بهار این روزها قدم هاش رو سریع تر برمی داره و کم کم داره از راه می رسه. ایرونیا طبق آداب ورسومی دیرینه شروع بهار رو جشن می گیرن و پیش از اون واسه برگزاری این جشن باشکوه حسابی تدارک می بینن و آماده می شن. یکی از تدارکات سال نو واسه ایرونیا جدا از اینکه خونه تکونی تغییر دکوراسیون منزل و طراحی یک دکوراسیون بهاریه. واقعا این روزها بهترین زمان واسه تغییر رنگ دکور زمستونی از قهوه ای و خاکستری به رنگای خوشحال، ملایم و روشن بهاریه. با این همه، به نظر می رسه سال نو فرصت خوبی واسه ایجاد تغییر در سبک زندگی هم باشه. همراه ما باشین، در این نوشته می خوایم نکاتی درباره طراحی دکوراسیون بهاری در اختیارتون بذاریم و به شما بگیم که چیجوری بدون متحمل شدن هزینه های زیاد، تنها با چند تغییر کوچیک حال وهوای خود و منزل تون رو بهاری کنین.

 

مس؛ ترکیب چشم نواز سنت و مدرنیته

ظروف مسی و نقره از قدیما موردعلاقه ی ایرونیا بودن. به نظر می رسه امسال با توجه به دستور العمل مجله های حرفه ای دکوراسیون، وقت اینه که ظروف مسی و نقره تون رو از گنجه بیرون بیارین و در گوشه و کنار خونه بچینید. اگه ظروف نقره ندارین بهترین کار، سِت کردن ظروف مسی به شکل گلدان، شیرینی خوری و آجیل خوری با ظرفای روشن تر به رنگ یاسی، سفید، نقره ای و طوسی روی میز ناهارخوری یا میز پذیراییه.

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

امسال ظروف حبوبات، قابلمها و ماهی تابه های مسی حسابی در بورس هستن و بهترین وسایل واسه تزیین آشپزخانه حساب می شن. اگه قصد عوض کردن آباژورهای سالن پذیرایی یا آشپزخانه رو هم دارین، به نظر می رسه که امسال آباژورهای مسی که ترکیب شکیلی از رنگ سنتی و سنتی مسی و طرحای مدرن هستن، بهترین انتخاب واسه یک دکوراسیون بهاری حساب می شن. خلاصه کلام اینکه امسال ظروف و دکوریای مسی اون قدر در بورس هستن که آباژورهای وایس تاده و سقفی و مجسمه های مسی یک ایده ی شیک واسه تزیین اتاق خواب و هم تزیین پذیرایی هستن، پس بزرگ نمایی نیس اگه بگیم امسال سال سلطنت «مس» است.

کاغذ دیواریای ابر و بادی؛ کاغذ به جای سنگ

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

اگه بتونین همه لوازم دکوری خونه از پرده گرفته تا کوسنا رو با طرح ابروبادی سِت کنین، خونه تون حسابی دلربا میشه. اما اگه حساب بانکی تون در آخرین ماهِ پُرخرج سال این اجازه رو به شما نمی ده، به کاغذدیواریای ابروبادی براتون کافیه. بد نیس بدونین ایده ی کاغذدیواریای ابروبادی واسه بهار ۲۰۱۸، ازجمله طرح هاییه که عکس هاش شبکه اجتماعی پینترست رو منفجر کرده. طبیعیه که طراحی دکوراسیون منزل با سنگای ابروبادی موسوم به «Calacatta» ایده ی شیک تریه اما با توجه به هزینه های بالای این کار، ترجیح ما اینه که به کاغذدیواریای ابروبادی براتون کافیه.

دکوریای اکریلیک؛ فضای خونه رو بزرگ تر کنین

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

لوازم دکوری «اکریلیک» در سالای گذشته بسیار محبوب شدن، این دکوریای شکیل به شکل قاب، آینه و تصاویر مختلف تک بعدی یا سه بعدی با هر نوع سبک دکوراسیونی سِت می شن و رنگای طلایی، نقره ای و مشکی اونا بسیار محبوب و پُرفروشه. اگه فضای منزل تون کوچکه از آینهای «اکریلیک» در دکور منزل تون استفاه کنین، این آینها نور خونه رو بیشتر می کنن، منزل تون رو روشن تر و جادارتر نشون میدن و واسه همین باعث می شن خونه تون بزرگ تر و وسیع تر به نظر برسه.

کانترهای چوبی؛ هم شیک و هم مدرن

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

به دنبال جایگزینی واسه سرامیک و سنگ روی کانتر آشپزخانه می گردین؟ پیشنهاد ما واسه سال جدید، استفاده از «کانترهای چوبی» است. کانترهای چوبی سبک آشپزخانه تون رو به فضایی مدرن و روستایی (روستیک) تبدیل می کنن که ازجمله سبکای محبوب در سالای اخیره. کانترهای چوبی واسه آشپزخانهای جزیره ای (آشپزخانهایی که به شکل جزیره طراحی شدن و سینک ظرفشویی یا اجاق گاز در وسط آشپزخانه تعبیه شده)، بسیار مناسبه.

در خونه گل و گلدان بذارین

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

۱. گل سنبل

واسه جشن گرفتن شروع سال نو، هیچی بهتر از آوردن چند گلدان سرسبز به خونه نیس. «سنبل» که گل سرسبد گلای بهاری و عضو بالانشین سفرهای هفت سینه، ازجمله اولین انتخابای بهاریه. نکته مهم درباره «سنبل» اینه که این گل با توجه به نحوه ی نگهداری بین یک تا دو هفته عمر گل دهی داره. در بیشتر مواقع بعد از خشک شدن گل سنبل اونو دور میندازن، اما بهتره بدونین به دلیل اینکه ریشه ی این گیاه از نوع پیازیه، با نگهداری درست، عمری چندساله داره و شما می تونین سنبلی رو که امسال خریده اید، واسه سفره ی هفت سین سال آینده هم نگه دارین.

۲. گل لاله

انتخاب بعدی یک گلدان گل «لاله» است. گل لاله، هم مثل گل سنبل، پیازداره. تنها در دو ماه از سال خودشو نشون میده و زمان گل دهی اون با توجه به نوع و گونه، از آخرای اسفند تا آخرای اردیبهشته. اگه قصد دارین واسه سال نو یک گلدان «لاله» بخرین بهتره از نیازای گل و شرایط نگهداری اون آشنایی.

۳. ناامیدی رازقی و پوتوس

با یک گلدان «ناامیدی رازقی» می تونین عطر و بوی بهار رو به خونه بیارین. اگه خونه ی پُرنوری دارین این گلدان که به نور زیاد اما غیرمستقیم نیاز داره یک انتخاب ایده آله. اگه هم خونه تون کم نوره، به یک گلدان «پوتوس» فکر کنین که اتفاقا یکی از گیاهان قوی تصفیه کننده هوا هم هست.

۴. دراسنا پرچمی

اگه فضای منزل تون بزرگ و جاداره، «دراسنا پرچمی» یک انتخاب قشنگ و جذاب واسه شماس. این گیاه بومی ماداگاسکار که به «دراگون» هم مشهوره، در منطقه ماداگاسکار ارتفاعش تا ۴٫۵ متر هم می رسه، در برابر سایه مقاومه اما اگه در فضایی با نور کافی قرار بگیره، نوار قهوه ای حاشیه ی برگ هاش بهتر خودشون رو نشون میدن. «دراسنا پرچمی» نسبت به خشکی و کم آبی حساسه، بخاطر این به محض خشک شدن خاک گیاه، اونو حتما با آب جوشیده ی سرد آبیاری کنین. فصل رشد این گیاه بهار و تابستانه که با کود دهی منظم هر دو هفته یک بار این رشد به بیشترین حد خود می رسه. با مراقبت از اون و نگهداری در دمای کمه کم ۱۶ درجه در فصل سرما، در تموم فصول سال گیاهی سرسبز دارین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری نویسنده شیم؟ (از زبون استیون کینگ)

پردها رو عوض کردن کنین

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

اگه به خاطر فصل زمستون پردهای کلفتی به پنجرها آویزون کردین، بهتره تا زمستون سال بعد اونا رو وردارین و واسه فصل بهار از پردهایی خوشحال تر و نازک تر استفاده کنین. پردهای جدید رو با رنگ دیوارها و مبلا هماهنگ کنین.

لازم نیس مبلمون و سرویس خواب رو عوض کنین

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

اگه احتیاجی به عوض کردن مبلمون ندارین، بهتره با چند کوسن رنگی، خوشحال و هماهنگ با رنگ مبلا، حال وهوای اونا رو عوض کنین. تغییر چیدمان مبلا و آوردن اونا نزدیک پنجره یک ترفند دیگر واسه تغییر فضای خونه.

بهار رو به اتاق خواب تون ببرین

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

طبق اصول فلسفه «فنگشویی» اگه می خواید خوابی راحت داشته باشین بهتره در یک اتاق خواب خلوت و ساده با کمه کم وسایل بخوابید. اگه دل تون می خواد نشونه های فصل بهار رو به اتاق خواب تون هم بیارین، بهترین کار عوض کردن روتختیای کلفت زمستونی و استفاده از روتختی و روبالشای بهاری با رنگای ملایم، آروم بخش و روشنه. در فصل بهار بهتره پردهای اتاق خواب نازک تر و به رنگای معتدل و روشن باشن. بردن گلای طبیعی یا یک گلدان به اتاق خواب هم فضای اتاق رو تازه تر می کنه و هم خواب راحت تری رو واسه شما رقم می زنه. در خونه تکونی عید هم یادتون باشه که زیر تختخواب رو منظم کنین و تموم وسایل اضافی رو از اتاق بیرون ببرین.

آشپزخانه رو دریابید

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

مسلمه که قرار نیس هر سال وسایل آشپزخانه مثل اجاق گاز و یخچال و ماشین لباسشویی رو نو کنین. بهترین ایده واسه دکوراسیون بهاری و تغییر حال وهوای آشپزخانه، اضافه کردن چند گلدان متناسب با فضای آشپزخانه، عوض کردن یا شستن پردها، عوض کردن ظروف حبوبات در صورت ضرورت، عوض کردن رومیزی و زیربشقابیا و خریدن چند حوله و دستمال جدید به رنگای شاده.

با شروع بهار، زندگی به سبک «هوگه» رو شروع کنین

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

هم زمان با فصل بهار و شروع سال جدید اصلاح سبک زندگی در کنار طراحی دکوراسیون بهاری واسه شروع سالی خوشحال و اصلاح کننده ایده ی بدی به نظر نمی رسه. می دونستین در سالای گذشته دانمارکیا همیشه خوشحال ترین مردم دنیا بودن؟ اما راز حال خوب و خوشحالی اونا چیه؟ پول و ثروت و رفاه؟ البته مسلمه که پول و رفاه خوشبختی هم میاره، اما واسه خوشحالی و خوشبختی شک نداشته باشین فقط پول، ثروت و رفاه اجتماعی کافی نیس. واقعا دلیل اصلی خوشحالی دانمارکیا یک فرهنگ قدیمی به نام «Hugge» یا همون «هوگه» است. اما معنای اصلی «هوگه» چیه؟

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

هوگه یعنی زندگی آهسته و پیوسته و لذت بردن از تک تک لحظات اون، حتی لحظاتی که شاید خیلی با ارزش به نظر نیایند؛ از نوشیدن یک فنجون چای داغ گرفته تا ایستادن پشت پنجره و تماشای تکون خوردن برگ درختان در دستان باد. اما واسه شروع زندگی به سبک «هوگه» لازمه چند نکته رو رعایت و البته لوازمی رو هم تهیه کنین:

۱. شمع روشن کنین

به جای لامپ و مصرف برق از نور گرم و ملایم شمع به همراه سنگ نمک در فضای خونه لذت ببرین. شمع ازجمله وسایلیه که با تموم سبکای دکوراسیون هماهنگه و خوب در کنار تموم دکورهای دیگر می شینه. از طرف دیگه، با استفاده از نور ملایم شمع در ساعاتی که به نور زیاد نیاز ندارین، در مصرف برق هم صرفه جویی می کنین. می دونستین دانمارکیا مقام اول خریداران شمع در دنیا رو به خود اختصاص دادن؟

۲. حموم کنین

شاید به نظرتون عجیب باشه اما یکی از رازهای خوشحالی در فرهنگ «هوگه»، پاکیزگی و آراستگیه. البته لازمه لحظات حموم کردن رو هم به لحظاتی خوشحال و لذت بخش تبدیل کنین و در حموم شمع، گل و حولهای نرم به رنگ سفید یا رنگای خوشحال دیگر بذارین.

۳. بخونین

یکی از بهترین روش ها واسه رسیدن به آرامش، مطالعه کردن به ویژه قبل از خوابه. می دونستین کشورهای اسکاندیناوی بالاترین سرانه مطالعه رو دارن؟ در سال جدید تصمیم بگیرین شبا قبل از خواب به جای زل زدن به صفحه تبلت و گوشی موبایل، چند صفحه مجله یا کتاب مورد علاقه تون رو بخونین تا خوابی آروم داشته باشین.

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

آرامش

۴. موبایلا رو کنار بذارین

مردم دانمارک به گوشی و تبلت به عنوان وسیله ای روزانه واسه پیش بردن کاراشون نگاه می کنن واسه همین به محض ورود به منزل تموم وسایل ارتباطی مثل تبلت، موبایل و لپ تاپ رو خاموش می کنن و به جمع خونواده ملحق می شن.

دکوراسیون بهاری؛ ایده هایی که کمک می کنه حال و هوای خونه رو بهاری کنین  آموزشی

۵. مهمانی برید

در سال جدید بیشتر مهمانی برید. دانمارکیا ترجیح میدن به جای وقت گذرانی در فضای مجازی، بیشتر در جمع دوستان و خونواده خوش بگذرونن بخاطر این اهل مهمانی رفتن و پذیرایی از مهمون هستن. شاید واسه تون جالب باشه که بدونین «قابلمه پارتی» یکی از رسم و رسوم دانمارکیا واسه خوش گذرونیه. در مهمانیای قابلمه پارتی هرکی با ظرف غذای خودش شرکت می کنه تا مهمون و صاحب خونه بدون خستگی به یک اندازه از فضای مهمانی لذت ببرن.

۶. سحرخیز باشین

در سال جدید سحرخیز باشین. دانمارکیا به صبح زود بیدار شدن و تماشای بالا اومدن خورشید علاقه زیادی دارن و بهش پایبندند.

۷. در خونه گل و گلدان نگهدارید

نگهداری گل و گیاه و رسیدگی به اونا یکی از اصول اصلی زندگی به سبک «هوگه» و یکی از دلایل اصلی لذت، آرامش و امید به زندگیه.

۸. کار فقط در محیط کار

دانمارکیا مثل بقیه اهالی اسکاندیناوی به سخت کوشی معروفند و در هفته کمه کم ۳۳ تا ۳۵ ساعت به شکل مفید و بدون اتلاف وقت کار می کنن و بعد از پایان ساعت کاری اصلا درمورد کار نه فکر و نه صحبت می کنن. در سال جدید سعی کنین ساعات کار مفید در محل کارتون رو بالا ببرین تا با خیالی راحت از اوقات فراغت خود لذت ببرین.

۹. واسه خودتون جایزه بخرین

در سال جدید بیشتر به خودتون اهمیت بدین. لازم نیس تموم یا نصف حقوق ماهیانه تون رو صرف خرید جایزه واسه خودتون بکنین. هر چند وقت یک بار یک جایزه ی کوچیک حتی در حد یک لیوان آبمیوه یا یک فنجون قهوه داغ در کافه خودتون رو مهمون کنین.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید