در سال ۱۹۱۶ میلادی جون دی راکفلر، پدر صنعت نفت، به اولین میلیاردر جهان تبدیل شد. تقریبا یک قرن بعد و در سال ۲۰۱۵، طبق گزارش فوربز ۵۳۶ میلیاردر از کل ۱۸۲۶ میلیاردر در سراسر جهان، آمریکایی بودن. واقعا شاید این تعداد کم هم باشه. با توجه به برآوردهای مرکز آمار ولس ایکس، در سال ۲۰۱۴، در کل ۲۳۲۵ میلیاردر در سراسر جهان وجود داشتن که از این تعداد، ۶۰۹ نفر آمریکایی بودن.

در این نوشته می خوایم ببینیم که ما چیجوری می تونیم میلیاردر شیم.

 

شناخت میلیاردرها از افرادی که ثروتِ فقط زیادی دارن، می تونه سخت باشه؛ چون وقتی پای صحبت علنی درباره ثروت شون جلو میاد، خیلی از اونا با احتیاط می شن. واسه خیلی از اونا هم افزایش ثروت هدف اصلی نبوده، بلکه این ثروت فقط محصول جانبی فعالیتای کسب وکارشان بوده. دونالد ترامپ که غول املاک و مستغلات حساب می شد و در فهرست سال ۲۰۱۵ میلیاردرهای فوربز مقام ۴۰۵ رو داشت و البته چند هفته ایه که مردم سراسر دنیا کمه کم با چهره و تصمیمات پرسروصدایش خوب آشنا شدن، در کتاب خود با عنوان Trump: The Art of the Deal می گه پول هیچوقت انگیزه بزرگی براش نبوده، فقط راهی بوده واسه محاسبه امتیازها. اون می گه: «هیجان واقعی، در خودِ بازیه».

چیجوری میلیاردر شیم؛ ۷ راه حلی که با اون می تونین پول پارو کنین آموزشی

طبق مدارک اداره آمار آمریکا، سال ۱۹۱۶، در بین حدود ۱۰۲ میلیون نفر جمعیت آمریکا، راکفلر تنها میلیاردر بود. الان جمعیت این کشور ۳۲۰ میلیون نفره و به ازای هر ۶۰۰ هزار نفر، یک میلیاردر داره. با فرض اینکه تعداد میلیاردرهای آمریکایی با سرعت ۶٫۴۹ درصد به طور هرساله افزایش پیدا می کنه، تا سال ۲۰۵۰ میلادی، بیشتر از ۴۸۰۰ میلیاردر آمریکایی وجود دارن؛ یعنی به ازای هر ۹۱ هزار نفر، یک میلیاردر؛ اونم با توجه جلو بینی کل جمعیت ۴۳۹ میلیون نفری واسه کل آمریکا در اون سال.

رؤیای تبدیل شدن به میلیاردر در آمریکا، مثل گذشته ها، خیلی دور از ذهن نیس. اما واسه ما هم که در ایران زندگی می کنیم، درسای بسیاری در این مراحل پنهون. از شما می خوام این مقاله رو تا پایان دنبال کنین.

میلیاردر کیست؟

چیجوری میلیاردر شیم؛ ۷ راه حلی که با اون می تونین پول پارو کنین آموزشی

به بیان ساده، میلیاردر شخصیه که دارای ثروت خالص به ارزش ۱ میلیارد یا بیشتر باشه. یعنی، اگه همه داراییای خود رو بفروشین، همه بدهیا رو پرداخت کنین و پس از اون کمه کم ۱ میلیارد در حساب بانکی تون بمونه، میلیاردر هستین. یک میلیارد دارایی با بدهی ۵۰۰ میلیونی، شما رو میلیاردر نمی کنه، هر چند بعیده با اینجور دارایی ای، دیگر نگران زمان بازنشستگی باشین!

شاید درک یک میلیارد هم مثل همه اعداد بزرگ سخت باشه. بیایید درک بهتری از این حجم پول پیدا کنیم. مثلا، سه نفر باید ۴۰ ساعت در هفته، اونم یک عمر کار کنن تا بتونن ۱ میلیارد دلار رو با سرعت یک اسکناس یک دلاری در هر ثانیه بشمارند. اگه اون سه نفر رو در ۲۱ سالگی استخدام کنین، اونا این کار رو ۴۴ سال بعد تموم می کنن، اونم با فرض اینکه هر روز هشت ساعت کار کنن و حتی یک روز هم مرخصی نگرفته باشن. بعد هم اسکناسای ۱ دلاری شمارش شده، ساختمانی به اندازه یک زمین فوتبال به ارتفاع ۲٫۵ متر و وزن بیشتر از ۱۱۰۰ تُن رو اشغال می کنن.

از نظر قدرت خرید، یک میلیارد دلار برابر موارد زیره:

  • ۱٫۵۳ میلیون بلیت هرساله به هر پارک بازی دیزنی، یا یک بلیت واسه هر مرد، زن و کودکی که در فیلادلفیا، پنسیلوانیا زندگی می کنن.
  • چیجوری میلیاردر شیم؛ ۷ راه حلی که با اون می تونین پول پارو کنین آموزشی

  • ۲۱۹۰۰ خودروی سواری لوکس کادیلاک CTS طوری که بتونین به مدت ۶۰ سال، هر روز یک خودروی لوکس متفاوت سوار شید. اگه هم آدم صرفه جویی باشین، خودتون و همسرتون می تونین هر کدوم، به مدت ۶۰ سال هر روز یک هوندا سیویک جدید بخرین!
  • بیشتر از ۹۵ میلیون پیتزای مخصوص بزرگ یا ۱۶۷ میلیون برگر ذغالی، به همراه سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه ی رژیمی.
  • ۵۰ هزار کرایه واسه سفری ۱۲۱ روزه دور دنیا روی کشتیِ ملکه الیزابت. ، یک میلیارد دلار به شما و ۴۱۵ نفر از دوستان و اقوام تون اجازه می ده ۴۰ سال در این کشتی زندگی کنین و اگه دوست دارین، همیشه از این بندر به بندر دیگری برید.

در مقابلِ بعضی از میلیاردرها که غرقِ ثروت شدن، کشتی تفریحی و اتومبیلای آخرین مدل و جتای خصوصی دارن و در چندین قصر در سراسر جهان زندگی می کنن، بقیه به شکل عجیبی صرفه جو هستن. وارن بافت که سومین نفر در فهرست فوربزه، بازم در همون خونه ای زندگی می کنه که ۵۰ سال پیش در اوماهای نبراسکا به قیمت کمی بیشتر از ۳۰ هزار دلار خریده بود. دیوید گرین مؤسس و مدیر عامل هابی لابی، طبق چیزی که در مصاحبه اش با فوربز گفته، هواپیمای خصوصی نخریده، چون لذتِ پروازهای ارزون قیمت رو ترجیح می ده.

ویژگیا و تجارب مشترک میلیاردرها

چیجوری میلیاردر شیم؛ ۷ راه حلی که با اون می تونین پول پارو کنین آموزشی

هر چند میلیاردرها آدمای منحصربه فردی هستن، اما بررسی فهرست فوربز نشون می ده که تجربیات مشترکی هم دارن:

۱. رسیدن به وضعیت میلیاردری زمان می بره

میانگین سن میلیاردرهای فوربز ۶۳ ساله و بیشتر از ۹۰ درصدشون بالای ۴۵ سال سن دارن. البته بعضی موارد استثنا واسه این قانون وجود دارن، چون که این روزها به دلیل اجناس و خدماتی که حالا از راه پیشرفتای فناورانه به وجود اومدند، جوون ترها هم در حال پیوستن به این فهرست هستن. ایوان اشپیگل (شماره ۱۲۵۰ در فهرست) در سن ۲۵ سالگی و بابی مورفی (شماره ۱۲۵۰ در فهرست) در سن ۲۶ سالگی، اپ موبایل اسنپ چت رو بنیان گذاری کرده و طبق گزارش سی ان ان، در فوریه ی ۲۰۱۵ پیشنهاداتی تا سقف ۱۹ میلیارد دلار واسه این اپ دریافت کردن. الیزابت هولمز (شماره ۳۶۰) در سن ۳۱ سالگی ترانوس رو ساخت؛ که شرکت آزمایش خونیه که در سال ۲۰۱۴ میلادی ۹ میلیارد دلار ارزش داشت. مارک زاکربرگ (شماره ۱۶) هم که دیگر معرف حضور همه هست، اون در ۳۲ سالگی ثروتی بیشتر از ۳۰ میلیارد دلار به شکل سهام فیس بوک داره.

۲. تحصیلات مهمه، اما لازم نیس

تقریبا دوسومِ میلیاردرهای فهرست فوربز، فارغ التحصیلان دانشگاهی هستن، بالاترین درصدشون مدرک مهندسی دارن و مدرک بازرگانی هم در جایگاه دومه. از بین ۴۰۰ میلیاردر برتر در آمریکا، ۲۹ نفر دارای مدارک کارشناسی ارشد و ۲۱ نفر دکترا هستن. اما بیشتر از ۳۰ درصد از ثروتمندترینای فهرست فوربز، مدرک دانشگاهی ندارن. بیل گیتس (شماره یک در این فهرست) و مارک زاکربرگ، هر دو تحصیل در دانشگاه هاروارد رو آزاد کردن. مایکل دل (شرکت دل، دانشگاه تگزاس در آستین)، استیو جابز (اپل، کالج رید)، و لری الیسون (شرکت اوراکل، دانشگاه شیکاگو) هم هر کدوم به دلیلی، موفق نشدند تحصیلات دانشگاهی رو با موفقیت بگذروند.

۳. خونواده پولدار کمک می کنه، اما خیلی هم مهم نیس

چیجوری میلیاردر شیم؛ ۷ راه حلی که با اون می تونین پول پارو کنین آموزشی

۶۰ درصد از افرادِ این فهرست، خودشون ثروت شون رو به دست آورده ان، مثل گیتس، بافت و الیسون، که خونواده هاشون از طبقه ی متوسط جامعه بودن. حدود یک چهارم ثروت خانوادگی رو به ارث بردن و البته اونو فوق العاده بیشتر کردن؛ مثل ی اونا کارلوس اسلیم (شماره ۲) که به نام «وارن بافت مکزیک» هم شناخته می شه، برادران کوک (شماره ۶)، اعضای خونواده مارس (شماره ۲۲) و ابیگیل جانسون (شماره ۸۵) رو میشه نام برد. حدود ۱۵ درصد میلیاردرها هم تنها از ارث به ثروت رسیدن؛ مثلا ورثه ی سام والتون که در فهرست فوربز در جایگاه شماره ۶ قرار دارن: کریستی، الیس، جیم، رابسون والتون، نانسی والتون لوری و ان والتون کریونکه.

۴. ازدواج واسه میلیاردرها، ترکیبیه از همه چیز

چیجوری میلیاردر شیم؛ ۷ راه حلی که با اون می تونین پول پارو کنین آموزشی

تقریبا دوسوم فهرست فوربز الان متأهل هستن و بعضی هم چندین بار ازدواج کردن (لری الیسون چار بار، رونالد پرلمن پنج بار). زندگی با میلیاردرها یا کسائی که ثروت فوق العاده ای دارن، خیلی آسون نیس. جاستین ماسک، همسر سابق ایلان ماسک (شماره ۱۰۰ فهرست) کسائی که به موفقیتای خارق العاده ای می رسن (مثل همسر سابقش) رو «عجیب و غریب و ناجور» توضیح می کنه. اون می گه: «اونا نارساخوانی، اوتیسم و مشکل کم توجهی دارن. آدمای ناراحتی هستن، بقیه رو عصبانی می کنن، همیشه بحث و جنگ می کنن، دردسر درست می کنن، بقیه رو تحقیر می کنن». اما در همین حال، بیل گیتس ۲۱ ساله که زندگی مشترکش با ملیندا گیتس رو حفظ کرده، کارلوس اسلیم (شماره ۲) و بافت به ترتیب در سن ۳۲ و ۵۲ سالگی همسرشان رو از دست دادن. جف بزوس مؤسس آمازون (شماره ۱۵) و مایکل دل (شماره ۴۷) هر دو بیشتر از ۲۰ سال متأهل بودن. اریک اشمیتِ گوگل (شماره ۱۳۷) بیشتر از ۳۰ سال و فیل نایتِ شرکت نایک (شماره ۳۵) بیشتر از ۵۰ سال متأهل بودن.

۵. مشاغل بخش فناوری، امور مالی یا املاک و مستغلات می تونن سود زیادی به همراه داشته باشن

منبع ثروت خیلی از میلیاردرها پیشرفت تکنولوژی و حرکت در جهت جریان از راه عرضه عمومی شرکت شون بوده. مثلا، مایکروسافت (گیتس، پل آلن و استیو بالمر)، گوگل (لری پیج، سرگئی برین و اریک اشمیت)، آمازون (بزوس) و فیس بوک (زاکربرگ) شرکتایی هستن که تنها با استفاده از فناوری جدید ممکن شدن. بقیه میلیاردرها به طور مستقیم در بازار مالی مشارکت کرده و سرمایه گذاران کلی رو اهرمی واسه دستاوردهای فوق العاده خودشون می کنن. شاید وارن بافت معروف ترین سرمایه گذار وال استریت باشه، اما مدیران صندوقای تأمینی مثل جرج سوروس (شماره ۲۹)، ری دالیو (شماره ۶۰) و جیمز سیمونز (شماره ۶۷) کارگزاران ۲۰ درصد از میلیاردرهایی هستن که وال استریت رو خونه ی خود میدونن. گروه سوم، یعنی ابرقدرتای بخش ی املاک و مستغلات، ثروت خود رو با مالکیت و پیشرفت املاک به دست آورده ان، چیزی که بسیاری اونو سیستم اهرم سنتی پیش پرداخت حداقلی و وام کلان میدونن. این گروه شامل دونالد برن (شماره ۶۴)، دونالد ترامپ (شماره ۴۰۵)، جف ساتن (شماره ۵۵۷) و دیوید والنتاس (شماره ۱۰۵۴) هستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل عادی درد گردن و شونِه چیه؟ 

چیجوری میلیاردر شیم

چیجوری میلیاردر شیم؛ ۷ راه حلی که با اون می تونین پول پارو کنین آموزشی

رسیدن به جایگاه میلیاردرها، فقط به کار سخت و اراده مربوط نمی شه، هر چند اینا مواد لازمن، ولی کافی نیستن. همونجوریکه جاستین ماسک می گه: «افراد بسیاری خیلی کار می کنن، ولی به خاطر بدشانسی، محیط نامناسب، شرایط بد و عوامل دیگری که تقصیر خودشون هم نیس، در آخر فقط واسه باقی موندن جنگ می کنن. عزم و کار سخت لازمن، اما کمه کم چیزای مهم هستن.»

در حالی که خیلی از افراد فوق العاده پولدار، به ویژه کسائی که خودشون ثروت شون رو به دست آورده ان، با نظرات خانوم ماسک درباره کار سخت موافق هستن، اما پیشنهاد می کنن همه میلیاردرهای مشتاق، کارای زیر رو بکنن:

۱. به صدای درون خود گوش بدین

جاویژه ی مخصوص خود رو پیدا کنین. سعی نکنین چیزی که رو که بقیه انجام دادن، کپی کنین. روی کشف اون چیزایی تمرکز کنین که جهان می خواد و احتیاج داره.

مثلا، طبق گزارش فوربز، مرد جوونی که در سال ۲۰۰۸ سعی می کرد در پاریس تاکسی پیدا کنه و در آخر هم موفق به این کار نشد، چند وقت بعد اوبر رو تأسیس کرد و اپ موبایلی رو پیشرفت داد که مسافران شهری رو به رانندگان تاکسی اقتصادی اشتراک گذاری وصل می کنه. این اپ در سال ۲۰۱۰ در سان فرانسیسکو راه اندازی شد و الان در کشورهای جور واجور در سراسر جهان در دسترسه. دو بنیانگذار اوبر، یعنی تراویس کالانیک و گرت کمپ که در فهرست فوربز جایگاه ۲۸۳ رو در اختیار داشتن، هر یک دارای ارزش خالص تقریبی ۵٫۳ میلیارد دلار هستن.

به نقل از فوربز، دو دانشجوی ام آی تی، درو هیوستون و آرش فردوسی در سال ۲۰۰۷ سرویس میزبانی از فایلی ساختن، اونم به این خاطر که همیشه فلش درایوهای خود رو فراموش می کردن! سرویس اونا با نام دراپ باکس، اشتراک گذاری فایل رو آسون تر و در عین حال امن تر کرد. دراپ باکس که بازم شرکتی خصوصیه، دارای ارزش بیشتر از ۱۰ میلیارد دلاره. درو هیوستون (شماره ۱۵۳۳) مدیرعامل این شرکت، دارای ارزش خالص محاسبه شده ی ۱٫۲۱ میلیارد دلاره. ایدهایی رو دنبال کنین که عاشق کننده هستن و شما رو مجبور کنن هنگام سختی شرایط، هم اونقدر به جلو رفتن ادامه بدین.

۲. رؤیاهای بزرگ داشته باشین

چی می تونین به جهان ارائه بدین که منحصربه فرد و به درد بخور باشه و بتونه زندگیا رو تغییر بده و کسب و کارای جدید بسازه؟ هیچ میلیاردری واسه موفقیتی متوسط شرکتش رو راه اندازی نکرده.

بیل گیتس در سن ۱۹ سالگی، یکی از اولین افرادی بود که فهمید اگه کارکرد کامپیوترهای شخصی اون قدر ساده شن که همه بتونن از اونا استفاده کنن، این دستگاه ها می تونن در کسب وکار، آموزش، ارتباطات و سرگرمی انقلابی به پا کنن. این دیدگاه باعث تأسیس مایکروسافت شد. جف بزوس، بنیانگذار آمازون، آینده ای رو پیش بینی کرد که در اون خرده فروشان مجازی می تونن با هزینه پایین تر، انتخابای بیشتر و خدمات مشتری بهتری جانشین عملیات واقعی کنن. میلیاردرها در تشخیص چیزی که می تونه انجام شه ماهر بوده و اونو به حقیقت تبدیل می کنن.

۳. به موفقیت پایبند باشین

علاقه مندی رو از یاد ببرین، موفقیت یعنی شور و شعف. مارک کیوبن (شماره ۶۰۳) که اول ده سوم زندگی اش و پس از فروش شرکتش به یاهو میلیاردر شد پیشنهاد می کنه: «شرکتی تأسیس نکنین، مگه اینکه به انجام این کار بیشتر از حد علاقه مند بوده و اونو با تموم وجودتون دوست داشته باشین. اگه راه حل خروج دارین، این شور و شعف نیس». کیوبن در بین کار روی ایده و راه اندازی شرکتش، نمی تونست با دوستانش رابطه خوبی برقرار کنه، هفت سال بدون تعطیلات سر کرد، در طول این مدت حتی یک کتاب خارج از بخش ی کاری اش مطالعه نکرد. اون می گه: « متمرکز بودم».

بیل گیتس در طول ده سوم زندگی اش، در حالی که مایکروسافت رو بنا می کرد، هیچوقت یک روز هم به مرخصی نرفت. مارک زاکربرگ کارآفرینان رو به حرکت سریع تر و «شکستن روشای سنتی کسب وکار» تشویق می کنه.

۴. از شکست نترسین

بدونین که جلوگیری از همه اشتباهات و مشکلات غیرممکنه، پس از شکست نترسین، حتی شکستای توهین آمیز. اولین مغازه سام والتون در آرکانزاس ورشکسته شد. پلت فرم نیوتون شرکت اپل شکست بزرگی بود، اما تجربیاتی که واسه این شرکت به همراه داشت، باعث تولید آی پد و آی فون شد. کامپیوتر لیزای اپل اونقدر شکست بزرگی بود که جابز موقعیت خود رو در این شرکت از دست داد.

جیمز دایسون (شماره ۳۱۸)، مخترع انگلیسی جاروبرقی دایسون، در طول ۱۵ سال، ۵۱۲۷ نمونه ساده ساخت تا در آخر بتونه محصول خود رو به بازار عرضه کنه. کارلوس اسلیم باور داره که بزرگترین فرصتا در شرایطی به وجود بین که بقیه از شکست می ترسن. اون می گه: «وقتی بحرانی به وجود میاد، همه به دنبال خروج هستن و اینجاست که ما دوست داریم وارد شیم.»

۵. به جزئیات توجه کنین

به قول هاروی فایرستون، بنیانگذار شرکت تایر و لاستیک فایرستون، «موفقیت یه سری از جزئیاته». استیو جابز هم بنیانگذار اپل و رؤیاگرای مشهور به دلیل توجهش به جزئیات شهره بود. به گفته همکارانش، هیچ جزئیاتی اون قدر واسه جابز کوچیک نبودن که اونا رو ندیده بگیره. طبق گزارش ان پی آر، جابز یک بار صبح روزی تعطیل با مدیر اجرایی گوگل تماس گرفته و توضیح می ده که از رنگ لوگوی گوگل روی صفحه نمایش آی فون ناراضیه. در مراحل ساده، شرکتا به احتمال زیاد به دلیل ندیده گرفتن جزئیات شکست می خورن، نه به دلیل بی توجهی کارآفرین بهش تصویر بزرگی که در مقابل شون دارن.

۶. گروه قابل اعتمادی از مشاوران و شرکا بسازین

هیچکی نمیتونه به تنهایی میلیاردر شه. همه در این راه به کمک احتیاج دارن. همونجوریکه بتمن، رابین رو داشت، گیتس هم هنگام ساخت مایکروسافت، استیو بالمر رو در کنار خود داشت. «دو استیو» (جابز و وزنیاک) هم در اول اپل رو با هم اداره می کردن. وارن بافت از سال ۱۹۷۵ با چارلی مانگر (شماره ۱۵۵۳ در فهرست) کار کرد.

همراه مورد اعتماد می تونه از شما پشتیبانی کنه، به عنوان عامل پخش عقاید به شما خدمت کنه و وقتی زمانش می رسه، از انتقاد هم ترسی نداره. اگه رئیس قطار باشین، اون واسه حصول اطمینان از گم شدن یا ندیده گرفته شدن موارد لازم به عنوان دیده بان عمل می کنه. اون از شما محافظت می کنه و متمرکزه.

هیچوقت از کار با افراد باهوش تر از خود، یا کسائی که ابزارهایی دارن که شما بدون اونا هستین، ترس نداشته باشین.

۷. هیچوقت مشتری رو فراموش نکنین

واسه اجناس و خدمات خود اختراع، نوآوری و سرمایه گذاری به خرج بدین، همیشه رضایت مشتری رو به عنوان هدف شماره یک در نظر داشته باشین. جی پل گتی که مجله فوربز اونو ثروتمندترین آمریکایی در سال ۱۹۵۷ نامید، گفته: «فردی که به وسایل انجام همه کارا یا تولید همه چیز به شکل بهتر، سریع تر یا اقتصادی تر برسه، آینده و ثروت خود رو در دست داره».

یکی از همکاران فوربز به نام جفری دورمن اشاره کرده که ۷۵ درصد از میلیاردرهای سال ۲۰۱۵ در جهان پول خود رو از راه فروش چیزایی که مشتریان می خوان به دست آورده ان. اون گفته که اونا موارد بهتری به مشتریان ارائه دادن و نتیجه ای برد-برد واسه مشتری و میلیاردری به وجود آورده ان که محصول یا خدمات رو ارائه داده. واسه اینکار بهتره روی مهارتای مربوط به جلب رضایت مشتری بیشتر کار کنین.

کلام آخر

چیجوری میلیاردر شیم؛ ۷ راه حلی که با اون می تونین پول پارو کنین آموزشی

جدا از اینکه اونکه میدونید موفقیتِ فوق العاده، امکان پذیره باید این موارد رو هم در نظر داشته باشین:

  • ثروتِ فوق العاده، به طور خودکار باعث شادی و خوشحالی نمی شه. راسل سیمونز، هم بنیانگذار برچسب موسیقیِ دف جم، که خودش هم تقریبا میلیاردره، می گه: «اگه ۱۵ میلیاردر بشناسم، ۱۳ نفرشان آدمای شادی نیستن». به نظر می رسه بافت هم موافقه که پول تنها صفات ساده ی افراد رو نشون می ده و اونا رو بازسازی نمی کنه. اون می گه: «اگه پیش از رسیدن به پول بی اخلاق بودن حالا هم بی اخلاق هستن، منتها با یک میلیارد پول.» میلیاردرها و افرادی که به دنبال میلیاردر شدن هستن، بیشتر خونواده و روابط خود رو در سعی واسه رسیدن به این هدف قربونی می کنن. جاستین ماسک ادعا می کنه که موفقیت بیشتر از اندازه به دلیل شخصیتِ افراطیه، و شادی کم و بیش با این مسئله فاصله داره.
  • چیجوری میلیاردر شیم؛ ۷ راه حلی که با اون می تونین پول پارو کنین آموزشی

  • آمارها می تونن گمراه کننده باشن. در حالی که به نظر می رسه احتمال تبدیل شدن به میلیاردر تا سال ۲۰۵۰ (۱ نفر از هر ۹۱ هزار نفر) بیشتر از احتمال برنده شدن در لاتاری (۱ نفر از هر ۱۷۵۲۲۳۵۱۰ نفر)، یا رئیس جمهور آمریکا شدن (۱ نفر از هر ۱۰ میلیون نفر) یا اصابت رعد و برق (۱ نفر از هر ۷۰۰ هزار نفر) باشه، اما رسیدن به این سطح از دارایی به طور مستقیم به کمیت و کیفیتِ «ایده های خوبی» که اجرا کردین بستگی داره. یعنی، موفقیت نیازمند الهام، از خود گذشتگی و کار سخت، جدا از اینکه شانس بسیار زیاده.

شمام دوست دارین روزی میلیاردر شید؛ اما امروز چه قدمی ورداشته اید که در آینده به اونقدر جایگاهی برسین؟ دیدگاه خودتون رو با دیگر خوانندهای چه جوری در بین بذارین.

منبع : moneycrashers


دسته‌ها: آموزشی