این روشنه که کسب وکارها واسه پیشرفت نیاز به سرمایه گذاری دارن. اما از کجا فهمیده که کدوم سرمایه گذاریا مهم هستن؟ راه هایی وجود دارن که میزان بازگشت سرمایه (ROI) رو محاسبه می کنن (مثلا ارزش الان خالص، میزان داخلی بازگشت سرمایه و سربه سر شدن) ولی آسونترین راه، دوره بازگشت سرمایه.

 

دوره بازگشت سرمایه چیه؟

یکی از عادی ترین روشای ROI، بازگشت سرمایه. از این روش واسه مشخص کردن بازگشتی که از یک سرمایه گذاری به دست میاریم استفاده می شه. شاید قبلا شنیدین که مردم می پرسند «چقدر طول می کشه که پول مون رو پس بگیریم؟» این روش دقیقا همین مسئله رو روشن می کنه: «زمانی که طول می کشه تا پول نقدی که وارد پروژه شده به اندازه سرمایه گذاری ساده برسه.»

دوره بازگشت سرمایه چیه؛ نحوه محاسبه و روش استفاده از اون  آموزشی

دوره بازگشت سرمایه هر چقدر کمتر باشه، بهتره. البته این زمان باید کوتاه تر از زمان اجرای پروژه باشه وگرنه دلیلی واسه سرمایه گذاری وجود نداره. اگه زمان بازگشت سرمایه گذاری طولانی باشه، سرمایه گذاری شما شاید خیلی مهم نمیشه.

از امتیازات این روش فهم آسون تر به دلیل محاسبه تقریبا ساده ی اینه.

چه جوری این زمان رو محاسبه کنیم؟

روش کار اینه: مقدار ساده ی سرمایه گذاری رو تقسیم بر مقدار احتمالی سود سالیانه سرمایه گذاری کنین.

با یک مثال توضیح میدیم. فرض کنین که شرکت شما می خواد یک کامپیوتر سه هزار دلاری بخرد. این کامپیوتر به یکی از کارکنان شما کمک می کنه خدماتی رو در زمان کوتاه تر به مشتریان ارائه بده. انتظار میره این کامپیوتر سه سال دووم داشته باشه. در آخر هرکدام از این سه سال، پول به دست اومده از این دستگاه تقریبا ۱۳۰۰ دلاره. اینطوری شرکت مقدار پول اضافه ای رو به دست میاره چون که می تونه این خدمات رو به مشتریان بیشتری ارائه بده.

واسه محاسبه زمان بازگشت سرمایه، باید ۳۰۰۰ دلار سرمایه ساده رو تقسیم بر پول به دست اومده در هر سال کنیم:

۳۰۰۰ دلار ÷ ۱۳۰۰ دلار در هر سال = ۲٫۳۱ سال

از آنجایی که کامپیوتر سه سال دووم میاره، در این صورت دوره بازگشت سرمایه کوتاه تر از زمان اجرای پروژه. ولی نمی دونین بازگشت کلی سرمایه در اون سه سال چقدر می شه.

این یکی از محدود کردنای اصلی روش بازگشت سرمایه. همونجوریکه نایت می گه: «این روش اطلاعات خیلی زیادی نمی ده. ولی شاید فقط نمی خواهید با سرمایه خود سربه سر شید. باید پول هم به دست بیارین.» این کار باعث اشتباه در محاسبات میشه. مثلا فرض کنین درآمد پروژه در سال اول ۳۰۰۰ دلار و در سالای بعد تقریبا هیچ بود. طبق محاسبات بازگشت سرمایه، زمان بازگشت سرمایه شما یک ساله. این عالی به نظر می رسه: در یک سال همه پول خود رو برمی گردونین. ولی بدون درآمد در سالای آینده، هیچ درآمدی از سرمایه گذاری خود به دست نیاورده اید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل قاعدگی بی نظم و روش های علاج اون 

شرکتا چه جوری از روش بازگشت سرمایه استفاده می کنن؟

دوره بازگشت سرمایه چیه؛ نحوه محاسبه و روش استفاده از اون  آموزشی

این روش معمولا قبل از رفتن به سراغ بقیه محاسبات ROI به عنوان «بررسی واقعیت» استفاده می شه. نایت می گه: «به نظر من بهترین استفاده واسه روش بازگشت سرمایه اینه که قبل اینکه تصمیم بگیریم بیشتر در مورد سرمایه گذاری تحقیق کنیم و خیلی سریع تعدادی از اونا رو بررسی کنیم.»

بازگشت سرمایه معمولا واسه پروژه های دولتی یا پروژه هایی با خطر بالا که نیازمند سرمایه زیادی هستن مورد استفاده قرار میگیره. نایت می گه: «معمولا شرکتای صنعتی و تولیدی این روش رو دوست دارن.» شرکتایی که از نظر مالی در مضیقه هستن و سرمایه زیادی ندارن ممکنه روی دوره بازگشت سرمایه تمرکز کنن چون که در زمان کوتاهی به پول خود نیاز دارن.

مردم معمولا موقع استفاده از روش بازگشت سرمایه چه اشتباهاتی می کنن؟

یکی از کمبودای اساسی این روش اینه که ارزش پول در زمان رو در نظر نمی گیره و درآمد آینده رو با ارزش پول الان سبک و سنگین میکنه. نایت می گه: «این یعنی مقایسه طالبی با کلم، چون که پول امروز با پول فردا متفاوته.» هر چقدر پروژه بیشتر طول بکشه، احتمال اینکه این محاسبات دقیق باشن، کمتره.

بازگشت سرمایه به شما می گه چه زمان سرمایه ساده ی خود رو به دست میارید، ولی این مسئله رو در نظر نمی گیره که در تموم این مدت، شما پول خود رو در دسترس نخواهید داشت. واسه همین معمولا روش ارزش خالص الان، بهتره.

یکی دیگر از مشکلات بازگشت سرمایه اینه که در مورد میزان سود اطلاعی به شما نمی ده، این مسئله وقتی مشکل ساز می شه که شرکت می خواد به میزان دلخواهی از سود در آینده برسه.

نایت به این نکته اشاره می کنه که بعضی افراد از «بازگشت سرمایه تنزیل شده» استفاده می کنن. این روشی اصلاح شده که میزان تنزیل رو در نظر میگیره. این محاسبه کمی پیچیده تره (با اینکه وسایل آنلاینی وجود دارن که محاسبات رو واسه شما بکننن). ولی نایت می گه: «این روش خیلی بهتره، به ویژه اگه می خواید فقط از روش بازگشت سرمایه استفاده کنین.» اما اون اخطار می ده که «این فقط یک محاسبه تقریبیه، نه بررسی دقیق مالی.» بعد از اینکه این محاسبات رو انجام دادین و به نظر رسید این سرمایه گذاری موفق هستش، بهتره بررسیای دقیق تری رو با یکی دیگر از روشای ROI بکنین، مثلا سربه سر، میزان بازگشت داخلی یا ارزش الان خالص.

منبع : hbr.org

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید