نشخوار ذهنی مثل نواره. نواری که گیر کرده و یک آهنگ رو دوباره و دوباره تکرار می کنه. مثلا، بحثی رو که با دوست تون داشته اید، تو ذهن تون تکرار می کنه یا اشتباهات گذشته رو به یاد شما میاره. وقتی افراد نشخوار ذهنی می کنن، زیادی درباره وضعیتا و اتفاقات زندگی فکر می کنن. اتفاقاتی مثل کار یا رابطه خانوادگی براشون مثل وسواس می شه.

تحقیقات نشون دادن نشخوار ذهنی اثرات منفی زیادی روی ذهن داره. مثلا افسردگی، اضطراب، مشکل اضطراب بعد از حادثه و زیاده روی در خوردن و آشامیدن. با ما باشین تا با این پدیده آزاردهنده بیشتر آشنا شید.

به چه دلیل نشخوار ذهنی این نتایج بد رو در برداره؟

دکتر سوزلن نولن هوکسما (Susan Nolen-Hoeksema) می گه: «واسه بعضی افراد زیاد خوردن و نوشیدن راهی واسه کنار اومدن با زندگیه. این افراد با خوردن یا نوشیدن از نشخوار ذهنی فرار می کنن».

طبیعیه که نشخوار ذهنی افکار منفی رو به ذهن میاره. نشخوار ذهنی به یک چرخه تبدیل می شه.

تحقیقات نولن هوکسما به این نتیجه رسیدن که افراد افسرده هنگام نشخوار ذهنی، اتفاقات گذشته خود رو منفی تر به خاطر میارن. اونا شرایط حاضر زندگی خود رو هم منفی تر می بینن و در مورد آینده ناامیدتر هستن».

دلایل نشخوار ذهنی و راه های متوقف ساختن اون  آموزشی

نشخوار ذهنی به سرعت کاری می کنه تا فرد احساس بی پناهی کنه. این احساس، مهارتای حل مسئله رو از بین می بره. اون قدر درگیر مشکلات خود میشید که دیگر نمی تونین از چرخه افکار منفی بیرون بیایید.

حتی عزیزان رو از خود دور می کنین. نولن هوکسمن می گه: «وقتی افراد به مدت طولانی نشخوار ذهنی می کنن، اعضای خونواده و دوستان اونا از دست شون خسته می شن و حمایت خود رو از فرد دریغ می کنن».

دلایل نشخوار ذهنی و راه های متوقف ساختن اون  آموزشی

به چه دلیل افراد نشخوار ذهنی می کنن؟

دلایل نشخوار ذهنی و راه های متوقف ساختن اون  آموزشی

نولن هوکسمن می گه کسائی که نشخوار ذهنی می کنن، استرس و مشغولیت ذهنی بیشتری در زندگی خود دارن. این افراد حتی ممکنه مشکلات شناختی هم داشته باشن. افرادی که در برابر نشخوار ذهنی ضعیف هستن، نمی تونن افکار رو از ذهن خود خارج کنن. نولن هوکسمن می گه زنان بیشتر از مردها نشخوار ذهنی می کنن. نولن هوکسمن نویسنده ی کتاب «زنانی که زیادی فکر می کنن: چه جوری از شر افکار اضافی خلاص شیم و به زندگی خود برسیم» است. اون میگه که بخشی از اون به این خاطره که زنان بیشتر نگران روابط خود هستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بقیه چه جوری ما رو قضاوت می کنن؟ 

همونجوریکه نولن هوکسمن می گه: «رابطه های فردی می تونن منبع خوبی واسه نشخوار ذهنی باشن». حقیقت اینه که رابطه ها خیلی مبهم هستن. هیچ وقت مطمئن نیستین که بقیه در مورد شما چه فکر می کنن. نمی دونین همسرتون همیشه وفادار و صادق می مونه یا نه.

چه جوری نشخوار ذهنی رو کمتر کنیم؟

طبق گفته نولن هوکسمن کمتر یا متوقف کردن نشخوار ذهنی دو قدم داره.

۱. کاری کنین افکار مثبت بیشتری داشته باشین

دلایل نشخوار ذهنی و راه های متوقف ساختن اون  آموزشی

باید کارایی کنین که ذهن شما رو مشغول می کنن. باید افکار مثبت داشته باشین. هر کاری ممکنه؛ مثلا ورزش موردعلاقه ی خود رو انجام بدین. یک سرگرمی داشته باشین یا دعا کنین. نکته مهم اینجاست که حواس خود رو از نشخوار ذهنی پرت کنین. اگه یه مدت از نشخوار ذهنی دور بمونین، این افکار از بین می رن و ذهن شما رو آزاد می کنن.

۲. به حل مسئله توجه ویژه کنین

افرادی که نشخوار ذهنی می کنن، موقعیتا رو تو ذهن خود تکرار می کنن. اونا معمولا روی سؤالات ذهنی تمرکز می کنن. سؤالاتی مثل «به چه دلیل باید این اتفاق واسه من بیفته؟» یا «به چه دلیل نمی تونم با این مسئله کنار بیام؟» این افراد حتی وقتی واسه حل مشکل سعی می کنن، به این نتیجه می رسن که «کاری از دست اونا برنمی آید».

عوضش باید بتونین به روشنی فکر کنین. باید سعی کنین کمه کم یک راه حل عینی پیدا کنین. باید ببینین چه جوری می تونین مسائلی رو که در مورد اونا فکر می کنین، حل کنین. مثلا اگه در مورد رابطه کاری ناراحت کننده ای فکر می کنین، به یکی از دوستان نزدیک خود زنگ بزنین و از اون مشورت بگیرین.

خودمثبت بینی

نولن هوکسمن حالت برعکس نشخوار ذهنی یعنی نگاه انطباقی به خود رو بررسی کرده. وقتی افراد نگاه انطباقی به خود دارن، روی بخشای عینی شرایط تمرکز می کنن. اونا به دنبال بخشایی می گردن که می تونن بهتر کنن. 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید