چیجوری میشه دروغگویی در کودکان رو متوقف کرد؟

تصور کنین مادر یا بابایی هستین که بچه کوچیکی دارین؛ شاید هم واقعا کودکی دارین که در این صورت خدا حفظش کنه. حالا تصور کنین وارد اتاق کودک دلبندتان شدین و دیواری که تازه رنگ شده رو غرق در تصاویر باب اسفنجی، پنگول و بقیه شخصیتای کارتونی می ببینن و مجرم کوچیک رو می ببینن که این کار رو به گردن دوستان خیالی یا شخصی دیگر میندازه. بله واقعیت داره، کودکان دروغ میگن اما دروغگویی در کودکان فعلی خبیثانه و از روی برنامه ریزیای شیطانی نیس و واکنشاتون به عنوان والدین نقش مهمی در ترک یا ادامه دروغگویی کودک تون داره.

چیجوری میشه دروغگویی در کودکان رو متوقف کرد؟ آموزشی

چیجوری میشه دروغگویی در کودکان رو متوقف کرد؟ آموزشی

چیجوری میشه دروغگویی در کودکان رو متوقف کرد؟ آموزشی

دروغگویی در کودکان نوپا و پیش دبستانی

بچه ها در این سن وسال داستان میسازن، بدون اینکه بدونن داستانا و تخیلات شون غیرواقعیه. مثلا کودکی چار پنج ساله تموم قبضای تلفن و گاز رو کف خونه پخش وپلا کرده و وقتی دلیل رو جویا میشید خیلی ساده می گه کار خواهر یا برادرشه؛ این در حالیه که خواهر یا برادر کوچیک ترش تنها دو ماه داره. به چه دلیل کودکان دروغ میگن؟ دلیل دروغگویی در کودکان چیه؟ بچه های خیلی کوچیک دروغ نمیگن. واسه دروغ گفتن، فرد دروغگو می دونه که فرقی بین واقعیت و شکل دستکاری شده اون هست و این توانایی در تشخیص از ۴ سالگی به بعد شکل میگیره. بعدا در سالای پیش دبستانی قدرت تخیل کودکان رشد می کنه. این رشد با ساختن قصهای «من درآوردی» پیشرفت پیدا میکنه. در این مقطع سنی کودکان از خود داستان میسازن، شخصیتای داستانی و کارتونی مورد علاقه خود رو با واقعیت در هم می آمیزند و قصه میسازن. اما کودکان بزرگ تر در مقطع سنی قبل از پیش دبستانی معمولا واسه کسب منفعتی خاص یا فرار از عواقبی چون تنبیه دروغ میگن. باید بدونین که همه اینا طبیعی و بخشی از مراحل رشده.

چیکار باید کرد؟

چیجوری میشه دروغگویی در کودکان رو متوقف کرد؟ آموزشی

 • در روبرو شدن با دروغگویی کودک همیشه آروم باشین و اونو مثل فرصتی واسه آموزش و تربیت در نظر بگیرین. می تونین بگید: «من تقریبا مطمئن هستم که این اتفاق رخ نداده. مطمئنی که این طور شده؟» اگه دروغی که می گه ناشایست و خطرناکه بگید: «اگه یه نفر این حرفو به خودت بگه چه حسی پیدا می کنی؟»
 • سعی کنین مشکل رو با هم حل کنین. مثلا اگه بچتون روی دیوار نقاشی کرده، بگید: «جای نقاشی در دفتر نقاشی یا کاغذه» و از اون بخواهید کاغذی بیاره تا با همکاری هم روی اون نقاشی کنین.
 • اهمیت راست گویی رو واسه کودک توضیح بدین. مثلا بگید راست گویی در درجه اول واسه سلامت و ایمنی و کلا به خاطر شخص اوست و اگه اون قیچی تیز و خطرناکی رو مخفی کنه، ممکنه دستان کوچکش بریده شه.
 • به کودک حق انتخاب بدین تا مجبور نشه درباره همه چیز دروغ بسازه. بهش آزادیای مجاز در مورد ی انتخاب لباس، غذا و … بدین. بهش احترام بذارین طوری که احترام و قدرت انتخاب رو حس کنه.

کودکان دبستانی

چیجوری میشه دروغگویی در کودکان رو متوقف کرد؟ آموزشی

حقیقت و نتایج اون

بعضی وقتا کودکان از بعضی اشیا مثل آلبوم تمبر و … خوش شون میاد و دوست دارن اونو مال خود کنن ولی از ترس برخورد پدر و مادر یا جلوگیری اونا بی اجازه اونو برمی دارن و سعی می کنن با دروغ گفتن از دایره اتهام خارج بشن. در سن ۶ سالگی رشد مغز کودک سرعت بالایی داره و قدرت جدا سازی و بررسی اون بیشتر و بیشتر می شه. در این سن کودکان می تونن نتایج کارای خود رو پیش بینی کنن مثلا خوب میدونن اگه کتاب شون گم بشه، بازخواست می شن یا اگه تکالیف شون رو ننویسند حسابی به دردسر می افتن. در ۸ سالگی کودکان روابط دلیل و معلولی رو خوب درک می کنن و از نتایج مختلفی که انتظارشان رو می کشه باخبرند.

چیکار باید کرد؟

 • اصلا بچه ها رو تنبیه نکنین. کودکانی که از تنبیه شدن می ترسن، بیشتر دروغ میگن. با علم به اینکه تنبیه و مجازات انتظارشان رو می کشه، درصدد فرار از تنبیه هستن و دست به مخفی کاری و دروغگویی میزنن. اگه تنبیه کردن رو از برنامه تربیتی خود حذف کنین دره های رابطه با کودک رو می گشایید و پس ساده تر می تونین مشکل رو بین خود حل کنین.
 • در این سن هم مثل کودکان کوچیک تر باید به بچتون درباره راست گویی توضیح بدین. اهمیت راست گفتن و نتایج دروغگویی رو براش روشن کنین و معنی مهم اعتماد رو براش توضیح بدین. بهش بگید با دروغ گفتن اعتماد آدما نسبت به همدیگه از بین میره یا بهش بگید که حتی اگه چیزی رو خراب کرده، نمره کمی گرفته یا با توپ مجسمه گرانبهایی رو در منزل شکسته س، باید راستش رو بگه. ارزش راست گویی خیلی خیلی زیادتر از شی شکسته شده یا نمره بیسته. اگه حقیقتی که با شما در بین می ذاره، خیلی ترسناک یا حاصل خرابکاری عظیمیه، بازم خونسرد بمونین و بدونین حفظ خونسردی موجب تشکیل ویژگی راست گویی در کودک می شه.
 • وقتی بزرگترها راست بگن و در عمل از دروغگویی پرهیز کنن، کودکان بیشتر متوجه اهمیت راست گویی می شن. فرض کنین واسه بردن کودک به سالن سینما یا استفاده از بازیای خاصی در شهربازی، درباره سن اون به مسئول کنترل دروغ می گین؛ در این حالت انتظار گزافیه که کودک راست گو بشه و واسه تأمین منافعش دروغ نگه. کودکان نکات تربیتی رو در عمل و رفتار شما می جویند و یاد می گیرن.
 • مراحل حل مسئله رو به کودک آموزش بدین. بهش یاد بدین که در روبرو شدن با مشکلات چیجوری تصمیم گیری کنه. اگه کتابش رو گم کرده یا اونو پاره کرده، راه حل درست مخفی کاری یا دروغگویی نیس، بلکه باید بتونه مشکل به وجود اومده رو مدیریت و حل کنه.
 • وقتی کودک راست می گه، اونو تشویق کنین. کودک باید بفهمد که با راست گویی هم می تونه نیازهایش رو برآورده کنه.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین 

نوجوونی و سالای قبل از اون

این سنای مقاطع حساسی از زندگی هر فرد هستن. در این سن وسال اختیارات و توانایی افراد خیلی بیشتر از زمان کودکیه و نظارت بر رفتار به ویژه در بخشایی که والدین و بزرگ ترها حضور ندارن، کمی دشوارتره. مثلا تأخیر نوجوونی که خودش با وسایل نقلیه عمومی از مدرسه به منزل بازمی شه و دروغگویی درباره این تأخیر، خرج کردن غیرعادی پول توجیبی و… مسائلیه که نوجوانان در موردشان دروغ میگن. دروغگویی نوجوانان بیشتر در بخش ی روابط اجتماعی و زندگی بیرون از خونه شکل میگیره. علاقه به تجربه حس استقلال و تنهایی از اصلی ترین عوامل دروغگویی نوجوانانه. اونا دوست دارن خود رو جداگونه از والدین نشون بدن و فکر می کنن در سنی هستن که لزومی به اجازه گرفتن از بقیه ندارن، چون به نظر خودشون عقل کافی و توانایی وافی واسه گذراندن امور خود دارن. نوجوون دوست داره تصمیم گیری کنه. احترام به حریم خصوصی نوجوانان و مهم شمردن نظرات و تصمیمات اونا کمک زیادی به ترک دروغگویی می کنه. وقتی شما همیشه نوجوون خود رو گناهکار بدونین، بهش مشکوک باشین و حرف هاش رو باور نکنین، انگیزه ای واسه تغییر و خوب بودن در اختیارش نمی ذارین. حتی اگه به شما راست هم بگه، دفعه ی بعد این کار رو نمی کنه، چون می بینه که راست گویی اون اهمیتی نداره و در هر صورت مقصر شناخته می شه.

چیجوری میشه دروغگویی در کودکان رو متوقف کرد؟ آموزشی

چیکار باید کرد؟

چیجوری میشه دروغگویی در کودکان رو متوقف کرد؟ آموزشی

 • طوری رفتار کنین که نوجوون بفهمد متوجه دروغ اون شدین و این دروغ واسه تون بد بوده. بهش آزادیای مجاز بدین. اگه دوست داره به جشن تولدی برود که دوستان مناسب با اجازه والدین در اون حضور دارن، بیهوده جلوگیری نکنین. از «این کار رو بکن و اون کار رو نکن» گفتن پرهیز کنین. نوجوون در سن بلوغ از این دستورات تربیتی هیچ گونه حسن نیتی برداشت نمی کنه. از دید اون شما دیکتاتوری مستبد هستین که آزادیای اونو تحت اثر قرار داده. جدا از اینکه اینکه اهمیت احتیاط و روش مراقبت کردن از خود رو بهش یاد می گیرین به آزادیای اون احترام بذارین و اجازه بدین استقلال رو تجربه کنه.
 • در سالای پایانی نوجوونی درک دوطرفه والدین و فرزندان بیشتر می شه. به عنوان پدر و مادر از برخورد با رقابتای رفتاری این سن نهراسید. حتی اگه بهترین شرایط خانوادگی هم در خونه حکم فرما باشه، در این سنای برخورد و اصطکاک بین فرزندان و والدین پیش میاد. فرق نسلی و شرایط جور واجور فرهنگی و اجتماعی زمان و… همیشه هست و از این اختلاف نظرها گریزی نیس. از مشکلات فرار نکنین. با رقابتا روبه رو شید و جدا از اینکه حفظ خونسردی، در تعاملی سازنده مسائل رو با کمک نوجوون خود حل کنین.
 • حتی اگه نوجوون شما در مورد مسئله مهمی دروغ گفت (برداشتن پول از کیف یا جیب شما و رد اون)، جا نخورید. بدونین تنها بچه شما نیس که اشتباه می کنه. در این سنای حساس همه اشتباهاتی دارن و حذف این اشتباهات به خونسردی و آگاهی والدین بستگی داره. در مثال عنوان شده، ریشه یابی دروغ مهم تر از پرداختن به مسئله دروغگوییه. دلیل اصلی دروغ رو کشف کنین. به چه دلیل از کیف یا جیب شما پول برداشتهه؟ این پول واسه چی خرج شده؟ دلیل مخفی کاری چیه؟ ترس از شما؟ خرید چیزی غیرمنطقی؟ و… .

دروغ شنیدن از فرزندان سخته، اما تصور نکنین دروغگویی در کودکان و نوجوانان به معنای جانی شدن اونا در آینده و تباه شدن اخلاقیات آنانه. دروغگویی ریشه در مراحل رشد داره. کودکان شما تا بلوغ راه پرپیچ و خمی در پیش دارن و شرط سالم گذروندن این راه حمایت و تربیت آگاهانه ی شماس. صبور باشین و در سایه ی پروردگار فرزندانی برومند و سالم تربیت کنین.

منبع : todaysparent.com

 

دسته‌ها: آموزشی