یکی از نگرانیای اصلی کارفرمایان و کارجویان در هر کسب وکاری، باخبر شدن از میزان حقوق و دستمزده. از طرفی کارجویان به دنبال یافتن یک منبع اطلاعاتی هستن که بتونن از راه اون میزان حقوق دریافتی خود رو با بقیه مقایسه کنن و بهترین و به صرفه ترین قرارداد ممکن رو منعقد کنن از طرف دیگه، کارفرمایان هم به اینجور اطلاعاتی احتیاج دارن تا با آگاهی کامل، نیروی متخصص لازم خود رو استخدام کنن.

از همین روی، وجود یک منبع کامل و قابل اطمینان که داده ها و اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد گروه های جور واجور شغلی در اون جمع آوری، بررسی و جدا شده باشه، از نیازای اساسی فضای کسب وکار هر کشوریه.

تا چند سال قبل، اینجور منبع جامعی در کشور ما نبود. کارفرمایان و کارجویان واسه باخبر شدن از میزان دستمزدهای عادی در بازار کار باید به شکل شفاهی پرس و جو می کردن یا به تحقیقات محدود در بین دور و بریا و همکاران خود قانع می شدن. تا این که ایران تلنت، اولین سایت کاریابی آنلاین در ایران، متوجه این خلأ در بازارِ کار کشور شد و تصمیم گرفت واسه رفع نگرانی ی کارفرمایان و کارجویان کشور، در آخر هر سال اقدام به پخش گزارشی درباره میزان حقوق و دستمزد کنه که این گزارش از راه نظرسنجی و طبق اطلاعاتِ دریافت شده از هزاران متخصص تهیه می شه.

جالبه بدونین اولین گزارش ، در سال ۱۳۹۲ منتشر و با استقبال کارفرمایان و کارجویان روبه رو شد. از سال ۹۲ به بعد، در آخر هر سال گزارش جامعی از میزان حقوق و دستمزد گروه های شغلی جور واجور به وسیله IranTalent.com منتشر شده که در آخرین نسخه اون (ویژه سال ۱۳۹۵)، اطلاعات و ارقام مهمی در مورد میزان پرداختی به کارشناسانِ ۳۰ گروه شغلی جور واجور آورده شده.

اینطوری، با کمک این گزارش میشه از میانگین حقوق و دستمزد یک نیروی کار تموم وقت (از کارآموز تا متخصص) در گروه های شغلی جور واجور مطلع شد.

چیجوری می تونین بفهمین ارزش کارتون چقدره؟ آموزشی

اهمیت وجود گزارش آزمایش حقوق و دستمزد واسه بازار کار ایران

وجود اینجور مرجعی امتیازات بسیاری واسه کارفرمایان و کارجویان داره که میشه اونا رو در موارد زیر خلاصه کرد:

  • بعضی از کارفرمایان واسه جذب و نگه داشتن نیروی متخصص مورد نظرشون، میزان پرداخت رو خیلی افزایش میدن. در مقابل، گروهی از کارشناسان هم واسه حفظ موقعیت شغلی شون با پایین ترین دستمزد کنار بین. وجود گزارش آزمایش حقوق و دستمزد می تونه دستِ دو طرف رو واسه تنظیم قراردادی مساوی باز بزاره.
  • هرساله تعداد خیلی از کارشناسان به دلیل وجود اختلاف بین سطح توقع و حقوق دریافتی شون، اقدام به قطع همکاری با سازمان مورد نظرشون می کنن. همین موضوع موجب مجبور هزینه های زیادی به سازمانا می شه. از طرفی کارشناسان نامبرده پس از قطع همکاری شغل بهتری پیدا نمی کنن. وجود اینجور گزارشی باعث کاهش اختلاف بین سطح توقع و حقوق دریافتی شده و در آخر، از مجبور هزینه های زیاد به دو طرف جلوگیری می کنه.
  • کارشناسان، معمولا بالا رفتن میزان تورم رو ملاک افزایش حقوق درخواستی خود میدونن. از طرف دیگه، خیلی از کارفرمایان عرف بازار رو به عنوان ملاک پرداخت دستمزد قبول دارن. در اینجور شرایطی، وجود یک منبع با اطلاعاتی دقیق و شفاف، باعث نزدیک تر شدن دیدگاه دو طرف قرار می شه.
  • باخبر شدن از میزان حقوق و دستمزدِ عناوینِ شغلی جور واجور به کارشناسان و کارفرمایان کمک می کنه تا کارکرد و وضعیت فعلی خود رو با ملاک دقیقی سبک سنگین کنن و ، واسه آینده خود برنامه ریزی کنن.
  • چیجوری می تونین بفهمین ارزش کارتون چقدره؟ آموزشی

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل ایجاد کیست مویی و راه های علاج اون 

به چه دلیل باید در آزمایش حقوق و دستمزد سال ۹۶ شرکت کنیم؟

از آنجایی که در حال نزدیک شدن به زمستون ۱۳۹۶ هستیم، ایران تلنت تصمیم داره که در آخر سال جاری هم گزارشی کامل از میزان حقوق و دستمزد کارشناسان کشور منتشر کنه. واسه همین از همه کارفرمایان، مدیران، کارشناسان و کارجویان دعوت می کنیم تا جهت جمع آوری اطلاعات و داده های آماری دقیق و کمک به بالا رفتن اعتبار گزارش آزمایش حقوق و دستمزد ۹۶ ، در این آزمایش شرکت کنن.

همونجوریکه قبلا در همین مقاله اشاره کردیم، وجود اینجور گزارشی به کارفرمایان و کارجویان کمک می کنه که سطح توقع خود رو متناسب با بازار کار تنظیم کنن، بینشی عمیق از حقوق و دستمزد عادی در بازار کار موقعیت جغرافیایی شون به دست بیارن، و واسه آینده خود برنامه ریزی کنن تا در آخر، قرارداد شغلی مساوی ای رو تنظیم کنن.

پس، اگه کارجویی هستین که نمی تونین موقعیت شغلی ایدئال تون رو با دستمزدی مناسب پیدا کنین یا کارفرمایی هستین که نمی دونین حقوق کارمند متخصص خود رو بر چه اساسی مشخص کنین، دلایل کافی واسه شرکت در این نظرسنجی و استفاده از گزارش آزمایش حقوق و دستمزد رو دارین.

چیجوری می تونین بفهمین ارزش کارتون چقدره؟ آموزشی

شرایط شرکت در آزمایش حقوق و دستمزد سال ۹۶

این پروژه در سطح ملی برگزار می شه و هر متخصص ایرونی که شغلی تموم وقت داره می تونه در این آزمایش شرکت کنه. علاقه مندان می تونن واسه شرکت در آزمایش گزارش حقوق و دستمزد سال ۹۶ از راه لینک زیر اقدام کنن:

شرکت در آزمایش حقوق و دستمزد ۹۶


چیجوری می تونین بفهمین ارزش کارتون چقدره؟ آموزشی

IranTalent.com بزرگ ترین سایت استخدامی ایرانه که در سال ۱۳۸۲ با هدف ارائه خدمات آنلاین واسه ایجاد رابطه مستقیم بین کارجویان و کارفرمایان راه اندازی شد. هم حالا نزدیک به یک میلیون نفر از جامعه کارشناسان و مدیران ایرونی به عضویت اون درآمده ان و بیشتر از ۴۰۰۰ شرکت معتبر داخلی و خارجی، استخدامای خود رو از راه اون انجاممی دن.

دسته‌ها: آموزشی