همیشه»، نشون می ده شما تمایل به بزرگ نمایی دارین. اگه دوست تون بعضی وقتا دیر بر سر قرار ملاقات می رسه، نگید: «تو همیشه دیر می رسی. این خیلی اعصاب خردکنه.»

سعی کنین فقط واقعیت رو بگید. اگه دوست تون دو بار پشت سر هم دیر رسید، بگید: «مثه دفعه قبل، دوباره دیر رسیدی.»

۵. مُصر باشین

بعضی وقتا مجبورید «اصرار کنین» تا طرف مقابل رو مجبور به گوش دادن بکنین و بتونین حرف تون رو بزنین! اگه با کسی صحبت می کنین که خیلی راحت حواسش پرت می شه یا شنونده ی خوبی نیس، اصرار می تونه واقعا به درد بخور باشه. تکرار چندباره ی حرف هاتون می تونه عذاب آور باشه، اما وقتی تنها راهی باشه که طرف مقابل حرف تون رو ، ارزش داره.

اگه در حال تنظیم قرار ملاقات با کسی هستین، جا و زمان ملاقات رو تا جایی تکرار کنین که مطمئن شید فرد دقیقا فهمیدهه. مثلا «قرارمون امشب ساعت ۸ تو کافه، قبوله؟»

همیشه می تونین چیزی که رو که فرد گفته، مشخص کنین و بعد نکته خود رو تکرار کنین. مثلا شاید بگید: «تو قبلا گفتی ساعت ۷ همدیگه رو ببینیم اما انگار برنامه عوض شده، باشه ساعت ۸ تو کافه می بینمت.»

۶. فقط بر نکته ای که می خواید بگید، تمرکز کنین

صحبتای طولانی در مورد مسائل جور واجور، می تونه باعث شه علاقه افراد به چیزی که می گین کمتر شه و مخاطب تون از بحث منحرف شه. بهترین کار، حفظ تمرکز مکالمه روی یک مسئله، به ویژه اگه در یک مکالمه ی کاری هستین یا در مورد موضوعی با یک دوست، همسر یا عضوی از خونواده تون بحث می کنین.

چیجوری نفوذ کلام خود رو افزایش دهیم؟ آموزشی

اگه موضوع رو عوض کنین و تمرکزتان رو از دست بدین، طرف مقابل شاید این کار رو نشونه نبود علاقه شما به موضوع مورد بحث تلقی کنه.

حفظ تمرکز روی موضوع، نشون دهنده ی احترام واسه افرادیه که در حال صحبت با ایشان هستین.

مثلا، اگه در مورد مسئله ای در کار صحبت می کنین، یهو موضوع رو به چیزی نامربوط تغییر ندین. مثلا اگه همکارتان می گه: «ما این مشکل رو با عرضه کننده مون داریم و باید یه جوری این مسئله رو حل کنیم»، مستقیما جواب بدین و از گفتن جمله ای مثل «بله، درسته. راستی من می خوام واسه تعطیلات سال نو برنامه ریزی کنم.» پرهیز کنین.

چیجوری نفوذ کلام خود رو افزایش دهیم؟ آموزشی

روش دوم: استفاده از زبون بدن و آهنگ کلام

۱. لحن و بلندی صداتون رو تنظیم کنین

چیجوری نفوذ کلام خود رو افزایش دهیم؟ آموزشی

فقط چیزی که می گین مهم نیس، بلکه چگونگی بیانش هم مهمه. لحن و بلندی صدا می تونه اثر بسیاری بر چگونگی واکنش افراد به شما داشته باشه یا حتی باعث شه که اونا به شما گوش ندن. سعی کنین با لحنی ملایم، یعنی نه چندون بلند و نه چندون آروم صحبت کنین. از لحنی محکم ولی نه خشن استفاده کنین. این کار شما رو با اعتماد به نفس و مطمئن نشون می ده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل قاعدگی بی نظم و روش های علاج اون 

کلمات رو زیر لب نگید و به عکس العملای طرف مقابل توجه کنین تا بتونین در مورد واکنشش قضاوت کنین.

اگه اونا به طرف جلو خم شدن، شاید به خاطر این باشه که شما بسیار آروم صحبت می کنین و اونا در شنیدن صداتون مشکل دارن.

۲. رابطه چشمی رو حفظ کنین

رابطه چشمی بخش مهمی از مکالمات غیرشفاهیه. فقط با نگاه کردن به یک فرد، تا حدی نشون میدید که به شنیدن حرف هاش علاقه دارین. تحقیقات نشون می ده که وقتی کسی به رابطه چشمی جواب می ده و هم اینجور به طرف مقابل نگاه می کنه، معمولا نشون دهنده ی پذیرش یک دعوته و قطع رابطه چشمی به معنای رد کردن اون دعوته. افرادی که با طرف مقابل خود رابطه چشمی برقرار می کنن، معمولا باورپذیرتر و جدی تر تلقی می شن.

 • سعی کنین رابطه چشمی تون رو با فردی که صحبت می کنین، حفظ کنین. اما مراقب باشین به طرف زل نزنید!
 • سعی کنین رابطه چشمی رو واسه ۵۰ درصد از زمانی که صحبت می کنین و ۷۰ درصد از زمانی که به طرف مقابل گوش میدید، حفظ کنین.
 • وقتی رابطه چشمی برقرار می کنین، اونو واسه حدود ۵ ثانیه حفظ کنین.
 • اگه می خواید به طرف دیگری نگاه کنین، به آرامی این کار رو انجام بدین نه یهویی!
 • سعی کنین پیش از شروع صحبت با فرد، رابطه چشمی برقرار کنین تا برخورد ساده ی قوی به وجود آید.

۳. به زبون بدن توجه کنین

زبون بدن درست می تونه واقعا به شما کمک کنه تا در بین صحبت، اثری قوی بسازین. مهمه که به زبون بدن تون توجه کنین و خوب اونو با چیزی که می گین، هماهنگ کنین. مثلا، وقتی با جدیت صحبت می کنین اما نگاه تون به زمینه، پیامایی درهم و گیج کننده به مخاطب منتقل می کنین.

 • سعی کنین رابطه چشمی مناسب رو حفظ کنین، استوار و صاف بایستید و در زمان صحبت، عضلات صورت تون رو شل کنین.
 • زبون بدن معمولا بیان رو راست ای از احساس واقعی شما رو به طرف مقابل منتقل می کنه.
 • سعی کنین در هر موقعیت به شکل مناسب آروم و راحت به نظر برسین، اما بیشتر از حد راحت نباشید. این کار می تونه به عنوان نبود علاقه شما به موضوع تلقی شه.

روش سوم: درک مخاطب

۱. مخاطب تون رو آزمایش کنین

چیجوری نفوذ کلام خود رو افزایش دهیم؟ آموزشی

اگه می خواید فردی خوش بیان و با نفوذ کلام باشین و مطمئن باشین که افراد به چیزی که می گین گوش میدن، مهمه که بفهمین با چه کسائی صحبت می کنین. اگه می خواید افراد رو به موضوعی تشویق کنین که با اون بیگانه هستن، کار سختی در پیش دارین. از خودتون سؤالات زیر رو در مورد مخاطب تون بپرسید:

 • اونا چه کسائی هستن و چیکار می کنن؟
 • مخاطب چه سودی از گوش دادن به من به دست میاره؟
 • اونا چه دانشی در مورد موضوع دارن؟
 • چه رابطه ای بین من و مخاطب هست؟
 • مخاطبانم به چه چیز علاقه مند هستن؟
 • چیزی که می گم چه تاثیری روی مخاطب داره؟

سوالای ساده از مخاطبان به شما کمک می کنه تا به این سؤالات جواب بدین. مثلا، اگه در مورد یک گزارش جدید صحبت می کنین، می تونین بپرسید: «کدوم یک از شما گزارش رو خوندین؟»

۲. گوش بدین

شنونده ی خوب بودن، بخش مهمی از خوش بیان بودنه. چه در یک مکالمه ی جدی با یک فرد و چه در حال بحث کاری با همکاران تون، سعی واسه گوش دادن و درک نگرانیای افراد، بسیار خوبه. اگه احساس می کنین فردی که با اون صحبت می کنین به درستی به شما جواب نمی ده، واسه یک لحظه توقف کنین و فقط گوش بدین. وقتی طرف مقابل صحبت می کنه رابطه چشمی رو حفظ کنین و سعی کنین متمرکز باقی بمونین. با رعایت قوانین زیر، شنونده ی فعال بودن رو تمرین کنین:

 • قبل اینکه سعی کنین خود رو به طرف مقابل بفهمانید، سعی کنین اون رو بفهمین.
 • قضاوت نکنین.
 • توجه کامل خود رو به طرف مقابل بدین.
 • از سکوت به شکل مؤثر استفاده کنین و به جز در موارد لازم، صحبت اون رو قطع نکنین.

۳. با مخاطب تون وجه اشتراک پیدا کنین

اگه می خواید افراد به شما گوش بدن و ایده هاتون رو جدی بگیرن، بسیار خوبه که سعی کنین وجه اشتراکی با مخاطبان تون پیدا کنین. اگه بتونین صحبت خود رو فراگیرتر کنین و مستقیم تر با نگرانیای مخاطب تون رابطه برقرار کنین، اونا شاید نسبت به چیزی که می گین پذیراتر هستن.

مثلا، اگه مشکلی رو که قبلا داشته اید، توضیح میدید، می تونین اونو به اتفاقی که واسه فرد مقابل افتاده ربط بدین.

احتمال بیشتری هست که بتونین با افرادی که تصور مشابهی با شما دارن، دارای تجربیاتی مشترک با شمان یا چشم اندازشان مثل شماس، روابطی معتمدانه بسازین.

۴. نشونه های غیرکلامی رو شناسایی کنین

سعی کنین به نشونه های غیرکلامی از طرف افرادی که با اونا صحبت می کنین، توجه کنین. اگه زبون بدن و حالاتی رو تشخیص بدین که نشون دهنده ی از دست دادن توجه مخاطب به شماس، می تونین سعی کنین تا نکته خود رو سریع تر بگید یا مستقیم تر با افرادی که بی علاقه به نظر می رسن، رابطه برقرار کنین. به دنبال نشونه های زیر باشین:

 • دست به سینه بودن: نشون دهنده ی احساس تنهایی یا حالت تدافعیه.
 • نبود رابطه چشمی: نشون می ده که فرد به شما گوش نمی ده یا علاقه ای به موضوع نداره. شاید حتی به معنای اضطراب و احساس نبود راحتی فرد باشه.
 • پشت کردن: اگه فردی پشتش رو به شما کنه یا عقب نشینی کنه، شاید به معنای از دست دادن علاقه اش باشه یا اینکه شاید به دنبال راهی واسه خلاص شدن از این صحبت کردنه!

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی