شب کوری برخلاف چیزی که از اسمش برمیاد، ازدست دادن کامل بینایی در شب نیس، بلکه در افراد گرفتار به شب کوری توانایی دید در شب یا جاهای کم نور کمتر از حد معموله. شب کوری برخلاف کوررنگی، به خودیِ خود مشکل نیس، بلکه نشونه مریضی دیگریه. شب کوری ممکنه در همه افراد و در همه سنای، حتی در کودکان رخ بده.

 

بینایی در شب از جهات بسیاری با بینایی در روز متفاوته. چشم آدم در تاریکی کوررنگه، حدت بینایی ضعیفه و چشم تنها بخشی از چیزی که رو در روز می بینه، در شب هم می تونه ببینه. دلیل اون یک اسکوتوم مرکزی (ناحیه ای با کم شدن دید) است که در مرکز میدون دید ظاهر می شه و پس چشم نمیتونه اون طور که اشیای متحرک رو شناسایی می کنه، اشیای ایستا رو هم تشخیص بده.

اگه دیدتون در شب ضعیفه، اما طی روز یا در جایی که نور کافی داره مشکلی ندارین و عادی می ببینن، به احتمال زیاد به شب کوری دچارید. در این صورت نمی تونین اشیایی رو که بقیه در شب خیلی راحت می بینن، ببینین و وقتی از محیط روشن به محیطی تاریک می روید، مثلا وارد سالن سینما میشید، چشماتون واسه موافقت و یکی بودن با دور به زمان بیشتری نیاز داره.

افرادی که به شب کوری دچارند، بیشتر نمی تونن شبا رانندگی کنن. اگه دیدتون در شب ضعیفه، حتما واسه معاینه سری به چشم دکتر بزنین.

دلایل شب کوری

دلایل شب کوری و پیشگیری از آسیب های احتمالی به دلیل اون  آموزشی

شب کوری (nyctalopia) یا ضعف موافقت با تاریکی، به دلیل مشکل سلولایی در شبکیه ی محل بیرون اومدن آب زیر زمینی که مسئول دید در روشنایی کم هستن. شب کوری ممکنه نشونه مریضیای مختلف اکتسابی یا مادرزادی باشه.

دلیلای اکتسابی

 • (cataracts): افراد گرفتار به آب مروارید بیشتر و به ویژه در شب نمی تونن خوب کتاب بخونن، رانندگی کنن و حالتای چهره رو تشخیص بدن.
 • نزدیک بینی (myopia): بعضی وقتا دلیل شب کوری، نزدیک بینی درمون نشده.
 • مصرف بعضی داروها: بعضی داروهای آب سیاه یا گلوکوم (glaucoma) مردمک چشم رو ضعیف و دید در شب رو با مشکل روبرو می کنن.
 • کمبود ویتامین A: شب کوری یکی از اولین نشونه های کمبود ویتامین Aه که معمولا با سوء تغذیه در ارتباطه. کمبود ویتامین بیشتر در کودکانی رخ می ده که دچار سوء تغذیه هستن. این کودکان اون قدر کم سن وسال هستن که نمی تونن مشکل دیدشون در شب رو تشخیص بدن یا مشکل بینایی خود رو بازگو کنن.

دلیلای مادرزادی

 • شب کوری مادرزادی، با یا بدون نزدیک بینی: این مورد به گروهی از مشکلات ناهمگن ژنتیکی (جهش ژنتیکی) برمیگرده. یه جور از شب کوری مادرزادی (choroideremia) فقط روی جنس مذکر اثر می ذاره؛ جنس مؤنث حامل ژنای مربوطهه، اما نشونه های این مریضی رو نداره؛
 • رتینیت پیگمنتوزا (Retinitis pigmentosa): این مریضی چشمی درنتیجه ی چندین مشکل چشمی اتفاق میفته که باعث آسیب شبکیه می شن. افراد گرفتار ممکنه در شب یا روشنایی کم، کاهش دید داشته باشن؛ حتی ممکنه در دید میانی و جانبی هم مشکل داشته باشن. نشونه های این مریضی در زمان کودکی قابل شناسایی هستن، اما بیشتر در بزرگسالی رو می شن.
 • دلایل شب کوری و پیشگیری از آسیب های احتمالی به دلیل اون  آموزشی

 • سندرم آشر (Usher syndrome): این سندرم با کم شدن شنوایی و رتینیت پیگمنتوزا شناخته می شه و همونجوریکه قبلا گفتیم ممکنه باعث شب کوری شه.

آزمایش شب کوری

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   علاج کورک با ۷ روش خونگی مؤثر 

اگه شبا نمی تونین خوب ببینین، باید به چشم دکتر مراجعه کنین. در اینجور مواردی، چشم دکتر آزمایشایی انجام می ده تا مشخص شه به شب کوری گرفتار هستین یا نه، و این شب کوری به مریضی دیگری رابطه داره یا نه. معاینه ی چشم شامل موارد زیره:

 • آزمایشایی واسه بررسی حدت بینایی، توانایی تشخیص رنگا و واکنش مردمک چشم به روشنایی؛
 • آزمایش انکسار واسه بررسی تجویز عینک یا لنز چشم؛
 • معاینه ی لامپ اسلیت واسه بررسی ساختارهای جلوی چشم ازجمله ملتحمه، قرنیه، پلکا، عنبیه، عدسیا و صلبیه؛
 • معاینه ی شبکیه واسه بررسی وجود هرگونه آسیب در ساختارهای پشت چشم ازجمله زجاجیه، شبکیه و مشیمیه.

ممکنه چشم دکتر الکترورتینوگرافی (Electroretinography) تجویز کنه. این آزمایش واکنشای الکتریکیِ سلولای استوانه ای و مخروطی (سلولای گیرنده نور) رو در خطر نور بررسی می کنه و می تونه کارکرد غیرطبیعی شبکیه، یعنی بخش تشخیص نور چشم رو شناسایی کنه.

ممکنه آزمایش میدون دید هم روی فرد انجام شه. این آزمایش مشکلات دید میانی و جانبی رو که بر اثر گلوکوم و دیگر مریضیای چشمی یا به دلیل ی مسائلی هم چون سکته ی مغزی ایجاد شدن، تشخیص می ده.

درمون شب کوری

دلایل شب کوری و پیشگیری از آسیب های احتمالی به دلیل اون  آموزشی

اگه شب کوری بر اثر مریضی دیگری به وجود اومده باشه، معمولا بعد از درمون اون مریضی برطرف می شه. آب مروارید معمولا با جراحی درمون می شه و نزدیک بینی با تجویز عینک یا لنز بهبود پیدا میکنه.

در افراد گرفتار به آب سیاه یا گلوکوم، استفاده از داروهای مناسب ممکنه از شدت مریضی کم کنه. افرادی که کمبود ویتامین A دارن، معمولا به مکملای غذایی و رژیم غذایی سالم واکنش خوبی نشون میدن. درمون زودهنگام کمبود ویتامین A بسیار مهمه چون اگه بدون توجه آزاد شه، به کوری دائم منجر میشه.

اگه شب کوری به دلیل مشکل مادرزادی باشه، دائمیه و افرادی که از این راه دچار آسیب شدن باید تحت نظر چشم دکتر باشن. این افراد باید بیشتر احتیاط کنن تا از آسیبایی که ممکنه بر اثر دید ضعیف در شب به وجود بیان، در امان بمونن.

 

واسه درمون شب کوری، باید به طور منظم تحت نظر چشم دکتر باشین. شاید واسه رانندگی در شب به عینک نیاز داشته باشین. واسه کاهش خطر آسیب به خود و بقیه هنگام فعالیتای شبونه هم چون رانندگی، تشخیص زودهنگام این مریضی بسیار مهمه.

پیشگیری از آسیب به دلیل شب کوری

رانندگی در شب واسه این بیماران خطرناکه، چون سرعت واکنش راننده هنگام رانندگی به دید اون بستگی داره. حتی دید طبیعی در شب بسیار محدودتر از روزه. رانندگان سن بالا در مقایسه با جوون ترها، هنگام رانندگی در شب دید کمتری دارن. مثلا راننده ی پنجاه ساله، به نوری دوبرابرِ راننده ی سی ساله نیاز داره.

بهترین راهِ محافظت از خودتون در مقابل آسیبای به دلیل شب کوری، پرهیز از رانندگی در شبه. سعی کنین فقط در طول روز رانندگی کنین. کسائی که به شب کوری دچارند ممکنه حتی زیر نورهای مصنوعی هم با مشکل روبرو شن. اگه واجبه شبا رانندگی کنین، نکاتی رو واسه ایمنی بیشتر رعایت کنین. مثلا با تمیز کردنِ شیشها و چراغای جلوی خودرو، دید خود رو زیاد کنین؛ با سرعت کمتری رانندگی کنین تا در صورت بروز اتفاقات غیرمنتظره، بتونین سریع تر واکنش نشون بدین.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید