مراقبت از ناخنا مثل مراقبت از پوست و مو در ظاهر آدم تأثیرگذاره. ناخن قشنگ در زندگی اجتماعی و کاری یک امتیاز به حساب میره. به باور ی کارشناسان، بیشتر آدما چه مرد چه زن، واسه مراقبت از ناخنا و قشنگ تر کردن اونا به پیشنهادا و روشای غیرکارشناسی روی میارن. نکته دیگر اینکه بیشتر ما بی چون و به چه دلیل ناخنای مون رو به سالنای زیبایی می سپاریم که ممکنه راهنماییا و روشای مراقبتی شون واسه ما بهترین نباشن. در این مقاله پیشنهادای ۳ نفر از بهترین متخصصین پوست رو واسه داشتن ناخنای قشنگ، منظم و سالم جمع آوری کردیم. این مقاله رو بخونین تا ببینین که چیجوری ناخنهای زیبایی داشته باشیم.

 

۱. با کوتیکول وَر نرید

چیجوری ناخنهای زیبایی داشته باشیم؟ آموزشی

چه خودتون ناخنای تون رو منظم می کنین چه ناخن کار، اولین پیشنهاد ی جدی ما به شما اینه که واسه داشتن ناخنهای قشنگ، با کوتیکول، همون پوسته ی اضافی لبه پایینی ناخن که با بریدنش ناخن قشنگ تر به نظر می رسه، کاری نداشته باشین. کوتیکول سدیه در برابر شکلای جور واجور قارچ و باکتری؛ با از بین بردن کوتیکول این محافظ طبیعی رو از دست میدید. تخریب کوتیکول اونو قرمز، متورم، ملتهب و نازیبا می کنه و ممکنه باعث ایجاد عفونت و آسیب دائمی به بستر ناخن شه. گرچه بریدن کوتیکول بیشترین آسیب رو به ناخن می زنه، فشرده کردن و عقب روندن اونم ممکنه آسیب زا باشه.

۲. مصرف سفت کنندهای ناخن رو کم کنین (یا اصلا مصرف نکنین)

واسه داشتن ناخنهای قشنگ نکته مهمی که باید بدونین اینه که مصرف زیاد سفت کنندها بیشتر از اینکه به درد بخور باشه، آسیب رسانه. اثرات این اجناس بر ناخن موضع مطالعه هیچ پژوهشی نبوده پس ادعایی که در این باره هست، علمی نیس. بیشتر مردم هیچ سودی از مصرف سفت کنندهای ناخن نمی برند؛ مگه کسائی که ناخنای شون خیلی سست و شکننده باشه. ناخن سالم انعطاف پذیره. پس واسه جلوگیری از شکستن ناخنا، از مواد و کارایی که ناخنا رو خشک و شکننده می کنن، پرهیز کنین.

۳. بستر ناخن و کوتیکول رو مرطوب کنین

با اینکه دلایل علمی کمی درباره اثر مرطوب نگه داشتن بستر ناخن بر رشد ناخن هست، این کار کوتیکول رو قشنگ تر و احتمال شکستن ناخن رو کمتر می کنه. اگه ناخنای تون زیاد می شکنن، شاید به این دلیله که خشک هستن. مالیدن روغن در دور کوتیکول باعث مرطوب شدن تموم ناخن و کاهش ترک، لب پر شدن و شکاف اون و داشتن ناخنهای قشنگ می شه.

۴. واسه داشتن ناخنهای قشنگ بیوتین استفاده کنین

چیجوری ناخنهای زیبایی داشته باشیم؟ آموزشی

تحقیقای جورواجور اثر مصرف مکملای بیوتین (یکی از ویتامینای خونواده ویتامین ب) رو بر افزایش ضخامت و کاهش شکستگی و شکاف و داشتن ناخنهای زیبانشان دادن. پژوهشی در آلمان نشون داد افرادی که طی چند ماه روزانه ۲/۵ میلی گرم بیوتین مصرف کردن، بهبود زیادی رو در وضعیت ناخنای شون مشاهده کردن. به باور ی کارشناسان باید ۲/۵ میلی گرم بیوتین در روز استفاده کنین تا اثر اونو بر ناخن ببینین. از مواد سودمند دیگر واسه سلامتی ناخنا میشه به سیلیکون (سیلیسیم) و ترکیبات MSM (یک ترکیب سولفور طبیعی که در بیشتر مواد غذایی پیدا می شه) اشاره کرد.

چیجوری ناخنهای زیبایی داشته باشیم؟ آموزشی

اما ماده ای که باور غلطی درباره به درد بخور بودن اون واسه ناخنا هست، ژلاتینه. مصرف خوراکی و خیساندن ناخنا در ژلاتین، هیچ کدوم اثر مثبتی بر ناخنا ندارن؛ حتی خیساندن ناخنا در ژلاتین ممکنه اونا رو سست کنه. به گفته کارشناسان، دلایل علمی کمی درباره اثر مکملا و اجناس شامل کلسیم، مخمرها و فلوراید بر سلامتی ناخنا هست.

۵. مانیکور حرفه ای رو کم کنین

چیجوری ناخنهای زیبایی داشته باشیم؟ آموزشی

با اینکه مقاومت در برابر وسوسه ی مانیکور و پدیکور حرفه ای سخته، اما تحقیقات نشون دادن کسائی که به طور پیوسته این کار رو انجام میدن، بیشتر از خشکی و شکنندگی ناخن رنج می برن. پزشکان فکر می کنن این ممکنه به خاطر استفاده ی زیاد از مواد شیمیایی و ترکیبات خشن باشه. به گفته سمیه جمال (Sumayah Jamal) متخصص پوست، زنانی که به طور همیشگی مانیکور می کنن بیشتر دچار عفونت طولانی بستر ناخن می شن که نشونه اون، قرمزی و پف در ناحیه دور پایه ناخنه. کنارهای انگشتان در دور بستر ناخن باید صاف و یک دست باشن؛ ملتهب و پف دار بودن این قسمتا نشونه عفونته.

یک راه واسه کاهش احتمال عفونت، همراه داشتن و استفاده از وسایل مانیکور خودتون در آرایشگاه یا سالن خوشگلیه.

۶. از پاک کنندهای شامل اَستون استفاده نکنین

استون ماده ایه که هر متخصص پوستی استفاده ی اونو واسه کسائی که ناخنای شکننده دارن، ممنوع می کنه. تحقیقات بسیاری نشون دادن که اَستون باعث خشکی و شکنندکی ناخن می شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری می تونین بفهمین ارزش کارتون چقدره؟

۷. از سوهان ناخن کلفت استفاده نکنین

چیجوری ناخنهای زیبایی داشته باشیم؟ آموزشی

سوهانای ناخن قدیمی، واسه ناخن کلفت هستن و باعث می شن شکافای ریز به پارگی و حتی شکستن ناخن منجر شن. از سوهانایی با سمبادهای نرم و ریز استفاده کنین، ناخنا رو در یک جهت، یکدست و آروم سوهان بکشین.

۸. دستا رو بیشتر از اندازه نشویید و استفاده از پاک کنندهای شیمیایی رو کم کنین

چیجوری ناخنهای زیبایی داشته باشیم؟ آموزشی

مطمئنا شستن دستا کاری منطقی و واسه سلامتی خوبه اما شستن بیشتر از اندازه دستا واسه ناخنا خوب نیس. اگه به خاطر شغل تون شستن دستای تون به دفعات ضروریه، منظم از کرمای مرطوب کننده استفاده کنین و بعضی وقتا به طور خاص دور کوتیکول رو مرطوب کنین.

هنگام انجام کارای خونه و شست وشو تا جایی که ممکنه از تماس با شویندهای شیمیایی مثل مایع ظرف شویی پرهیز کنین، بهتره دستکش بپوشید.

۹. از شامپو ی تون غافل نشید

بیشتر خانوما متوجه اختلاف شامپو با موهای شون می شن؛ اما ممکنه متوجه نشن شامپویی که استفاده می کنن با ناخنای شون موافق نیس حتی اگه واسه موهایشان خوب باشه. این مسئله به ویژه در مورد شامپوهای مخصوص موهای چرب که واسه جداسازی چربیا از پوست سر تولید شدن، رخ می ده. اگه ناخنای تون خشک هستن و از صابونا یا دیگر اجناس جاذب چربی استفاده می کنین، ممکنه ناخنای تون آسیب ببینه.

۱۰. به جای کاشت ناخن، از ناخن مصنوعی استفاده کنین

همه کارشناسان ما فکر می کنن کاشت ناخن کار سودمندی نیس و در موارد بسیاری باعث عفونتای قارچی و باکتریایی و بعضی وقتا آسیبای دائمی می شه. اگه به کاشت ناخن اصرار دارین بهتره واسه داشتن ناخنهای قشنگ، از ناخن مصنوعی یا روشای کاشت طبق ی ناخن مصنوعی (تیپ) استفاده کنین. گرچه این روش هم ممکنه آسیب زا باشه، به دلیل اینکه فضای کمتری از سطح ناخن پنهون می شه، احتمال آسیب کاهش پیدا میکنه.

اخطار: بعضی موادی که در کاشت ناخن استفاده می شن شامل ماده ای به نام متیل متاآکریلیت (MMA) هستن که طبق نظر اداره دارو و غذا ی آمریکا مصرف اونا خطرناک و در آمریکا ممنوعه. این ماده خیلی حساسیت زاست و آسیبای جدی به ناخن می زنه. اما به دلیل ارزون بودن، آرایشگاهای خیلی از اون استفاده می کنن. تیزبین باشین؛ اگه مواد کاشت ناخن بوی تندی دارن، اگه ناخن کاشته شده به سختی سوهان می خوره یا به آسونی خیس نمی خورد، شاید شامل MMAه.

۱۱. ناخنای پا رو فراموش نکنین

چیجوری ناخنهای زیبایی داشته باشیم؟ آموزشی

همه مراقبتای لازم واسه ناخنای دست، واسه ناخنای پا هم ضروریه و چه بسا اهمیت اونا در این مورد بیشتر هم باشه؛ چون پاها معمولا مدت طولانی در کفش و در محیطی تاریک و مرطوب قرار دارن که امکان رشد قارچ و باکتری رو افزایش می ده. واسه پدیکور از لوازم شخصی خود استفاده کنین و از ناخن کار بخواهید با کوتیکول و قسمتای زیر ناخن کاری نداشته باشه. یک نکته مهم در مورد ناخنای پا، پرهیز از کوتاه کردن با زاویه، ناخنا رو صاف کوتاه کنین وگرنه در گوشه ها احتمال فرو رفتن ناخن در گوشت زیاد می شه که بسیار دردناکه و ممکنه باعث عفونت شه.

۱۲. مراقب نشونه مریضیا در ناخنا باشین

در جواب به این سوال که چیجوری ناخنهای زیبایی داشته باشیم، باید گفت که اول باید مراقب نشونه های مریضی باشین. بیشتر وقتا مشکلات و آسیبای ناخن به دلیل اثرات محیطی مثل تماس با پاک کنندهای شیمیایی، مصرف اجناس خشک کننده ی ناخن یا آسیبای فیزیکی مثل جویدن ناخنه. با این حال طبق پیشنهاد ی انجمن کارشناسان پوست آمریکا، بعضی مشکلات ناخن ممکنه به دلیل بعضی مریضیا باشن. این نشونه های می تونه راهنمای شما واسه یافتن مشکل اصلی باشن:

  • ناخنای سفید نشونه مشکلات کبدیه.
  • ناخن نیمه سفید نیمه صورتی نشونه مشکلات کلیویه.
  • ناخن زرد و کلفت با رشد کنه نشونه مشکلات ریویه.
  • بستر ناخن رنگ پریده نشونه کم خونیست.
  • ناخن با لکهای زردرنگ و قرمزی کم رنگ در پایه ناخن نشونه دیابته.

در سال ۲۰۰۵ گروهی از پزشکان ایرلندی به این نتیجه رسیدن که نشونه های زودرس پوکی استخوان (osteoporosis) ممکنه در ناخنا رو شه. در تحقیق دانشگاه لیمریک (University of Limerick) مشخص شد مقدار ماده ای به نام دی سولفید باند (disulphide bond) که هم در ناخن و هم در استخوان هست، در مبتلایان به پوکی استخوان کاهش پیدا میکنه.

اگه متوجه نشونه های مریضی در خود شدید، و اگه می خواید ناخنهای قشنگ داشته باشین، حتما به دکتر مراجعه کنین.

منبع : webmd.com

دسته‌ها: آموزشی