دیابت شامل اختلالاتیه که از راه بالا بودن قند خون مریض قابل شناساییه. افزایش قند خون مریض، به دلیل نبود توانایی بدن در تولید اندازه کافی هورمون انسولینه. این هورمون در تنظیم و کاهش قند خون نقش داره. دکتر احمد کوشا، رئیس مرکز مدیریت مریضیای غیرواگیر وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد: دو درصد مرگ ومیر کشور در اثر مریضی دیابت اتفاق میفته. عوامل زیادی در دچار شدن به دیابت مؤثر هستن. اما رابطه چاقی و دیابت چیه؟

 

دو نوع اصلی دیابت هست. دیابت نوع یک که بیشتر در زمان کودکی و نوجوونی رخ می ده و در اون، بدن توانایی تولید انسولین نداره. نوع دیگر دیابت، دیابت نوع دو نام داره و پس ی واکنش نامناسب بدن به انسولین به وجود میاد. دیابت نوع دو شایع تر از دیابت نوع یکه و تقریبا ۹۰ درصد موارد دچار شدن به دیابت، دیابت نوع دوه. دیابت نوع دو معمولا پس از ۴۰ سالگی بروز می کنه. با این حال الان شاهد این مریضی در تموم سنای (حتی در کودکی و نوجوونی) هستیم.

رابطه چاقی و دیابت چیه؟  آموزشی

اثرات دیابت بالاتر از افزایش قند خون (Hyperglycemia) است. دیابت شایع ترین دلیل نابینایی (رتینوپاتی دیابتی)، مریضی کلیوی ثانویه (نفروپاتی دیابتی) و آسیب دیدن اعصاب به دلیل قند خون بالا (نوروپاتی دیابتی) در بزرگسالانه. مبتلایان به دیابت دو تا چار برابر بیشتر از بقیه در خطر مریضیای قلبی عروقی و سکتهای مغزی هستن.

طبق آمار جهانی تعداد افراد گرفتار به دیابت در جهان حدود ۳۴۶ میلیون نفره. از این تعداد، سهم ایران حدود ۴ میلیون نفره. این در حالیه که نصف افراد گرفتار به دیابت از مریضی خود بی اطلاعند.

حدود ۸۰ درصد از مرگا به دلیل دیابت واسه کشورهای کم درآمد و یا متوسط از دید اقتصادی هست و طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی آمار مبتلایان به دیابت تا ۱۵ سال دیگر دو برابر می شه.

رابطه چاقی و دیابت نوع ۲ چیه؟

رابطه چاقی و دیابت چیه؟  آموزشی

عوامل زیادی وجود دارن که احتمال دچار شدن به دیابت رو افزایش میدن. سن، نژاد، بارداری، استرس، بعضی داروها، ژنتیک و سابقه خانوادگی، کلسترول و چاقی از این عوامل هستن. در بین این عوامل، چاقی یا اضافه وزن بیشتر از بقیه خطر دچار شدن به دیابت نوع دو رو افزایش می ده. بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که از دیابت نوع دو رنج می برن، مشکل چاقی یا اضافه وزن دارن. با اضافه وزن یا چاقی به بدن فشار بیشتری واسه استفاده از انسولین وارد می شه. نتیجه این افزایش خطر دیابته. در آمریکا موارد ابتلای بزرگسالان به دیابت در ده نود میلادی بیشتر از یک سوم افزایش داشته و انتظار میره این روند ادامه داشته باشه. به نظر می رسه این پدیده به دلیل افزایش چاقی در آمریکا باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دورکاری چه فایده هایی واسه کارفرمایان داره؟ 

واسه پیشگیری از دیابت چه کارایی میشه انجام داد؟

رابطه چاقی و دیابت چیه؟  آموزشی

دیابت نوع دو تا حد زیادی قابل پیشگیریه. تحقیقات نشون میدن تغییر در سبک زندگی یا کاهش وزن (حتی بین ۵ تا ۱۰ درصد) می تونه از بروز دیابت نوع دو جلوگیری کنه یا کمه کم روند دچار شدن بهش رو به تأخیر بندازه. در طول تحقیقات واسه کاهش وزن، تغییراتی در سبک زندگی شرکت کنندگان اعمال شد. این تغییرات شامل رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی (۱۵۰ دقیقه پیاده روی در هفته) بود. این تغییرات در سبک زندگی تونست سرعت ظهور مریضی رو ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش بده. تمرینات ورزشی، رژیم غذایی و پس کاهش وزن می تونه اثر زیادی در پیشگیری از دیابت یا به تأخیر انداختن اون داشته باشه. در بین تموم عواملی که در دچار شدن به دیابت موثر ان، وزن مهم ترین عامل قابل کنترله.

اگه گرفتار به دیابت هستین، چه کاری می تونین انجام بدین؟

رابطه چاقی و دیابت چیه؟  آموزشی

اگه حالا که این مقاله رو می خونین به دیابت گرفتار هستین، داشتن رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی منظم، کاهش استرس، تغییرات ملایم در سبک زندگی و استفاده از دارو، بهترین راه های کنترل قند خون تونه. افرادی که به دیابت نوع یک گرفتار هستن، باید واسه کنترل قند خون شون به بدن خود انسولین برسانند. در دیابت نوع دو هم قند خون از راه دریافت انسولین یا دارو قابل کنترله. انسولین و داروهایی که افراد دیابتی مصرف می کنن، می تونن خطرناک باشن. در صورت استفاده ی نامناسب از این داروها، قند خون فرد بیشتر از اندازه کاهش پیدا میکنه. در این مواقع امکان بروز تشنج، بیهوشی یا مرگ هست. کاهش وزن (حتی تا ۵ کیلوگرم) می تونه نیاز به این داروها رو کاهش بده. با تغذیه ی مناسب، تمرینات ورزشی و کنترل قند خون تون می تونین سرعت پیشرفت مریضی و مشکلات به دلیل اونو کم کنین.

منبع : obesity

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید