اِمی کادی (Amy Cuddy) در کتاب جدیدش با عنوان «حضور» می نویسه وقتی کسی رو واسه بارِ اول می بینیم، قبل از هر چیزی از خودمون می پرسیم: «می تونم به این آدم اعتماد کنم؟ واقعا آدم کاربلدیه؟» جواب ما به این دو سوال تا حد زیادی بستگی داره به اولین برداشتی که از طرز رفتار طرف مقابل تو ذهن مون شکل میگیره.

کادی می گه بیشتر مردم، به ویژه در محیطای کاری، فکر می کنن کاربلد بودن از قابل اعتماد بودن مهم تره. مثل این آدما همه سعی شون رو می کنن تا باهوش و کاردان به نظر برسن. اونا امیدوارند با این رفتار به طرف مقابل شون بفهمانند که می تونن سررشته ی امور رو به دست بگیرن، غافل از اینکه قابل اعتماد بودن اولین عامل ایه که بقیه طبق اون قضاوت مون می کنن. به زبون ساده، بقیه قبل اینکه از روی کاربلد بودن قضاوت مون کنن، می خوان بدونن لیاقت اعتمادشون رو داریم یا نه.

بقیه چه جوری ما رو قضاوت می کنن؟  آموزشی

واسه اینکه به اهمیت نکته گفته شده پی ببرین، شاید بد نباشه به زمان غارنشینی برگردیم. در اون زمان، آزمایش و قضاوت یک شخص می تونست به دلیل سبک زندگی طبق مهارتایی مثل روشن کردن آتیش باشه، اما مهم تر از توانایی آتیش افروزی این بود که اون شخص به هم قبیله ای هاش خیانت نکنه و نقشه کشتن شون رو نکِشد.

یعنی، ما اول طبق قابل اعتماد بودن مون قضاوت میشیم و بعد طبق توانایی انجام کار. پس یادتون باشه تواناییای کاری خود رو بیشتر از حد پررنگ نکنین، چون که ممکنه نتیجه برعکس ببینین. خلاصه اینکه حواس تون باشه طوری رفتار نکنین که مهارتای تون زیرکانه و تهدیدآمیز به نظر برسن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری نویسنده شیم؟ (از زبون استیون کینگ)

علم آموختگان دوره های کسب وکار تا یه مدت بعد از فارغ التحصیلی سعی می کنن خودشون رو در مصاحبهای شغلی باهوش تر و کارکشته تر از چیزی که در واقعیت هستن نشون بدن. اینا خودشون رو بی نیاز از کمک بقیه می بینن و هدف شون فقط اینه که دست نیافتنی جلوه کنن. اما همین آدمای باد به غبغب انداخته، حتی اگه واقعا هم کاربلد باشن، چون نمی تونن اعتماد بقیه رو جلب کنن، موقعیتای شغلی بسیاری رو از دست میدن.

بقیه چه جوری ما رو قضاوت می کنن؟  آموزشی

همه اینا رو گفتیم تا به این نتیجه برسیم که اگه نتونین اعتماد طرف مقابل تون رو جلب کنین، مطمئن باشین راه به جایی نخواهید برد. بدون دودلی آدمای قابل اعتماد و کاربلد تشویق برانگیزند، اما فراموش نکنین کاربلد بودن فقط در صورتی امتیاز حساب می شه که اعتماد طرف مقابل تون رو از پیش جلب کرده باشین.

منبع : businessinsider

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید