عرق کردن در خواب یا تعریق شبونه مشکلی شایعه و می تونه یکی از علائم ساده ایدز یا ویروس HIV باشه. نگران نباشید، تعریق شبونه دلیلای دیگری هم داره. در این مطلب به بررسی علل مختلف بروز اون خواهیم پرداخت.

 

تعریق شبونه

عرق کردن شبونه یا عرق کردن در خواب آسیب ای شایع بین زنان و مردانه. مریضیا و مشکلای زیادی وجود دارن که باعث ایجاد اون می شن. مثلا زنان نزدیک به زمان یائسگی یا زنان یائسه، مصرف بعضی داروها، مشکلات هورمونی مربوط به کمبود تستوسترون، میزان قند خون پایین و مشکلات عصبی.

شاید نشونه های دیگری مثل تب و لرز، سردشدن بدن، خشکی واژن یا تغییر ایجاد وخو رو بسته به دلیل این آسیب، شاهد باشین. دلایلی مثل عفونت و سرطان خیلی تأثیری روی بروز این مشکل ندارن. دکترا می تونن دلیل دقیق این آسیب رو تشخیص دهند.

دلیل عرق کردن شبونه چیه؟

دکترا در مراحل ساده درمون مریضی شاهد شکایت بیماران از عرق کردن شبونه هستن. عرق کردن در خواب به هر نوع افزایش تعرق بدن در طول شب گفته می شه. البته اگه دمای رختخواب شما بالا باشه یا اینکه لباس زیادی بپوشید، عرق کردن طبیعیه.

واسه ایجاد فرق بین عرق کردن شبونه به دلیل مشکلات پزشکی و عرق کردنی که به دلیل گرمای محیط به وجود میاد، دکترها عرق کردن شبونه رو شرایطی میدونن که باعث می شه تا رختخواب شما خیلی خیس شه.

در مطالعه ای که روی ۲۲۶۷ مریض انجام شده بود، مشخص شد ۴۱ درصد اونا ماه قبل دچار عرق کردن شبونه شده بودن، پس عرق کردن شبونه در بین اونا عمومیت داشت. البته باید بین سرخ شدن بینی و صورت هم هنگام خواب و عرق کردن در خواب فرق قائل شد.

دلایل زیادی واسه این هست. واسه تشخیص دلیل اصلی اتفاق اون در یک مریض، دکتر باید به تاریخچه مریضیای فرد دسترسی داشته باشه و واسه تشخیص دلیل اصلی، دستور انجام آزمایش پزشکی بده.

دلایل دیگر عرق کردن شبونه چیه؟

دلایل عرق کردن در خواب و راه علاج اون  آموزشی

بسته به دلیلی که پشت این مریضی هست ممکنه نشونه های دیگر هم در مورد عرق کردن شبونه وجود داشته باشه. مثلا:

 • بعضی عفونتا و سرطان؛
 • لرز و سردشدن به دلیل تب؛
 • کاهش وزن به دلیل مشکلات لنفوم (غدد لنفاوی)؛
 • عرق کردن شبونه به دلیل مشکلات زمان یائسگی مثل خشکی واژن، خون ریزی در طول روز یا تغییر ایجاد وخو.

مصرف بعضی داروها می تونه اثرات جانبی مثل عرق کردن در خواب داشته باشه.

بقیه شرایطی که باعث افزایش عرق در بیست و چاری می شن می تونن باعث افزایش عرق کردن شبونه هم بشن.

یائسگی و زمان پیش از یائسگی

خون ریزیای همراه با زمان تغییرات یائسگی می تونه در شب رخ بده و باعث عرق کردن شبونه شه. این موضوع در بین زنان بسیار شایعه. مهمه بدونیم علائم یائسگی می تونه چند سال قبل از اتفاق اون، شروع شن.

کمبود قند خون (هیپوگلیسمی)

بعضی وقتا کمبود قند خون (هیپوگلیسمی) می تونه باعث عرق کردن شه. افراد گرفتار به دیابت که انسولین یا داروهای ضددیابت مصرف می کنن ممکنه شرایط هیپوگلیسمی رو در شب تجربه کنن و این موضوع باعث عرق کردن می شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ذهن آگاهی چه جوری شما رو در شغل تون موفق می سازه؟ "

مشکلات هورمونی

مشکل فئوکروموسیتوما (یک نوع تومور غده ی آدرنال که هورمونی به نام کاتکول آمین رو بیش ازحد تولید می کنه)، سندرم کارسینوئید (تولید بیش ازحد هورمون خاصی به وسیله تومورهایی در شش یا دستگاه گوارش) و پرکاری تیروئید و مواردی که در پایین اشاره شده، از دیگر عوامل هستن:

 • نا آرومی درون شامه قلب
 • در این شرایط به طور طولانی میزان زیادی عرق تولید می شه؛ بدون اینکه دلیل اصلی عفونت مشخص باشه.
 • به شکل عمومی، مریضی سل عفونتیه که بیشتر باعث عرق کردن در خواب می شه. هر چند عفونت به دلیل باکتری هم می تونه یکی از دلایل اون باشه.
 • اندوکاردیت (نا آرومی رگای قلبی)
 • استئومیلیت (نا آرومی استخوانا)
 • آبسه (مثلا جوشا، آپاندیس، لوزها، دیورتیکولیت)
 • ویروس ایدز

سرطان

عرق کردن شبونه یکی از نشونه های ساده ی بعضی از شکلای مختلف سرطانه. یکی از عمومی ترین شکلای مختلف این نوع سرطان، لنفومه. هر چند افرادی که در اونا سرطان تشخیص داده نشده هم نشونه هایی مثل کاهش وزن بی دلیل و تب رو تجربه می کنن.

داروهای ضد افسردگی

مصرف بعضی داروها هم می تونن باعث عرق کردن شبونه شن. در صورت تشخیص داده نشدن سرطان یا بقیه مریضیا عموما مصرف بعضی داروها هم می تونه باعث ایجاد این مشکل شه.

داروهای ضد افسردگی در بالا علل عرق کردن شبونه قرار دارن، داروهایی مثل (tricyclic)، داروهای بازدارنده سروتونین (SSRIs) و ونلافاکسین. بقیه داروهای مربوط به روان پزشکی هم می تونن باعث این آسیب شن.

بقیه داروها

داروهایی که باعث کاهش تب می شن مثل آسپرین و استامینوفن هم می تونن باعث این مشکل شن. داروهایی که باعث سرخ شدن پوست به ویژه روی گردن و گونه می شن هم این مشکل رو ایجاد می کنن. بعضی از این داروها شامل:

 • نیاسین (نایاکور، نیاسپان، سلو نیاسین) در دوزهای بالا واسه درمون مشکل لیپید مصرف می شه.
 • تاموکسیفن
 • هیدرازین
 • نیتروگلیسرین و سیلدنافیل

تعداد دیگری از داروها هم وجود دارن که در فهرست بالا به اونا اشاره نشده بود، مثل کورتیزون، پردنیزون و پردنیزولون.

شرایط نورولوژیک

مشکلات نورولوژیک می تونه باعث افزایش عرق کردن به شکل کلی بشه، مشکلاتی مثل مشکل اتونوم، سکته و نوروپاتی اتونومیک.

درمون عرق کردن در خواب

دلایل عرق کردن در خواب و راه علاج اون  آموزشی

درمون این آسیب به علل بروز اون بستگی داره. به طور خلاصه عرق کردن شبونه مشکل حادی نیس. اما بعضی وقتا نشونه های پنهونی پشت اون هست. افرادی که بدون دلیل دچار این مشکل می شن، باید به دکتر مراجعه کنن.

واسه درمون اون به سراغ کدوم دکتر بریم؟

عرق کردن شبونه به وسیله پزشکان داخلی، دکتر عمومی، کارشناسان زنان تشخیص داده می شه. اگه این آسیب به مریضیای دیگر در رابطه باشه باید سراغ کارشناسان غدد درون ریز، مغز و اعصاب، مریضیای عفونی یا انکولوژی رفت.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید