دستگاه گردش خون مسئول رساندن خون، اکسیژن و موادغذایی به اندامای مختلف بدنه. زمانی که جریان خون در بخشای خاصی از بدن کم می شه، فرد علائمی از گردش خون ضعیف داره. گردش خون ضعیف معمولا بیشتر در اندامای انتهایی مثل پاها و دستا احساس می شه. گردش خون ضعیف چیزی نیس که بدون دلیل به وجود بیاد. درواقع این اتفاق نشونه ایه که پس ی تغییرات بدن رخ می ده. پس برطرف کردن و درمون دلیل اون بسیار مهمه. عوامل مختلفی می تونه در ضعیف شدن گردش خون نقش داشته باشه که مثل ی اون میشه به چاقی، دیابت و شرایط قلبی- عروقی اشاره کرد. در این مطلب نکاتی در مورد دلایل و نشونه های گردش خون ضعیف آورده شده. با ما همراه باشین.

 

نشونه های گردش خون ضعیف

بیشتر نشونه های گردش خون ضعیف شامل موارد زیره:

 • مورمور شدن بدن؛
 • بی حسی اندام؛
 • خستگی یا درد یهویی در انداما؛
 • درد؛
 • کوفتگی ماهیچه.

هر دلیلی که باعث گردش خون ضعیف شه، می تونه یک نشونه مخصوص هم داشته باشه. مثلا افرادی که گرفتار به مریضی عروق محیطی هستن ممکنه دچار مشکل نعوظ همراه با درد کلی، بی حسی و احساس مورمور شن.

دلایل گردش خون ضعیف

عوامل مختلفی در گردش خون ضعیف نقش دارن که بعضی از اونا در زیر آورده شده:

۱. مریضی عروق محیطی

دلایل و نشونه های گردش خون ضعیف چیه؟  آموزشی

مریضی عروق محیطی (PAD) می تونه موجب گردش خون ضعیف در پاهایتان شه. این مریضی باعث تنگ شدن راه سیاه رگا و سرخ رگای خونی می شه و اینطوری روی گردش خون اثر می ذاره. در مریضی دیگری به نام آترواسکلروزیس (atherosclerosis)، پلاکایی در راه سرخ رگا و رگای خونی ساخته می شه و اونا رو سفت می کنه. در هر دو مریضی جریان خون در اندامای انتهایی کاهش پیدا میکنه و باعث ایجاد درد می شه.

درنهایت با کم شدن جریان خون در اندامای انتهایی موارد زیر ایجاد می شه:

 • بی حسی؛
 • مورمور شدن؛
 • آسیب عصبی؛
 • آسیب بافتی.

درصورتی که درمون به موقع انجام نشه، کاهش جریان خون و ایجاد پلاک در شریان کاروتید باعث ایجاد سکته مغزی میشه. شریان کاروتید، یکی از رگای خونی اصلی و مسئول غذارسانی به مغزه. درصورتی که پلاک در رگای موجود در قلب ایجاد شه، خطر حمله قلبی زیاد می شه.

PAD شایع ترین مریضی در افراد بالای ۵۰ ساله، بااین حال می تونه در افراد جوون تر هم رخ بده. خطر دچار شدن به این مریضی، در افراد سیگاری به میزان بیشتری زیاد می شه.

۲. لخته ی خون

ایجاد لخته ی خون، جریان خون رو به طور کامل یا جزئی بسته می کنه. لخته ی خون ممکنه در هر جایی از بدن ایجاد شه، اما درصورتی که در پاها یا بازوها باشه می تونه باعث مشکلات گردش خون شه.

لخته ی خون به دلایل مختلف گسترش پیدا میکنه و این موضوع خطرناکه. اگه لخته ی خون موجود در پاتون حرکت کنه می تونه از بقیه نقاط بدن مثل قلب یا ریهاتون عبور کنه. می تونه باعث سکته ی مغزی شه. نتیجه این اتفاق می تونه خیلی جدی باشه و حتی باعث مرگ فرد شه. اگه قبل از ایجاد مشکلات بزرگ این موضوع شناسایی شه، بیشتر با استفاده از علاجای مناسب، لخته ی خون برطرف می شه.

۳. رگای واریسی

رگای واریسی، رگای بزرگی هستن که درنتیجه ی آسیب دریچهای موجود در رگ ایجاد می شه. این رگا پیچ خورده و برجسته می شن و معمولا در قسمت پشتی پا پیدا می شن. رگای آسیب دیده نمیتونه مثل بقیه رگا، خون رو عبور بده و ممکنه باعث گردش خون ضعیف شه. در موارد نادری، رگای واریسی موجب ایجاد لخته ی خون می شه.

ژنا به میزان زیادی احتمال ابتلای شما به رگای واریسی رو تعیین می کنن. اگه در خونواده افرادی رگای واریسی داشته باشن، خطر دچار شدن در شمام به واریس بالا میره. جدا از اینکه افراد گرفتار وزن و دیابت، خانوما هم بیشتر درمعرض دچار شدن به رگای واریسی قرار می گیرن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل ورم پاها و علاج اون 

دلایل و نشونه های گردش خون ضعیف چیه؟  آموزشی

۴. دیابت

شاید فکر کنین که دیابت فقط روی قند خون اثر می ذاره، اما درواقع دیابت می تونه باعث گردش خون ضعیف در بعضی از نقاط بدن شه. این اتفاق می تونه باعث گرفتگی پاها و درد در ساق، ران و باسن شه. این درد به ویژه در زمان فعالیتای فیزیکی بیشتر می شه. افراد گرفتار به دیابت پیشرفته معمولا علائم و نشونه های گردش خون ضعیف رو خوب تشخیص نمی دن. دلیل اینه که در مریضی دیابت، اعصاب در نواحی انتهایی بی حس می شن.

دیابت می تونه باعث مشکلات قلبی- عروقی شه. خطر دچار شدن به مریضیایی مثل آترواسکلروزیس، افزایش فشار خون و مریضیای قلبی در افراد دیابتی بیشتره.

۵. چاقی

دلایل و نشونه های گردش خون ضعیف چیه؟  آموزشی

داشتن اضافه وزن یک بارِ اضافه در بدن شما ایجاد می کنه. درصورتی که اضافه وزن داشته باشین، نشستن و ایستادن دراز مدت می تونه در گردش خون تون مشکل بسازه.

داشتن اضافه وزن یا چاقی می تونه خطر دچار شدن به بقیه عواملی که باعث گردش خون ضعیف می شن، مثل رگای واریسی یا مریضیای مربوط به رگای خونی رو در شما بیشتر کنه.

۶. نشانگان رینود (Raynaud’s disease)

مریضی نشانگان رینود می تونه یکی از علتای احساس سرمای شدید در دست و پا باشه. در این مریضی رگای کوچیک موجود در دست و انگشتان پا، تنگ و باریک می شن. این باریک شدن سرخ رگا باعث می شه که خون خوب از بین رگ و درون اندام عبور نکنه و شما علائمی از گردش خون ضعیف رو تجربه می کنین. علائم نشانگان رینود معمولا زمانی که در دمای پایین قرار می گیرین یا دچار استرس میشید بروز می کنه.

اندامای نزدیک تر به انگشتان دست و پا می تونن بیشتر تحت اثر قرار بگیرن. بعضی از افراد این علائم رو در لبا، بینی، نوک سینه و گوش خود احساس می کنن.

زنان و افرادی که در نواحی سردسیر زندگی می کنن بیشتر این علائم رو دارن.

تشخیص گردش خون ضعیف

ازآنجایی که عوامل مختلفی می تونه باعث گردش خون ضعیف شه، بررسی و تشخیص علائم می تونه به دکتر واسه تشخیص مریضی کمک کنه. در اول، بررسی علائم در افراد بسیار نزدیک خونواده و بررسی مریضی مثل بسیار مهمه. این کار به دکتر تون کمک می کنه تا عوامل خطرساز رو شناسایی کنه. انجام آزمایشای تشخیصی بسیار باارزشه.

جدا از اینکه این ممکنه معاینه ی فیزیکی واسه بررسی درد و تورم به وسیله دکتر انجام شه. آزمایشای احتمالی به توضیح زیره:

 • آزمایش آنتی بادیِ خون، واسه تشخیص موارد نا آرومی مثل مریضی رینود؛
 • آزمایش قندخون، واسه دیابت؛
 • آزمایش خون واسه تعیین میزان دایمر دی (D) واسه تعیین لخته ی خون؛
 • استفاده از سونوگرافی یا سی تی اسکن؛
 • تعیین فشار خون به ویژه در پاها.

درمون گردش خون ضعیف

درمون گردش خون ضعیف به عامل ایجاد اون وابسته. روشای درمانی، شامل موارد زیره:

 • استفاده از جوراب مخصوص واریس واسه کنترل درد و تورم در پاها؛
 • تعیین برنامه ورزشی مخصوص به وسیله دکتر واسه افزایش گردش خون؛
 • تجویز انسولین واسه دیابت؛
 • جراحیای لیزری یا اندوسکوپیِ رگ واسه رگای واریسی.

از طرفی ممکنه بسته به شرایط مریض، داروهای حل کننده ی لخته ی خون واسه رقیق تر شدن خون، تجویز شه. مسدودکننده ی آلفا (Alpha blockers) و مسدودکننده ی کانال کلسیمی (calcium channel blockers) در مریضی نشانگان رینود استفاده می شه.

کلام آخر

واسه تعیین دلایل ایجاد گردش خون ضعیف باید به دکتر خود مراجعه کنین. وجود علائم ناراحت کننده می تونه نشونه ای از وجود مریضی باشه و درصورتی که درمون نشه شاید مسائل جدی تری اتفاق بیفته و باعث پیشرفته تر شدن مریضی شه. دکتر سعی می کنه تا دلیل این گردش خون ضعیف رو تشخیص بده و اونو درمون کنه.

خوبه بدونین فلفل سیاه، به گردش خون کمک می کنه و درنتیجه می تونه از دردهای مفصلی به دلیل گردش خون ضعیف، جلوگیری کنه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید