وقتی در یکی از روزهای سرد سال به بیرون سری میزنین، شاید بیشتر از همه بخشای بدن تون این انگشتان شمان که سرما رو احساس می کنن. این موضوع غیرطبیعی نیس. نقاط انتهایی بدن کمی سردتر هستن، چون خون اول به اندامای لازم مثل قلب، مغز و ریه فرستاده می شه. بااین حال، اگه همیشه، حتی در هوایی گرم تر، انگشتان سردی دارین ممکنه نشونه ای باشه که باید بهش بیشتر دقت کنین. اینجا به چند دلیل عادی واسه سردی دستاتون اشاره می کنیم.

 

۱. سندرم رینود (Raynaud’s Syndrome)

این مشکل دلیل متداولی واسه سرد شدن انگشتانه. در سندرم رینود، رگای خونی انگشتان (و بعضی وقتا گوش و بینی) در اثر سرما یا استرسای عاطفی تنگ می شن. در هربار بروز علائم این سندرم، شاهد سفید شدن و بعد آبی شدن انگشتان هستیم چون میزان خون رسانی به انگشتان بسیار کم یا قطع می شه. بعد زمانی که رگا باز شن و جریان خون برقرار شه، انگشتان قرمز می شن. بیشتر بین این اتفاق، انگشتان، سرد، بی حس، مورمور یا دردناک می شن.

دلایل سرد بودن دستان چیه؟ " آموزشی

سندرم رینود در بیشتر موارد بیشتر دلیل خاصی نداره. خبر خوب اینکه این مشکل بیشتر از اونکه خطرناک باشه آزاردهندهه. ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، مثلا پوشیدن لباس گرم و دستکش در هوای سرد یا حتی هنگام برداشتن غذا از فریزر یا یخچال، بسته به نوع واکنش تون، و پرهیز از استرسای عاطفی معمولا واسه مدیریت سندرم رینود کافیه.

۲. مریضیای خودایمنی

بعضی وقتا یک مشکل زمینه ای موجب بروز سندرم رینود می شه:

  • لوپوس، اختلالی که در اون سیستم ایمنی فرد به بافتای بدن حمله می کنه؛
  • پوست سخت شده (اسکلرودرمی) که در اون پوست و بافت همبند سخت و زخم می شن؛
  • روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید)؛
  • و بقیه مریضیای خودایمنی

ممکنه به سندرم رینود منجر شن؛ البته پزشکان دقیقا نمی دونن به چه دلیل اینجور ارتباطی هست. در این حالت اونو سندرم رینود ثانویه می گن.

۳. کم کاری تیروئید

دلایل سرد بودن دستان چیه؟ " آموزشی

وقتی غده ی تیروئید درست کار نکنه، داشتن انگشتانی سرد غیرمعمول نیس. غده ی تیروئید مثل ترموستات بدن عمل می کنه. زمانی که این غده کم کار باشه، سرعت بیشتر عملکردهای بدن کنه می شه و ممکنه نشونه هایی چون کوفتگی، یبوست، افزایش وزن و احساس سرمای همیشگی، به ویژه در انگشتان، داشته باشین. کم کاری تیروئید بیشتر در زنان و افراد بالای ۵۰ سال گسترش داره.

۴. مشکل گردش خون

شاید بیشتر مردم این مورد رو دلیل سردی انگشتان میدونن. گردش خون ضعیف به وضعیتی گفته می شه که جریان خون دارای مواد مغذی و اکسیژن دار، دچار کمبود می شه. این مشکل می تونه در اثر ضعف در پمپاژ خون به وسیله قلب (مثل چیزی که در مشکل قلبی شاهدیم)، انسداد فیزیکی در راه جریان خون (مثل انسداد به دلیل کلسترول در شریانای بزرگ یا رگای کوچیک تر) و یا به دلایل دیگری رخ بده. زمانی که قلب نمیتونه اون اون طور که باید خون کافی رو به سراسر بدن برسونه، فرد این مشکل رو در دستان و پاهایش به شکل سرما، بی حسی یا مورمور شدن احساس می کنه، چون اینا دورترین انداما از قلب هستن.

۵. کم خونی

کم خونی زمانی رخ می ده که بدن شما به تعداد کافی گلبول قرمز نداره یا میزان هموگلوبین در خون تون پایینه. در اثر کم خونی اکسیژن رسانی به بدن دچار کمبود می شه و این ممکنه باعث سردی انگشتان هم شه. بعضی از دلایل احتمالی یعنی کمبود آهن در رژیم غذایی، از دست دادن خون (به دلیل خون ریزی شدید عادت ماهیانه، زخما و خونریزی گوارشی)، بعضی سرطانا و مشکلات گوارشی (مثل سلیاک و مریضی التهابی کرون). جدا از اینکه سردی انگشتان دست، کم خونی می تونه باعث کوفتگی، سردرد، سرگیجه، نفس تنگی و رنگ پریدگی شه. در بیشتر موارد کم خونی به دلیل کمبود آهن و نشونه های اونو میشه با مکملای آهن درمون کرد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل عادی درد گردن و شونِه چیه؟ 

۶. کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 که در گوشت قرمز، گوشت ماکیان، تخم مرغ، شیر، و بقیه لبنیات پیدا می شه واسه ساختن گلبولای قرمز مهمه. کمبود این ویتامین می تونه به کاهش تولید گلبولای قرمز و پس کم خونی منجر شه. معمولا افرادی که از رژیم گیاه خواری و یا وگان پیروی می کنن و در خیلی از افرادِ بالایِ ۵۰ سال که توانایی جذب ویتامین B12 رو از راه غذا ندارن، این کمبود هست. کمبود ویتامین B12 علاوه براین در مبتلایان به سلیاک و کرون هم هست. یک آزمایش ساده می تونه مشخص کنه که دلیل سردی انگشتان شما کمبود ویتامین B12 هست یا نه. اگه دچار کمبود این ویتامین باشین مکملای غذایی مشکل تون رو برطرف می کنن و نشونه ها در عرض چند هفته تا یک ماه از بین می رن.

۷. فشار خون پایین

دلایل سرد بودن دستان چیه؟ " آموزشی

فشار خون پایین می تونه به دلایل متنوعی چون کم آبی، از دست دادن خون، داروهای خاص و مشکلات غدد درون ریز رخ بده. زمانی که فشار خون فرد پایین باشه، رگا خون رو از نقاط انتهایی بدن به طرف اندامای لازم هدایت می کنن که می تونه باعث سرد شدن انگشتان تون شه. اگه دچار علائم افت فشار خون مثل سرگیجه، دید تار، کوفتگی، تهوع، ضعف و گیجی هستین، موضوع رو با دکتر خود در بین بذارین.

۸. استرس و اضطراب

خودتون میدونید که استرس می تونه با دیگر بخشای بدن تون چه کنه، دستای شمام از این قانون مستثنی نیستن. زمانی که به استرس و اضطراب طولانی دچار باشین، بدن تون به حالت «جنگ و فرار» فرو میره. با فوران آدرنالین در بدن یکی از نتایج مورد انتظار، تنگ شدن عروق بخشای انتهایی بدنه که به سردی انگشتان دست و پا میرسه. کنترل استرس می تونه نشونه ها و علائم شما رو کاهش بده.

۹. داروها

شاید عجیب به نظر بیاد، اما مصرف بعضی داروها می تونن انگشتان شما رو سرد کنن، چون داروهای زیادی می تونن عروق و به ویژه شریانا رو تنگ کنن. زمانی که این اتفاق رخ بده، سندرم رینود می تونه یکی از مشکلات جانبی اون باشه. بعضی از این داروها شامل بتابلوکرها (که واسه تنظیم فشار خون تجویز می شن)، بعضی داروهای مداوای سرطان و میگرن و ضداحتقانای بدون نیاز به نسخه هستن. حتما قبل از مصرف دارو، از دکتر یا داروساز سؤال کنین که ممکنه داروهای مصرفی شما باعث سردی انگشتان تون شه یا نه.

۱۰. سیگار کشیدن

اگه دلایل ترک سیگار تا به اینجا واسه شما قانع کننده نبوده، پس به خاطر این توجه بیشتری کنین. نیکوتین موجود در سیگار باعث انقباض رگا می شه، ضمنا می تونه موجب ایجاد پلاکای مسدودکننده در رگا شه که همین امر هم باعث کاهش جریان خون در اندامای انتهایی بدن می شه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید