ذهن آگاهی، یک واژه پر کاربرد در محیط کاریِ شرکتایی مثل اپل، یاهو، استارباکس و گوگله که اونو در جهت منافع خود به کار می برن. مثلا گوگل یک دوره آموزشی ۱۹ ساعته واسه کارمندانش در همین زمینه برگزار می کنه. این دوره آموزشی اونقدر محبوبه که هر ساله هزاران نفر از کارمندانش در این دوره شرکت می کنن.

 

ذهن آگاهی دقیقا چیه؟

ذهن آگاهی یک حالت ساده و موثر از مراقبه و مدیتیشنه که شما رو قادر می سازه تا بر افکار متلاطم و رفتارهای خود کنترل داشته باشین. افرادی که ذهن آگاهی رو تمرین می کنن حتی اوقاتی که مراقبه ندارن هم در کارای شون متمرکز تر هستن. ذهن آگاهی یک تکنیک عالی واسه کاهش استرسه چون مانع از بروز احساسات کنترل نشده می شه، از پرش افکار جلوگیری کرده و افکار منفی رو تو ذهن متوقف می سازه و کلا، روشی فوق العاده که به شما کمک می کنه در یک روز پر مشغله ی کاری، آروم باشین و بازدهی بالایی داشته باشین.

ذهن آگاهی چه جوری شما رو در شغل تون موفق می سازه؟ " آموزشی

اِلن لَنگر (Ellen Langer) یکی از روانشناسان دانشگاه هاروارد که در مورد ی ذهن آگاهی مطالعاتی انجام داده، اونو این جور توضیح می کنه:

«ذهن آگاهی، فرایندِ فعالِ مشاهده ی چیزای جدیده. وقتی شما در حال تمرکز هستین، در زمانِ حال زندگی می کنین و این باعث می شه نسبت به چشم انداز و محیط دور خود حساس تر باشین که این جوهره و پایه تعامله و به جای اینکه مصرف کننده ی انرژی باشه، انرژی زاست. اشتباه بیشتر افراد اینه که فکر می کنن ذهن آگاهی پدیده ای پر استرس و طاقت فرساست در حالی که اون چیزی که موجب استرس می شه، افکار منفی و نگرانی هاییه که تو ذهن داریم که باعث ایجاد مشکلاتی می شه که قادر به حل اونا نیستیم.»

به چه دلیل ذهن آگاهی تا این حد مشهور شده؟

ذهن آگاهی کم کننده ی استرسه

ذهن آگاهی چه جوری شما رو در شغل تون موفق می سازه؟ " آموزشی

استرس بیشتر از اونکه کارکرد رو تخریب کنه، واسه خود افراد ویرون گره. طبق آمار مراکز کنترل و پیش گیری مریضیا، تقریبا دو سوم تموم مراجعات به بیمارستانا به دلیل مشکلات به دلیل استرسه و ۷۵ درصد از هزینه های درمون و سلامت مربوط به استرسه. استرس باعث بالا رفتن فشار خون، مریضیای خود ایمنی، سرطان، مریضیای قلبی، بی خوابی، افسردگی، نگرانی و خیلی از مریضیای دیگره. ذهن آگاهی کم کننده ی استرسه چون شما رو از حالت جنگ و جنگ خارج می کنه و به حالتی آروم با شفافیت ذهن و آرامش کامل می بره.

ذهن آگاهی چه جوری شما رو در شغل تون موفق می سازه؟ " آموزشی

ذهن آگاهی قدرت تمرکز رو بالا می بره

ذهن آگاهی چه جوری شما رو در شغل تون موفق می سازه؟ " آموزشی

ذهن آگاهی قدرتِ تمرکز بر یک چیز در یک زمان رو بالا می بره. این تمرکز در مورد تموم کارای شما قابل اجراست. ذهن آگاهی به ما یاد می ده چیجوری از حواس پرتی جلوگیری کنیم و با سطح بالایی از توجه روی کار خود متمرکز شیم. ممکنه در گذشته در دام انجام دادنِ چند کار با هم افتاده باشین، ذهن آگاهی به شما کمک می کنه تا از این عادت بد نجات یابید. یک ذهن متمرکز در واقعی ذهنی با بهره وری بالاست.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ذهن آگاهی چیه و چه تأثیری بر سبک زندگی داره؟ 

ذهن آگاهی خلاقیت رو افزایش می ده

ذهن آگاهی چه جوری شما رو در شغل تون موفق می سازه؟ " آموزشی

ذهن آگاهی چه جوری شما رو در شغل تون موفق می سازه؟ " آموزشی

خلاقیت به حالت ذهن وابسته. ذهن آگاهی به شما کمک میکنه تا با شکست دادن افکار منفیِ ضد خلاقیت، وارد یک چارچوب خلاقیت ذهنی شید. این حقیقت که ذهن آگاهی روی زمان حال تمرکز داره به شما کمک می کنه تا تفکر آزادانه و خلاق داشته باشین.

ذهن آگاهی، هوش عاطفی رو افزایش می ده

ذهن آگاهی چه جوری شما رو در شغل تون موفق می سازه؟ " آموزشی

هوش عاطفی چیزیه که در همه آدما هست اما نمیشه دید و بر مدیریت رفتار، هدایت پیچیدگیای اجتماعی و تصمیم گیریای شخصی اثر می ذاره و نتایج مثبتی داره. هوش عاطفی ، توانایی ما در درک و تشخیص احساسات در خودمون و دیگرونه و در مدیریت رفتارها و روابط اثر گذاره. حاصل چندین ده تحقیق و تحقیق درباره EQ، اونو به عنوان دلیلی مهم در اجرای ستارگان موسیقی جدا از بقیه گروه معرفی می کنه. یک روش فوق العاده واسه کسب نتایج بی مثل، اینه که همه انرژی خود رو در یک جهت متمرکز سازید. موسسه ی تلنت اسمارت (TalentSmart) به بررسی EQ از راه ۳۳ مهارت مهم در محیط کار پرداخت و دریافت که EQ قوی ترین پیش بینی کننده ی عملکرده و در ۵۸ درصد در شکلای مختلف مشاغل درست میگه. ۹۰ درصد از افرادی که در این تحقیق بررسی شدن و کارکرد خوبی داشتن، از EQ بالایی بهره مند بودن.

آگاهی بالایی که تو ذهن آگاهی هست، این امکان رو به شما می ده تا با وضوح بیشتری احساسات خود رو درک و بگید. این تمرکز، هوش عاطفی رو افزایش می ده چون خودآگاهی رو بالا می بره که پایه و پایه هوش عاطفیه.

ذهن آگاهی شما رو به شخص بهتری مبدل می کنه

پژوهشی در دانشگاه هاروارد، رابطه محکم بین ذهن آگاهی و رفتارهای اجتماعی رو کشف نمود. افرادی که مراقبه داشتن ۵۰ درصد بیشتر از بقیه حس مهربانی و همدردی داشتن. باید چیزی بین احساس در زمان حال و آرامش باشه که بهترین حالات رو در افراد ایجاد می کنه.

ختم کلام

ذهن آگاهی با افزایش ظرفیت شما در زمانِ حال، عملکردتون رو در آینده بهتر کنه. سعی تون رو بکنین تا در آینده از دیدن نتایجِ اون متعجب شید.

برگرفته از : linkedin.com۱

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید