با اضافه شدن یک بچه جدید به جمع خونواده، والدین باید تصمیمات زیادی در پیش گرفتن کنن که این کار بعضی وقتا واقعا سخت و پیچیدهه. یکی از این تصمیمات به طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد مربوط می شه. اما اگه شمام اخیرا صاحب فرزندی شدین یا در انتظار به دنیا آمدنش هستین، بدونین که اتفاقا این تصمیم گیری جالب و جذابه. مهم ترین چیزی که واسه طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد لازم دارین اینه که لبخندی بر لبان تون بنشاند، در اون آروم باشین و لذت ببرین. هرچه باشه، قراره زمان زیادی رو در این اتاق سپری کنین. همراه ما باشین، می خواهیم نکات جذابی درباره طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد واسه تون بگیم.

دکوراسیون اتاق نوزاد؛ چند نکته ساده اما لازم که باید بهش توجه کنین  آموزشی

 

۱. توجه به تختخواب نوزاد

اصلی ترین هزینه ای که واسه طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد می پردازید، باید مربوط به تختخواب نوزاد باشه. شاید فکر کنین که این تختخواب یک وسیله موقته و ارزش هزینه کردن نداره. اما خیلی از بچه ها به مدت سه سال یا بیشتر روی این تخت می خوابن. اگه قصد دارین فرزندان دیگری هم داشته باشین، یک تختخواب خوب و محکم می تونه واسه فرزندان بعدی تون هم مورد استفاده قرار بگیره.

دکوراسیون اتاق نوزاد؛ چند نکته ساده اما لازم که باید بهش توجه کنین  آموزشی

 • مطمئن شید که تختخواب استانداردهای ایمنی رو داشته باشه. استانداردهای ایمنی بعد از گذشت ده ها تکامل پیدا کردن و از آنجایی که تختخواب مکانیه که کودک تون رو در اون تنها می ذارین، واسه آرامش خاطر، بهتره حتما به کیفیت تختخواب نوزاد خوب فکر کنین و به سراغ بهترین گزینه ها برید.
 • دکوراسیون اتاق نوزاد؛ چند نکته ساده اما لازم که باید بهش توجه کنین  آموزشی

 • بعضی از تختخوابای ویژه ی نوزاد می تونن به تختی واسه کودکان نوپا و کودکان خردسال تبدیل شن. وجود نرده در دور تخت گزینه خوبیه، اما واسه تختای دونفره مناسب نیس. بعضی از تختخوابای نوزاد، می تونن به اندازه بزرگسال هم تبدیل شن. اینجور محصولی می تونه بسیار مهم باشه، چون تا حدی جلوی خرجای آینده رو میگیره. البته شاید بچه بعدی تون هم در دوره شیرخوارگی خود از اون استفاده کنه.
 • از دید ظاهری، تختخوابی رو انتخاب کنین که با سلیقه ی شخصیِ شما هماهنگ باشه. اگه می خواید فرزندان بیشتری داشته باشین، تختخوابی رو انتخاب کنین که مربوط جنسیت خاصی نباشه.

۲. تهیه ی لوازم روی تختخواب

ملافه ی کودک و تختخوابِ اون باهم جلوه ای از اتاق نوزادتانه. دکوراسیون اتاق نوزاد باید به شکلی باشه که از اون لذت ببرین و واسه همین باید اونو به سلیقه ی خودتون طراحی کنین. می تونین یک تِم خاص واسه اتاق انتخاب کنین یا از دسته مشخصی از رنگا واسه فضای داخلی اون استفاده کنین.

 • مطمئن شید که از چندلایه روتختی، درحد ۵ تا ۶ عدد (یا بیشتر) استفاده کنین. بعضی روزها روتختی ممکنه چندین بار کثیف شه و هربار باید اونو عوض کنین، پس به چند روتختی اضافی نیاز دارین.
 • پوشش پارچه ای دور تخت رو هم می تونین به تخت اضافه کنین، اما در روشای نوین طراحی تختخواب کودک معمولا از اون استفاده نمی شه. البته اگه بازم دوست دارین، می تونین از اونم استفاده کنین.
 • دنبال تجهیزاتی باشین که نرم هستن و حتما از پنبه ساخته شده باشن تا پوست حساس کودک تون رو سرحال نگه دارن.

۳. وجود میز عوض کردن پوشک

دکوراسیون اتاق نوزاد؛ چند نکته ساده اما لازم که باید بهش توجه کنین  آموزشی

زمانی که کودک پوشک خود رو کثیف می کنه، تنها راهی که کمک می کنه عوض کردن پوشک رو تا حد امکان راحت بکنین، اینه که تموم وسایل موردنیاز رو در اختیار داشته باشین که اینجا میز عوض کردن پوشک به کارتون میاد.

این میز اولین و بهترین جاییه که واسه عوض کردن پوشک بچه واقعا بهش نیاز دارین. شما دو گزینه در اختیار دارین، یک میز عوض کردن پوشک ساده یا یک تشک عوض کردن پوشک که می تونه بالای تختخواب قرار بگیره. هرکدام از این موارد عملیه و انتخاب اون به فضای اتاق نوزاد بستگی داره.

 • اگه فضای خالی واسه قرار دادن میز عوض کردن پوشک ساده دارین، اینجور میزی می تونه بعدا هم کاربرد داشته باشه. می تونین اونو به یک کمد اسباب بازی، قفسه ی کتاب یا سبد خرید تبدیل کنین. اگه علاقه ای به قرار دادن اینجور میزی در اتاق ندارین، خرید اون هیچ ضرورتی نداره.
 • اگه فضای محدودی دارین، تشک عوض کردن پوشک گزینه بهتریه. تشک می تونه بالای هر تختی قرار بگیره ولی مطمئن شید که تخت ارتفاع مناسبی واسه تون داشته باشه. امتیاز تشکای عوض کردن اینه که زمانی که دوره عوض کردن کودک به اتمام می رسه می تونین اونو وردارین و کودک تون رو روی تشک تختخواب خودش قرار بدین.

در هردو روش، به چند وسیله اضافی نیاز دارین.

 • از صندوق یا کشوهای تخت واسه قرار دادن وسایل مربوط به عوض کردن پوشک مثل پوشک، دستمال مرطوب، لباسایی واسه عوض کردن، پماد، لوسیون و موارد دیگر استفاده کنین.
 • چند اسباب بازی یا آویزهای مخصوص در نزدیکی این محل داشته باشین که زمانی که مشغول عوض کردن پوشک هستین کودک با اونا بازی کنه.
 • چند روکش اضافی واسه تشک عوض کردن پوشک داشته باشین. لازمه که تعداد زیادی روتختی دَمِ دست داشته باشین.

۴. استفاده از صندلی مخصوص شیردهی

شاید مهم ترین وسیله ای که واسه دکوراسیون اتاق نوزاد باید خرید، یک جای مناسب واسه نشستنه. شما اینجا می شینین تا کودک تون رو بخوابونین، بهش شیر بدین، براش قصه بخونین، با اون بخندین، اونو در آغوش بگیرین و شاید در ساعت ۴ صبح با اون گریه کنین. یعنی، اینجا همون جاییه که والدینِ کودک بیشترین پیوند رو با اون دارن. صندلی گهواره ای می تونه گزینه خوبی باشه.

 • حرکت به جلو و عقب صندلیای گهواره ای کمک می کنه تا هردو نفر (مادر/پدر و کودک) به آرامی بخوابید. دنبال محصولی باشین که خیلی راحت تمیز شه و مدت زمان خیلی از اون استفاده کنین.
 • صندلی گهواره ای دسته دار انتخاب کنین تا بتونین دست تون رو روی اون قرار بدین. این صندلی باید به اندازه کافی جا داشته باشه تا بعدا که کودک تون بزرگ تر شد هم بتونین اونو روی اون در آغوش بگیرین. مطمئن شید که پشتِ صندلی ارتفاع کافی واسه راحتی شما و افراد دیگر داشته باشه. یک بالش نرم مناسب واسه پشت کمرتون روی اون قرار بدین.
 • اگه از نظر مالی مشکلی ندارین، می تونین به سراغ صندلی گهواره ای قشنگ برید و بعد اونو در سالن یا اتاق خواب اصلی بذارین. یک صندلی گهواره ای باکیفیت بالا می تونه یک میراث خانوادگی باشه که بعدا به نوهاتون برسه.
 • درنهایت مطمئن شید که صندلی گهواره ای قشنگ باشه و سلیقه ی شما رو نشون بده. اگه از نظر مالی مشکلی ندارین این فرصت هست که از اون در هرجایی از خونه استفاده کنین.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری میشه دروغگویی در کودکان رو متوقف کرد؟

نکات اضافی ای که باید در نظر بگیرین: این بخش از اتاق نوزاد فقط یک صندلی نیس. بلکه زمانی که کودک تون رو در آغوش دارین و روی صندلی می شینین نباید نگران این باشین که با حرکت کردن کودک تون بیدار شه. مثل چیزی که درمورد میز عوض کردن پوشک گفته شد، مطمئن شید چیزایی که نیاز دارین، نزدیک تون باشن.

یک قفسه ی کتاب کوچیک در نزدیکی صندلی واسه کتاب داستان کودک یا رمانای مورد علاقه خودتون رو درنظر بگیرین. قفسه ای رو انتخاب کنین که بالای اون صاف باشه و زمانی که کودک دلبندتان رو در آغوش گرفتین و روی صندلی نشسته اید، بتونین بطری آب، دوربین یا هرچیزی که لازم دارین در بالای اون قرار بدین.

حتما چراغی رو که خیلی راحت روشن و خاموش می شه، در نزدیکی خود داشته باشین. پاتختی رو فراموش نکنین، می تونین پاهایتان رو روی اون بذارین. یک پتوی نرم در نزدیکی خود قرار بدین تا در صورت نیاز استراحت کنین.

۵. توجه به قفسه بندی اتاق

قفسه ای رو انتخاب کنین که نیازای امروز و آینده رو تأمین کنه. مثلا، کودک شما همیشه به پوشک نیاز نداره، در اون موقع می تونین وسیله دیگری رو در سبدی که واسه قرار دادن پوشک خرید ه اید، نگه دارین.

 • زمانی که کودک شما کوچکه، می تونین از سطلای مختلف واسه قرار دادن پتو و وسایل مختلف استفاده کنین. زمانی که کودک تون بزرگ تر شد می تونین این سطلا رو به جعبه ی اسباب بازی تبدیل کنین. چندین سطل دیگر هم دم دست داشته باشین تا وقتی مهمون سرزده داشتین، بتونین لوازم پخش وپلا شده روی زمین رو در اون قرار بدین. می تونین سطلای کوچیک و کم ارتفاع رو زیر تخت بذارین.
 • یک یا چند قفسه ی دیواری رو در نزدیکی میز عوض کردن پوشک قرار بدین تا وسایل مربوط به رسیدگی کودک مثل لوسیون، دماسنج، ناخن گیر و مواردی مثل این رو درون اون بذارین. سطلا و سبدا رو به قفسه ی کتاب اضافه کنین تا وسایل مختلف رو جدا کنین و منظم شون کنین.
 • قفسهای پارچه ای مخصوص آویزون کردن لباس واسه کودکان بسیار خوبه. با اینکه این قفسهای پارچه ای واسه استفاده ی حداکثری از فضا واسه چیزایی مثل لباسای کوچیک اون قدرها هم ایده آل نیس، اما با تعداد محدودی از اونا میشه وسایل زیادی رو به شکل منظم قرار داد و بعدا واسه گذاشتن اسباب بازی، وسایل هنری و بازیا از اون استفاده کرد.

۶. انتخاب قالیچه و پردهای مناسب

دکوراسیون اتاق نوزاد؛ چند نکته ساده اما لازم که باید بهش توجه کنین  آموزشی

 • اگه کف اتاق چوبیه، بهتره قالیچه ی پشمی یا کرکی رو انتخاب کنین. کودک روی این قالیچه یاد میگیره که بنشیند، سینه خیز برود و راه رود. اگه از قالیچه ی کرکی استفاده می کنین، مطمئن شید که کرکای اون کوتاه باشه. قالیچهای با کرکای بلند، خطر خفگی رو به همراه دارن.
 • اگه از فرش استفاده می کنین، یه جور رو انتخاب کنین که بافتی صاف داشته باشه. فرش می تونه بدون هیچ وسیله اضافی به فضا رنگ بده.
 • بدون توجه به ساختار، فرشی رو انتخاب کنین که خیلی راحت تمیز شه. قالیچهای پشمی با چند ضربه خیلی راحت تمیز می شن. بعضی از شکلای مختلف پنبه ای خیلی راحت با ماشین شسته می شه. هرچیزی که انتخاب می کنین فقط مطمئن شید که خیلی راحت لکهای روی اون تمیز شه.

از آنجایی که تمایل دارین که کودک تون کمی در میونه ی روز بخوابه، پرده یکی از مهم ترین بخشای طراحی دکوراسیون اتاق نوزاده.

 • می تونین از پردهای نورگیر یا آستری واسه پرده استفاده کنین تا در زمان خواب بتونین فضا رو به اندازه کافی تاریک کنین.
 • در صورتی که فضای کمی دارین می تونین از پردهای کرکره ای یا طراحیای خاصی واسه پرده استفاده کنین که علاوه براینکه جای کمی می گیرن، زیبایی خاصی به اتاق بدن.

تنها قانون در دکوراسیون اتاق نوزاد اینه که قانون خاصی واسه اون وجود نداره. اگه فضا رو با وسایلی که خوشحال تون می کنه پُر کنین، اتاق قشنگ می شه و شما رو خوشحال می کنه.

 • اتاق نوزاد، با وسایلی که درون اون می ذارین، یک فضای عالی واسه نمایش دادن خونواده شماس. این اتاق بازتابی از سلیقه و سبک شماس، مثل اتاق نشیمن که بازتابی از خونواده شماس.
 • اگه کودک دوم تون به دنیا اومده، بذارین بچه اول تون چیزایی رو در اتاق نوزاد بذاره. شاید یک نقاشی با انگشت بکشه و اونو قاب کنین و یک گالری دیواری بسازین.
 • اگه هنوز واسه شروع طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد دودلی دارین، از رنگای الهام بخش شروع کنین. یک عکس از اتاق و فضایی که می تونین طبق اون طراحی کنین انتخاب کنین و بعد از اون واسه طراحی استفاده کنین. می تونین از یک تخته واسه جمع بندی ایده ها استفاده کنین. این کار واقعا به تصویر سازی فضا کمک می کنه.

والدین تون می تونن به شما کمک کنن. می تونین از دوستان خود هم نظر بخواهید و پیشنهادهای خود رو با ما به اشتراک بذارین.

به یاد داشته باشین که این خونه ی شما و خونواده شماس. چیزی که شما رو خوشحال کنه، حتما نتیجه خوبی داره.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید