بیش تر ما در جلسات طوفان فکری شرکت داشته ایم. استفاده از این جلسات واسه ایجاد ایده و رسیدن به راه حلای خلاقانه بسیار رایجه. اما بیشتر وقتا در بین این جلسات اتفاق خاصی میفته؛ اعضای اصلی و کلیدی تیم ایده هاشون رو مطرح می کنن، همه در مورد همون ایده ها وارد بحث می شن و به اتفاق نظر جمعی می رسن؛ بدون این که انبوهی از ایدهایی که می شد به وسیله اعضای مختلف تولید شه رو بررسی کنن.

این اتفاق از اشکالات جلسهای طوفان فکریه. ممکنه بعضی از اعضا به خاطر خجالتی بودن یا ترس از اینکه بقیه از ایده ی شون خوش شون نیاد، حرف نزنند. یه سریای دیگه شاید به طور کل ساکت بمونن؛ چون که می ترسن ایده هاشون زیادی شوک آور یا جسورانه باشه. کسائی که شخصیت محکم تری دارن بر ایده های خودشون اصرار کرده و بدون اینکه به نظرات بقیه توجهی داشته باشن از حرف خودشون دفاع می کنن. افراد محافظه کار هم ترجیح میدن فقط پیشنهادات کم خطر بدن.

ذهن نویسی چیه و چه فوایدی داره؟  آموزشی

بله، طوفان فکری واسه تشویق افراد به تفکر در مورد مسائل خیلی خوبه. اما اگه مشکلی مثل مورد بالا واسه تون پیش اومد چیجوری باید با اون روبرو شید؟ اینجاست که تکنیک ذهن نویسی وارد میدون می شه؛ فرآیندی که اجازه می ده تک تک اعضا بدون احساس خطر در تولید ایده همکاری کنن. با این روش، می شه راه حلای پنهون بسیار بیش تری نسبت به طوفان فکری سنتی پیدا کرد.

دلیل چیه؟ یکی از دلایل اینه که در جلسات سنتی طوفان فکری، در اون واحد فقط یک نفر اجازه صحبت داره. تا زمانی که حرف یک نفر تموم شه و گروه هم درباره اون بحث کنن، بیش تر اعضا ایده هاشون رو تغییر داده ، اونا رو بی خیال شده یا به کلی فراموش شون کردن. این اتفاق «انسداد» (Blocking) نام داره و می تونه باعث کاهش بازدهی و خلاقیت در جلسه شه. ذهن نویسی به رفع این مشکل کمک می کنه.

ذهن نویسی چیه و چه فوایدی داره؟  آموزشی

در این مقاله، اول نشون میدیم که ذهن نویسی چیه. بعد درباره نحوه ی استفاده از اون در گروه خودتون توضیحاتی ارائه می کنیم.

ذهن نویسی چیه؟

ذهن نویسی مثل طوفان فکری است؛ هر دو روشی واسه تولید ایده و یافتن راه حل واسه مسائل هستن. فرق اینجاست که تو ذهن نویسی، تک تک اعضا واسه مشارکت در موضوع فرصت مساوی دارن و می تونن بدون «انسداد» فکر کنن.

واسه اجرای ذهن نویسی، می تونین این مراحل رو دنبال کنین:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری میشه تصمیمات مدیریتی بهتری گرفت؟

  1. از اعضای گروه دعوت کنین همه سر یک میز بشینن. جلوی هرکی یک صفحه کاغذ بذارین و از اونا بخواهید در بالای صفحه مسئله ای که براش دنبال راه حل می گردین رو بنویسن. توجه کنین که هیچکی نباید اسمش رو روی کاغذ بنویسه. یک نفر رو مسئول جلسه کنین و واسه هر دور زمان بگیرین.
  2. سه دقیقه به اعضا فرصت بدین تا سه راه حل بنویسن. نباید ایده هاشون رو تغییر یا بهترش کنن. فقط آزادانه هر راهی به ذهن شون رسید بنویسن. اجازه ندین هیچ بحثی در مورد راه حلا صورت بگیره.
  3. پس از سه دقیقه، وارد دور دوم شید. کاغذها رو جمع کنین، بُر بزنین و دوباره بین افراد پخش کنین. اگه کسی دوباره کاغذ خودش دستش افتاد عوضش کنین. از همه بخواهید روی کاغذی که دریافت کردن سه ایده اضافه کنن. این راه حلا هم می تونن جدید باشن و هم می تونن بر مبنای سه ایده ی اول کاغذ به وجود بیان.
  4. مسئول جلسه تعداد دوره ها رو مشخص می کنه.
  5. وقتی همه دوره ها به پایان رسید، ورقا رو جمع کرده و همه ایده ها رو روی وایت برد بنویسین تا همه بتونن ببینن. بعد می تونین بجث درباره کاربردی ترین راه حل رو شروع کنین.

فواید ذهن نویسی

استفاده از ذهن نویسی در گروه منافعی داره مثل:

  • از آنجایی که در مرحله ایده زنی بحثی انجام نمی شه، میشه در مدت زمان کوتاه ایده های بیشتری ساخت.
  • تموم اعضای گروه حتی افراد ساکت و خجالتی واسه مطرح کردن ایده هاشون شانس برابر دارن.
  • چون معلوم نیس کدوم ایده رو کی مطرح کرده، آزادانه تر میشه خلاقیت به خرج داد. این کار اعضای تیم رو قادر می سازه تا ایدهایی بدن که قبلا ممکن بود به نظر عجیب بیان یا مورد استقبال جمع قرار نگیرند.
  • عوض کردن کاغذها باعث می شه امکان امتحان ایده های قبلی و رسیدن به ایده های جدید بر مبنای اونا حفظ شه؛ اما به شکلی خلاقانه تر و متمرکزتر از طوفان فکری سنتی.

چه زمانی از ذهن نویسی استفاده کنیم؟

از ذهن نویسی می شه واسه حل هر مشکلی استفاده کرد. الان این فرایند در بخشای مختلفی مثل بازاریابی، طراحی و بخشای خلاقانه به کار میره؛ اما کم کم بخشای دیگر هم دارن بهش علاقه مند می شن. در همه موقعیتایی که قبلا از طوفان فکری سنتی استفاده می کردین، می شه از ذهن نویسی هم استفاده کرد.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید