علایم وزوز گوش

همونجوریکه در اول هم تعریف شد وزوز گوش به شنیدن صدایی آزاردهنده در گوش گفته می شه که منبع خارجی نداره. این آسیب طیف مختلفی از صداهای غیرواقعی رو شامل می شه:

 • صدای زنگ؛
 • صدای وزوز؛
 • صدای غرش؛
 • صدای تِلیک؛
 • صدای هیس.

دلایل وزوز گوش، مشکلات و روش های علاج  آموزشی

شدت این صداهای غیرواقعی از خیلی کم تا خیلی زیاد متغیره. در بعضی موارد، شدت وزوز گوش ممکنه در حدی باشه که روی تمرکز و شنیدن صداهای واقعی مشکل بسازه. وزوز گوش ممکنه دائمی یا موقتی باشه.

شکلای مختلف وزوز گوش

۱. ذهنی

وزوز ذهنی یعنی صدای وزوز فقط به وسیله خود فرد شنیده می شه. این حالت شایع ترین نوع وزوز گوشه که می تونه بر اثر آسیبای گوش خارجی، میانی و داخلی ایجاد شه. مشکل در اعصاب و مسیرهای شنوایی هم در بروز این نوع وزوز مؤثره.

۲. عینی

وزوز عینی یعنی دکتر معالج هم می تونه همون صدایی رو که مریض می شنوه، بین معاینه . این آسیب تقریبا نادره و می تونه بر اثر مشکلات عروقی، ناهنجاریای استخوانی گوش میانی یا انقباضات عضلانی ایجاد شه.

علل وزوز گوش

دلایل وزوز گوش، مشکلات و روش های علاج  آموزشی

علل جسمی مختلفی موجب ایجاد یا زیاد وزوز می شن. البته دلیل دقیق این آسیب در موارد بسیاری هیچوقت تشخیص داده نمی شه. یکی از شایع ترین علل وزوز گوش به آسیب سلولی گوش داخلی برمیگرده. پرزهای ریز و ظریفی که در گوش داخلی وجود دارن، در واکنش به فشار به دلیل امواج صوتی به حرکت درمی آیند. این حرکت موجب تحریک سلولای گوش و درنتیجه آزادسازی سیگنالای الکتریکی از اعصاب و ارسال این سیگنالا به مغز می شه. مغز هم سیگنالای دریافتی رو به صوت تبدیل می کنه. اگه پرزهای گوش داخلی آسیب ببینن، مثلا خمیده یا شکسته شن، تکانهای الکتریکی اضافه ای رو به طور تصادفی روونه مغز می کنن که موجب وزوز می شه.

بقیه علل شایع وزوز گوش عبارتند از:

۱. کم شنوایی مربوط به سالخوردگی

خیلی از افراد با افزایش سن، معمولا از حدود ۶۰ سالگی دچار کاهش شنوایی می شن. این نوع کم شنوایی یا اصطلاحا «پیرگوشی» ممکنه به وزوز گوش بینجامد.

۲. روبرو شدن با صدای بلند

صدای بلند مثل صدای ماشین آلات سنگین، اره ی زنجیری، جنگ افزارها و بقیه تجهیزاتی مثل این روی شنوایی اثر سوء می ذاره. شکلای مختلف موزیک پلیرای قابل حمل مثل آیپاد هم درصورتی که دراز مدت با صدای بلند استفاده شن، با مشکلات شنوایی همراه هستن. اگه بر اثر روبرو شدن ی کوتاه با صدای بلند، مثلا شرکت در کنسرت، به وزوز گوش دچار شید، معمولا طولی نمی کشه که از این وضعیت آزاردهنده خلاص شید. این درحالیه که روبرو شدن ی دراز مدت با صدای بلند آسیبای جبران ناپذیری به گوش وارد می کنه.

۳. انسداد جرم گوش

جرم گوش با به دام انداختن آلودگیا و کاهش سرعت رشد عوامل مریضی زا موجب محافظت از مجرای گوش می شه. اما انباشتگی بیش ازحد جرم می تونه موجب کاهش شنوایی یا آسیب پرده ی گوش شه و به شنیدن صداهای مزاحم بینجامد.

۴. تغییرات استخوانی گوش

«اُتواِسکلروز» (رشد غیرطبیعی استخوانای واقع در گوش میانی) می تونه موجب کم شنوایی و وزوز گوش شه. گفتنیه که این مریضی معمولا ریشه ی وراثتی داره.

جدا از اینکه علل شایعی که شمردیم، وزوز گوش ممکنه بر اثر علل دیگری هم ایجاد شه که خیلی شایع نیستن. این علل نه چندون شایع عبارتند از:

۵. مریضی مِنییِر

شنیدن وزوز در گوش می تونه از علائم ساده ی «مریضی مِنییِر» باشه. این مریضی به یه جور مشکل گوش داخلی گفته می شه که بر اثر فشار غیرطبیعی به دلیل مایع گوش داخلی به وجود میاد.

۶. مشکلات مفصل گیجگاهی فکی

مفصل گیجگاهی فکی به مفصلی گفته می شه که در دو طرف سر و در مقابل گوشا، یعنی قسمتی که استخوان فک پایینی با جمجمه برخورد می کنه، واقعه. مشکلات مربوط به این ناحیه می تونه موجب وزوز در گوش شه.

۷. آسیبای سر و گردن

آسیبای سر و گردن روی گوش داخلی، اعصاب شنوایی و عملکردهای مغزی مربوط به شنوایی اثر می ذارن. مثل این صدمات معمولا موجب وزوز فقط در یک گوش می شن.

۸. تومور عصب شنوایی

تومور عصب شنوایی یا اصطلاحا «نورومای آکوستیک» یه جور تومور غیرسرطانی و خوش خیمه که روی عصب جمجمه ای رشد می کنه. این عصب از مغز تا گوش میانی کشیده شده و مسئول کنترل تعادل و شنواییه. این مریضی با عنوان «شوانومای وِستیبولار» هم شناخته می شه و معمولا فقط در یک گوش بروز می کنه.

وزوز گوش در موارد بسیار نادری بر اثر مشکلات رگای خونی ایجاد می شه که در این صورت «وزوز گوش ضربانی» نام داره. این مشکلات عبارتند از:

۹. تصلب شرائین (آترواِسکلروز)

توانایی ارتجاعی بعضی از رگای خونی اصلی در نزدیکی گوش میانی و داخلی بر اثر افزایش سن و تجمع رسوبات کاهش پیدا میکنه و درنتیجه موجب شنیده شدن صدای ضربان در گوش می شه. این نوع وزوز معمولا در هردو گوش بروز می کنه.

۱۰. تومورهای سر و گردن

هر توموری که به رگای خونی در ناحیه سر و گردن فشار وارد کنه، می تونه موجب وزوز گوش شه.

۱۱. فشار خون بالا

فشار خون بالا و هم عوامل افزایش دهنده ی فشار خون مثل استرس، الکل و کافئین موجب شنیده ترشدن صدای وزوز گوش می شن.

۱۲. جریان خون پریشون

تنگی یا درهم پیچش شریانا یا وریدهای گردنی مثل «شریان کاروتید» یا «ورید ژوگولار» می تونه به دلیل ایجاد پریشونی و بی نظمی در جریان خون به وزوز گوش بینجامد.

۱۳. ناهنجاریای شریانی وریدی

ناهنجاریای شریانی وریدی به اتصالات غیرطبیعی بین شریانا و وریدها گفته می شه که می تونه به وزوز گوش بینجامد. این نوع وزوز گوش معمولا فقط در یک طرف ایجاد می شه.

افزون بر علل فوق، بعضی از فرآوردهای دارویی هم در ایجاد وزوز گوش یا زیاد این آسیب تاثیردارن. هرچه دُز مصرفی این داروها بیشتر باشه، شدت وزوز گوش هم زیاد می شه. اما اگه مصرف این قسم از داروها کنار گذاشته شه، وزوز هم در بیشتر موارد از بین میره. مثل این داروها عبارتند از:

 • آنتی بیوتیکا: پُلی میکسین ب، اِریترومایسین، وَنکومایسین و نِئومایسین؛
 • داروهای سرطان: مِکلورِتامین و وین کریستین؛
 • داروهای مُدِر: بومِتاناید، اِتاکرینیک اسید و فروزِماید؛
 • داروهای شامل گَنه گَنه که در درمون مالاریا و دیگر مریضیا کاربرد دارن؛
 • بعضی از داروهای ضدافسردگی؛
 • آسپرین: درصورتی که با دُز غیرطبیعی مثلا ۱۲ عدد یا بیشتر در روز، مصرف شه.

عوامل افزایش دهنده ی خطر دچار شدن به وزوز گوش

دلایل وزوز گوش، مشکلات و روش های علاج  آموزشی

هرکسی ممکنه به وزوز گوش گرفتار شه، اما عوامل زیر خطر دچار شدن به این آسیب رو زیاد می کنن:

 • روبرو شدن با صدای بلند: همونجوریکه قبلا هم گفته شد، روبرو شدن ی دراز مدت با صدای بلند به پرزهای ریز داخل گوش که پیام عصبی رو از گوش به مغز منتقل می کنن، آسیب می زنه. کسائی که در محیطای پرسروصدا کار می کنن مثل کارگران ساختمانی و نوازندگان بیشتر از بقیه در خطر خطر قرار دارن.
 • سن: تعداد رشته های عصبی فعال در گوش با افزایش سن کاهش پیدا میکنه و درنتیجه موجب افزایش احتمال دچار شدن به مشکلات شنوایی مربوط به وزوز گوش می شه.
 • جنسیت: وزوز گوش در مردها شایع تره.
 • سیگار: سیگاریا بیشتر در خطر دچار شدن به وزوز گوش قرار دارن.
 • مریضیای قلبی و عروقی: مریضیایی که روی جریان خون اثر می ذارن، مثل فشار خون بالا یا تصلب شرائین، خطر دچار شدن به وزوز گوش رو افزایش میدن.

مشکلات وزوز گوش

شنیدن وزوز در گوش ممکنه بر کیفیت زندگی فرد گرفتار اثر بزاره. مشکلات به دلیل این آسیب در همه مبتلایان برابر نیس، اما شایع ترین این مشکلات عبارتند از:

 • خستگی؛
 • استرس؛
 • مشکلات خواب؛
 • نبود تمرکز؛
 • مشکلات حافظه؛
 • افسردگی؛
 • اضطراب و تحریک پذیری.

درمون هر کدوم از این مشکلات ممکنه روی خود وزوز گوش اثر مستقیم نداشته باشه، اما موجب می شه فرد احساس کنه که کمی بهبود پیدا کرده.

مراجعه به دکتر

دلایل وزوز گوش، مشکلات و روش های علاج  آموزشی

اگه از شنیدن صدای وزوز در گوش خود به تنگ اومدید، حتما در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنین. هروقت پس از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مثل سرماخوردگی به وزوز گوش دچار شدید و تا بیشترین حد یک هفته بهبود پیدا نکردید، مراجعه به دکتر الزامیه. اگه وزوز در گوش یهویی و بدون هیچ دلیل خاصی بروز کنه، خصوصا اگه همراه با کم شدن شنوایی یا سرگیجه هم باشه، معاینه ی پزشکی پیشنهاد می شه.

درصورت مراجعه به مراکز درمانی، دکتر معالج رو از موارد زیر مطلع کنین:

 • علائم؛
 • سابقه دچار شدن به کم شنوایی، فشار خون بالا یا تصلب شرائین؛
 • داروهای مصرفی (شیمیایی و گیاهی).

در مقابل، دکتر معالج ممکنه سؤالاتی بپرسد:

 • علائم تون از چه زمانی شروع شدن؟
 • صدایی که می شنوین، مثل چه صداییه؟
 • این صدا رو فقط در یک گوش یا هردو گوش احساس می کنین؟
 • این صدا دائمیه یا موقتی؟
 • شدت صدا چقدره؟
 • چقدر از واسه این صدا اذیت میشید؟
 • چی علائم تون رو بهتر یا بدتر می کنه؟
 • در خطر صدای بلند قرار گرفتین؟
 • تابه حال به مریضیای گوش یا جراحت سر دچار شدین؟

اگه گرفتار به وزوز گوش تشخیص داده شدید، دکتر معالج می تونه با معاینه ی گوشا و سر و گردن به علل احتمالی این آسیب پی ببره. معایناتی که معمولا انجام می شن، عبارتند از:

۱. امتحان شنوایی

این معاینه در اتاق عایق صدا انجام می شه. درحالی که گوشی به گوش دارین، باید جواب بدین که صدا هربار در کدوم طرف، گوش چپ یا راست تون، پخش شده. نتایج این آزمایش با دید کردن بازه ی سنی بررسی می شه و در تشخیص علل احتمالی وزوز گوش مؤثره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل نشخوار ذهنی و راه های متوقف ساختن اون 

۲. معاینه ی حرکتی

ممکنه دکتر معالج بخواد که چشم تون رو حرکت بدین، فک تون رو روی هم بفشارید یا گردن و دست وپایتان رو تکون بدین و ببینین که تغییری در وزوز گوش یا شدت اون ایجاد می شه یا نه. معاینه ی حرکتی هم در تشخیص مشکلات ایجاد کننده وزوز گوش مؤثره.

۳. تصویربرداری

دکتر معالج بسته به تشخیص ممکنه سی تی اِسکن یا اِم آرآی تجویز کنه.

نوع صدایی که شنیده می شه هم می تونه به تشخیص علل احتمالی وزوز گوش کمک کنه:

۱. صدای تِلیک

انقباضات عضلانی در داخل یا دور گوش می تونن به ایجاد صداهای تیز و تلیک مانندی بینجامند که به طور شلیکی شنیده می شن. این صداها ممکنه از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشن.

۲. صدای خروش یا همهمه

این نوع صدا معمولا ریشه ی عروقی داره. نوسانات صدایی مثل این موقع ورزش یا تغییر وضعیت مثل درازکشیدن یا بلندشدن شنیده می شن.

۳. صدای ضربان قلب

مشکلات عروقی مثل فشار خون بالا، رگ برآمدگی (آنوریسم)، تومور و انسداد مجرای گوش یا شیپور اُستاش موجب زیاد صدای ضربان قلب در گوش می شن (وزوز گوش ضربانی).

۴. صدای زنگ با شدت کم

مثل مریضیایی که موجب ایجاد صدای زنگ اما با شدت کم در گوش می شن، میشه به «مریضی مِنییِر» اشاره کرد. صدای وزوز گوش ممکنه پیش از حملات سرگیجه (احساس چرخیدن و حرکت خود و محیط دور) بلندتر شه.

۵. صدای زنگ با شدت بالا

روبرو شدن با صدای خیلی بلند یا ضربه به گوش موجب ایجاد صدای بلند زنگ یا وزوز در گوش می شه که معمولا پس از چند ساعت از بین میره. اما اگه کاهش شنوایی اتفاق افتاده باشه، وزوز گوش ممکنه همیشه احساس شه. روبرو شدن ی دراز مدت با صداهای بلند، کم شنوایی مربوط به سالخوردگی و مصرف بعضی از داروهای خاص ازجمله عواملی به حساب می رن که باعث شنیده شدن صدای زنگ با شدت بالا در هردو گوش می شن. نورومای آکوستیک هم مریضی دیگریه که می تونه به صدای بلند زنگ، البته فقط در یک گوش، بینجامد.

۶. بقیه صداها

«اُتواِسکلروز» (رشد غیرطبیعی استخوانای واقع در گوش میانی) می تونه موجب وزوز گوش دائمی یا موقتی (البته با دانگ پایین) شه. اصطکاک پیداکردن جرم گوش، اجسام خارجی یا پرزهای داخل مجرای گوش با پرده ی گوش هم می تونه صداهای مختلفی بسازه.

همونجوریکه بیشتر هم گفته شد، دلیل وزوز گوش در بسیاری موارد قابل تشخیص نیس. اما مبتلایان به این آسیب می تونن با در پیش گرفتن راهکارهای درمانی درست تا حدودی بهبود پیدا کنن.

پیشگیری از وزوز گوش

وزوز گوش در خیلی از موارد نتیجه عوامل پرهیز ناپذیره. با این حال بعضی از موارد این آسیب با در پیش گرفتن اقدامات احتیاطی تا حدودی قابل پیشگیری ان:

 • استفاده از گوش گیر: روبرو شدن ی دراز مدت با صدای بلند به اعصاب شنوایی آسیب می زنه و موجب کاهش شنوایی و ایجاد وزوز گوش می شه. اگه در محیطای پرسروصدا مثل کارخانه کار می کنین یا وسیله کارتون وسیله پرسروصدایی مثل اره ی زنجیریه، حتما از گوش گیرهای محافظ گوش که شدت صدا رو می گیرن، استفاده کنین. گوش دادن به موسیقی با صدای بلند به ویژه از راه هدفون مثل محرکای دچار شدن به کم شنوایی و وزوز گوشه.
 • حفظ سلامت قلب و عروق: با ورزش منظم و تغذیه سالم می تونین از دچار شدن به وزوز گوش مربوط به مشکلات عروقی پیشگیری کنین.

راهکارهای درمون وزوز گوش

دلایل وزوز گوش، مشکلات و روش های علاج  آموزشی

۱. درمون عوامل ایجاد کننده وزوز گوش

دکتر معالج در درجه اول سعی می کنن تا فرد رو از دید دچار شدن به هرگونه مریضی ای که باعث وزوز در گوش می شه، معاینه کنه. اگه وزوز گوش بر اثر مشکل دیگری ایجاد شده باشه که با اینجور علائمی همراهه، دکتر معالج راحت تر می تونه درمورد روش درمون تصمیم بگیره. بعضی از راهکارهایی که درخصوص درمون عوامل ایجاد کننده وزوز گوش در پیش گرفتن می شن عبارتند از:

 • پاک سازی جرم گوش: پاک سازی جرم گوش، البته درصورتی که عامل وزوز گوش تشخیص داده شه، از علائم این آسیب کم می کنه.
 • درمون مریضیای عروقی: مریضیای عروقیِ ایجاد کننده وزوز در گوش بسته به نوع مریضی با دارو، جراحی یا دیگر راهکارهای درمانی قابل درمون هستن.
 • تغییر داروهای مصرفی: اگه وزوز گوش بر اثر مشکلات دارویی ایجاد شده باشه، دکتر معالج می تونه با قطع، کاهش دُز مصرفی یا تغییر دارو از ادامه این آسیب جلوگیری کنه.

۲. استفاده از دستگاه های سرکوب صدا

در بعضی از موارد، استفاده از دستگاه تولید صدای سفید به سرکوب صدای وزوز گوش و کاهش آزاردهندگی این آسیب کمک می کنه. به خاطر این دکتر معالج بسته به تشخیص ممکنه استفاده از دستگاه های الکترونیکی سرکوب صدا رو پیشنهاد کنه:

 • دستگاه های تولید صدای سفید: این دستگاه ها صداهای مثل سازی شده ی محیطی مثل ریزش باران یا امواج اقیانوس پخش می کنن و معمولا در بهبود وزوز گوش تاثیردارن. شاید ترجیح بدین که شبا روی بالشای اسپیکرداری که صدای سفید پخش می کنن، بخوابید. استفاده از پنکه، دستگاه های رطوب ساز، دستگاه های رطوبت گیر یا تهویه ی هوا در اتاق خواب (بیشتر به دلیل صدای یکنواخت و ملایمی که تولید می کنن) به پوشش صدای وزوز گوش کمک می کنه.
 • دستگاه های کمک شنوایی: استفاده از دستگاه های کمک شنوایی به ویژه اگه فرد جدا از اینکه وزوز گوش به مشکلات شنوایی هم گرفتار باشه، در بهبود علائم مؤثره.
 • دستگاه های ماسک صدا: این دستگاه ها مثل وسایل کمک شنوایی در داخل گوش قرار می گیرن و با تولید همیشگی و ضعیف صدای سفید از شدت شنیده شدن صدای وزوز می کاهند.
 • بازآموزی وزوز گوش: در این روش درمانی هم از دستگاه های کمک شنوایی پوشیدنی استفاده می شه. این دستگاه ها با پخش برنامه ریزی شده ی صداهای موسیقایی می تونن مانع شنیده شدن فرکانسای به دلیل وزوز گوش شن. این روش درمانی در طول زمان فرد رو به وزوز گوش عادت می ده، به دسته ای که دیگر حواس فرد روی وزوز گوش متمرکز نمیشه. بازآموزی وزوز گوش معمولا همراه با مشاوره درمانی انجام می شه.
 • دلایل وزوز گوش، مشکلات و روش های علاج  آموزشی

۳. درمون دارویی

درمون دارویی درمون وزوز گوش نیس، اما در بعضی موارد به کاهش شدت علائم یا مشکلات این آسیب کمک می کنه. بعضی از داروهایی که ممکنه جهت بهبود وزوز در گوش تجویز شن عبارتند از:

 • ضدافسردگیای سه حلقه ای مثل آمی تریپتلین و نورتریپتلین: آزمایش این داروها روی گروهی از مبتلایان موفق بوده. این داروها معمولا تنها درصورت حادبودن وزوز تجویز می شن، چون مشکلات دردسرسازی مثل خشکی دهن، تاری دید، یبوست و مشکلات قلبی ایجاد می کنن.
 • آلپرازولام: این دارو که با نامای تجاری «نیراوام» و «زاناکس» هم شناخته می شه، در بهبود علائم وزوز گوش مؤثره، اما عوارضی مثل خواب آلودگی و حالت تهوع ایجاد می کنه. داروی نامبرده می تونه به اعتیاد دارویی منجر شه.

۴. اصلاح سبک زندگی و علاجای خونگی

وزوز گوش در بیشتر موارد قابل درمون نیس. به خاطر این مبتلایان کم کم به صدایی که در گوش شون می شن، عادت می کنن. اما این صدای آزاردهنده به کمک راهکارهای زیر تا حدودی قابل تحمل تر می شه:

 • پرهیز از محرکای احتمالی: از محرکایی که موجب زیاد وزوز گوش می شن، مثل روبرو شدن با صدای بلند یا مصرف کافئین و نیکوتین پرهیز کنین.
 • ماسکه کردن صدا: گوش دادن به صدای محیط، مثلا موسیقی ملایم یا حتی صدای ممتد پنکه به کمتر شنیده شدن صدای وزوز گوش کمک می کنه.
 • کنترل استرس: استرس موجب زیاد وزوز گوش می شه. کنترل استرس، مثلا از راه آرامش درمانی، بیوفیدبَک یا ورزش، در کاهش استرس مؤثره.
 • دلایل وزوز گوش، مشکلات و روش های علاج  آموزشی

 • ترک الکل: مصرف نوشیدنیای الکلی به دلیل گشادکردن عروق خونی موجب افزایش جریان خون در نواحی گوش داخلی و شنیده تر شدن صدای وزوز در گوش می شه.

۵. علاجای جانشین

دلایل محکمی درخصوص اثر علاجای جانشین روی وزوز گوش در دست نیس، اما بعضی از علاجای جایگزینی که در این مورد آزمایش شدن عبارتند از:

 • طب سوزنی؛
 • هیپنوتیزم؛
 • جینکو بیلوبا (یه جور گیاه دارویی)؛
 • مکملای غذایی روی (زینک)؛
 • ویتامینای گروه ب.

«تحریک مغناطیسی فراجمجمه ای» روش درمانیِ بدون درد و غیرتهاجمی دیگریه که در بهبود علائم وزوز گوش در گروهی از مبتلایان نتیجه بخش بوده. این روش درمانی هم حالا بیشتر در کشورهای اروپایی و بعضی آزمایشگاهای آمریکا انجام می شه. اما هنوز زمان لازمه تا محققان دریابند که اجرا این روش دقیقا روی چه بیمارانی موثر هستش.

تحمل وزوز گوش

وزوز گوش در همه موارد قابل درمون یا بهبود نیس و در این صورت چاره ای جز کنارآمدن با این آسیب نخواهید داشت. اما بازم در این حالت چند راه حل هست:

 • مشاوره درمانی: به کمک یک دکتر یا روان شناس می تونین راهکارهای تحمل وزوز رو یاد بگیرین تا کمتر اذیت شید. مشاوره درمانی در بهبود اضطراب، بهبود افسردگی و هم بهبود بقیه مشکلات مربوط به وزوز در گوش مؤثره.
 • تبادل نظر: بعضی وقتا به اشتراک گذاری تجربه های خود با کسان دیگری که وزوز گوش دارن، به تحمل این آسیب کمک می کنه. به دنبال انجمنای اینترنتی یا گروه هایی بگردید که بتونین با بقیه مبتلایان به این آسیب تبادل نظر کنین. اما دقت داشته باشین که در انجمنا یا گروه هایی عضو شید که تحت نظر شخص یا افراد متخصص و آشنا به این بخش مدیریت می شن.
 • مطالعه: تا می تونین در مورد وزوز گوش و راهکارهای کاهش علائم این آسیب بخونین. درک بهتر این آسیب در بعضی از افراد موجب قابل تحمل تر شدن اون می شه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید