بچتون به خاطر هرچیزی عصبانی می شه؟ احساس می کنین نشونه های خشونت در کودک تون در حال شدت گرفتنه؟

 

خشونت در کودکان

دلایل خشونت کودکان و روش های مقابله با اون  آموزشی

کودکانی که رفتار خشن دارن معمولا خودانگیخته، بی قرار و زودرنج ان. تحقیقای جدید میگن که این مسئله با تواناییای گفتاری و طبیعت ذاتی بچه ها در ارتباطه. خشونتِ موردی در کودک طبیعیه اما اگه به کرات یا طبق یک الگوی مشخص اتفاق بیفته خطرناک هستش. خشونت معمولا از ناتوانی کودک شما درکنار اومدن با خشم، عوامل بیولوژیکی، بدرفتاری والدین یا کمبود مهارتای ارتباطی ناشی می شه.

علل رفتارهای خشن در کودکان

دلایل خشونت کودکان و روش های مقابله با اون  آموزشی

کلید مدیریت خشونت کودک تون درک ریشه ی به وجود اومدن اینه.

۱. عوامل ژنتیکی

در سالای گذشته بر اثر عوامل ژنتیکی در خشونت تأکید شده. تحقیقای تخصصی بیشتر نشون میدن که بیشتر کودکان بداخلاق، والدین بداخلاق دارن. با اینکه خشونت بیشتر تحت اثر عوامل ژنتیکیه تا عوامل محیطی، اما والدینی که دچار تغییرات خلقی هستن باید روی رفتار شون کنترل داشته باشن.

۲. الگوهای خانوادگی ناسالم

دلایل خشونت کودکان و روش های مقابله با اون  آموزشی

بیشتر وقتا نبود نظارت، واکنش شدید به رفتار کودک و نا آرومیای خانوادگی به مشکلات رفتاری جدی در کودک منجر می شن. این بچه ها دچار کمبود عزت نفس هستن و واسه همین سرخوردگی خود رو به شکل بی ادبی نسبت به بقیه بروز میدن.بعضی از عوامل خانوادگی که خیلی در ایجاد خشونت در کودکان تاثیردارن عبارتند از: سطح نا آرومیای خانوادگی، مشکلات جدی بین والدین، افسردگی و تأثیرگذاری مثبت یا منفی خونواده. جدا از اینکه اینا میشه به خطاهای والدین، مثل تنبیه شدید، نبود هماهنگی بین پدر و مادر، نبود تشکر و تشویق کودک، کودک آزاری و چیزای دیگه ای به جز اینا هم اشاره کرد.

دلایل خشونت کودکان و روش های مقابله با اون  آموزشی

۳. خصوصیات فردی

بخش بزرگی از خشونت کودک به تجربیات عاطفی اون باز می شه. احتمال وجود مواردی چون از دست دادن حس دلسوزی، مهارتای ارتباطی ضعیف، متوسط IQی پایین، یا اخلاق سخت در کودکانی که دچار مشکلات رفتاری می شن بیشتره.

کودکانی که به مشکلات پزشکی مثل مشکل سلوک دچار هستن باید به سرعت تحت درمون قرار بگیرن چون این نوع مشکلات ممکنه به خشونت با آدما یا حیوانات منجر شن.

۴. تماشای بیشتر از حد تلویزیون

دلایل خشونت کودکان و روش های مقابله با اون  آموزشی

رسانه ها در تشکیل رفتارهای اجتماعی کودکان نقش زیادی دارن. تحقیقات نشون میدن که کودکان معتاد به تماشای تلویزیون روابط خوبی با پدر و مادر خود ندارن و الگوهای غذایی ناسالم دارن. برنامه هایی مثل کارتنا و مسابقات فوتبال خشونت رو در کودکان زیاد می کنن. بچه ها معمولا از مشاهدات شون تقلید می کنن. مثلا، با دیدن تصویر افرادی که مشت و لگد میزنن تمایل پیدا می کنن که در زندگی واقعی این کارا رو بکننن.

تحقیقات نشون میدن یکی از دلایل اثر منفی تلویزیون اینه که کودکان از این وسیله به عنوان ابزاری واسه حل و فصل اختلافات استفاده می کنن.

۵. عوامل محیطی

احتمال بروز رفتارهای خشن در کودکانی که در محلهای ناامن زندگی می کنن، مثل محلاتی که افراد معتاد یا بزه کار در اون زیاد هستن، بیشتره. بچهایی که به مدارسی با شرایط ناامن می رن یا دوستانی دارن که با اونا خشن برخورد می کنن یا کودکانی که تموم روز رو به تماشای تلویزیون می گذارنند، همه با استعداد رفتارهای غیرعادی هستن. فقر، محرومیت و تک والد بودن هم می تونه باعث واکنشای شدید کودک نسبت به بقیه بشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل و علائم کمبود آهن و علاج اون 

چه جوری با رفتارای خشن ی بچه ها برخورد کنیم؟

دلایل خشونت کودکان و روش های مقابله با اون  آموزشی

۱. سبک تربیتی

سبک تربیتی نقش مهمی در آموزش در زمان خشونت اجرا می کنه. از خشونتای تصادفی کودکتون به عنوان لحظات آموزشی استفاده کنین.

مثلا، اگه بچه شما به دوست اش آسیب رساند، به جای اونکه همانجا سرش فریاد بکشین از این واقعه استفاده کنین تا به بچتون نشون بدین چه جوری رفتارهای خشن می تونه به بقیه آسیب بزنه. بعد کودک تون رو مجبور کنین از صمیم دل از دوست اش عذرخواهی کنه.

، می تونین به بچتون آموزش بدین که چه جوری با احساسات منفی مثل خشم و سرخوردگی به شکلی مؤثر برخورد کنه. از کودک خود بخواهید که رابطه کلامی برقرار کنه و مشکل اش رو با صدای بلند توضیح بده.

۲. گفتگوی مناسب

دلایل خشونت کودکان و روش های مقابله با اون  آموزشی

موقع برخورد با بچتون باید آروم باشین. حتی اگه روز سختی داشته اید یا به هردلیلی ناراحت یا عصبانی هستین سعی کنین موقع حرف زدن با بچتون درباره کاری که کرده آرامش خود رو حفظ کنین. با اون درباره نتیجه رفتارش صحبت کنین – مثلا اینکه اگه به این روش ادامه بده بچه های دیگر ممکنه دیگر تمایلی به بازی کردن با اون نداشته باشن. در این موارد مراجعه منظم به مشاور هم ضروریه.

دلایل خشونت کودکان و روش های مقابله با اون  آموزشی

۳. نظارت بر اثر دوستان

دوستان نقش بسیار مهمی در زندگی بچه شما دارن و بر رفتار اون خیلی موثر هستن. اگه بچه شما شاهد این باشه که دوست اش جواب پدر و مادرش رو می ده یا با خواهر و برادرهایش رفتار خشن داره، مطمئنا به این رفتار به عنوان رفتاری قابل قبول فکر می کنن. در اینجور مواردی باید درباره اشتباه بودن رفتار دوست اش با اون صحبت کنین.

۴. الگوسازی

دلایل خشونت کودکان و روش های مقابله با اون  آموزشی

همیشه یادتون باشه که بچه ها از رفتار پدر و مادرشان تقلید می کنن. اگه شما به عنوان پدر یا مادر رفتاری خشن داشته باشین، شاید بچتون هم از رفتار شما تقلید می کنن. پس سعی کنین پیشه بچتون نسبت به شرایط بد رفتار خشن نداشته باشین. در برابر کودک تون آروم و صبور باشین و سرمشق خوبی براش بسازین.

۵. تشکر

استفاده از راهکارهای تأدیبی مثبت – مثل استفاده از سیستم انگیزه و پاداش- به کاهش خشونت کودک کمک می کنه. اگه کودک تون رو با خود جایی بردید و اون رفتار خوبی داشت بارانی از تشویق برسرش بریزین و بهش نشون بدین چقدر با رفتارش شما رو خوشحال کرده. این باعث می شه بچتون احساس خوبی پیدا کنه و بیشتر این رفتار رو تکرار کنه.

امیدواریم موارد یادشده به شما کمک کنه تا دلایل رفتارهای خشن ی بچتون و چگونگی مقابله با اونا رو بهتر درک کنین. اگه بعد از به کار بردن نکات بالا درمون در رفتار کودک تون مشاهده نکردید اون وقت بهتره بی معطلی به دنبال راه حل دیگری باشین. مثلا می تونین با معلم یا مشاور مدرسه صحبت کنین.

منبع : momjunction.com

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید