آشنایی با مهارتای زندگی زناشویی به زن و شوهرا کمک می کنه ازدواجی پایدار و موفق داشته باشن و طعم خوشبختی در زندگی متأهلی رو بچشند. اما شرایط همیشه خوب پیش نمی ره. الان، رابطه ها شکلای مختلف مختلفی دارن. در ازدواجای سنتی زن و شوهرا به هم قول میدن تا از دید فیزیکی و احساسی به هم وفادار بمونن، اما داده ها نشون میدن که بی وفایی خیلی معموله. دولت آمریکا در سال ۲۰۰۵ تحقیقی در این مورد انجام داد. نتیجه این شد که از هر پنج زوج آمریکایی یک زوج اعتراف به بی وفایی کردن. در این مقاله، دلایل خیانت از دید روان شناسی بازگو شده.

دلایل خیانت و راه های جلوگیری از اون  آموزشی

 

فکر می کنین دلایل خیانت و بی وفایی زن و شوهرا نسبت به همدیگه چیه؟ دلیل خیانت فقط رابطه جنسی نیس.

فاکس نیوز با کلی آرماتاژ (Kelly Armatage)، روان درمون گر شناختی رفتاری و مشاور ازدواج، مصاحبه ای انجام داده. در این مصاحبه، اون به بررسی دلایل خیانت زن و شوهرا می پردازه. ، آرماتاژ به ما می گه اگه یکی از زن و شوهر با این مشکل روبه رو شد، چه جوری می تونه رابطه رو نجات بده.

۱. عادی دانستن خیانت

دلایل خیانت و راه های جلوگیری از اون  آموزشی

شاید خیانت در بعضی افراد ذاتی باشه. تحقیقات نشون میدن افرادی که پدر یا مادر خیانت کار داشتن، ممکنه خودشون هم به همسرشان خیانت کنن. در آپریل ۲۰۱۵، تحقیق مختصری در مجله مشکلات خانوادگی در همین مورد منتشر شد. این تحقیق نشون داد افرادی که پدر و مادر خیانت کار داشتن، نسبت به افرادی که والدین اونا در زندگی به هم وفادار بودن، دو برابر بیشتر احتمال خیانت به همسر خود رو دارن.

آرماتاژ می گه اونم همین نتیجه رو در عمل دیده. «والدین این ایده رو به فرزندان خود القا می کنن که خیانت کردن اشکالی نداره».

جلوگیری

اگه پدر یا مادر شما به خونواده خود خیانت کرده ، باید سعی کنین این رفتار رو تغییر بدین. آرماتاژ می گه: «واسه آزاد شدن از عادت خیانت، باید سیستم تفکر جدیدی رو در ناخودآگاه جانشین کنین. باید در دراز مدت خوشبختی به دلیل راستی، وفاداری، حقیقت و عشق و ازدواج رو به فرد نشون بدین. در این صورت، فرد روش زندگی قبلی رو از خاطر می بره.

دلایل خیانت و راه های جلوگیری از اون  آموزشی

۲. اعتماد به نفس پایین

اعتماد به نفس پایین یکی از دلایل خیانته. خیانت واسه این افراد می تونه یه جور کارکرد دفاعی باشه. خیانت باعث می شه فرد احساس کنه قویه، بقیه بهش نیاز دارن و اونو می خوان.

آرماتاژ می گه: «بعضی وقتا فرد در رابطه به جایی رسیده که دیگر نمیتونه به همسر خود اعتماد به نفس ببخشد. در این مواقع، این فرد رابطه رو تموم نمی کنه (چون می ترسد تنها شه)، ولی اعتماد به نفسی رو که بهش نیازمنده، از بقیه میگیره.»

جلوگیری

اگه کسی به اندازه کافی اعتمادبه نفس نداشته باشه، هیچوقت نمیتونه رابطه خیلی سالمی داشته باشه. بخاطر این، فرد واسه داشتن رابطه بهتر باید واسه تقویت اعتماد به نفس خود سعی کنه. آرماتاژ می گه: «درسته که خوشبختی ساده از درون آدم نشأت میگیره، ولی بیشتر خوشبختی، اعتماد و ارزش از طرف مقابل به فرد منتقل می شه. پس، اول باید با ترسای اون روبه رو شید. بعد اعتمادبه نفس اونو بالا ببرین. واسه این کار باید بهش عشق بدین و فضای خالی درون اونو پر کنین».

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری نویسنده شیم؟ (از زبون استیون کینگ)

۳. نارضایتی جنسی

دلایل خیانت و راه های جلوگیری از اون  آموزشی

وقتی واسه یه مدت طولانی در رابطه ای بودین، طبیعیه که علاقه شما به رابطه جنسی کمتر شه. واسه بعضی افراد رابطه احساسی هم کمتر می شه. طبیعیه که نارضایتی جنسی به یکی دیگر از دلایل خیانت تبدیل می شه.

آرماتاژ می گه: «این افراد به جای اینکه مشکلات خود رو در خونه حل کنن، به خارج از خونه پناه می برن. محققان معتقد ند در خونهایی که رابطه جنسی رضایت بخش نیس و زن و شوهر همیشه بحث دارن، احتمال خیانت بیشتره».

جلوگیری

به جای اینکه به خارج از خونه پناه ببرین، با همسر خود صحبت کنین. ببینین چه جوری می تونین شرایط رو در خونه بهبود بخشید. آرماتاژ می گه: «وقتی به دنبال راه هایی می گردین که از نظر عاطفی و جنسی به همسر خود نزدیک تر شید، هرگونه احتمال خیانت رو از بین بردید. وقتی هر دو نفر سعی می کنن مشکلات رو از سر راه بردارن، رابطه عاطفی و جنسی اونا به روزهای گرم و پرحرارت اول باز می شه».

۴. علاقه تندرو به تنوع

آرماتاژ می گه: «بیشتر خیانتا اتفاقی پیش بین. وقتی کسی بیشتر زمان خود رو با افراد خوش چهره می گذرونه، احتمال خیانت اون بیشتر می شه. کسائی که دچار بحران بین سالی شدن، کم کم به این فکرا می افتن. «دارم پیر می شم. می خوام دوباره احساس جوونی کنم. واسه همین به همسرم خیانت می کنم». ولی معمولا این عامل به همراه مورد شماره ۱ پیش میاد؛ اینکه خیانت اشکالی نداره. درواقع اگه شخص از اول فکر کنه خیانت اشکالی نداره، شاید در زندگی خود هم فرد خیانت کاری باشه.

جلوگیری

افرادی که بیشتر در خطر وسوسه ی خیانت قرار دارن، باید خودآگاهی بیشتری داشته باشن. تمرین خودآگاهی می تونه در جلوگیری از خیانت تأثیرگذار باشه. آماتاژ به این افراد پیشنهاد می ده: «اگه به خاطر بحران بین سالی دچار وسوسه ی خیانت شدن باید در مورد این احساسات با همسر خود صحبت کنن».

اون توضیح می ده: «پیشگیری بهتر از درمانه. رضایت به دلیل وفاداری به همسر خود خیلی بهتر از لذت موقتی خیانته».

۵. انتقام گیری

متأسفانه اگه به هر دلیلی به همسر خود خیانت کردین، احتمال تلافی کردن اونم هست. اونم ممکنه بگه کار شما رو فراموش نکرده و می خواد انتقام بگیره. آرماتاژ می گه: «درواقع این افراد فکر می کنن حق خیانت دارن، چون شما بهش وفادار نبوده اید و به خاطر خیانت به شما کمتر احساس گناه می کنه.» آرماتاژ می گه: «اما حقیقت برعکس اینه. تحقیقات نشون دادن افرادی که از روی انتقام خیانت می کنن، به اندازه همسر بی وفای خود احساس گناه و خجالت می کنن».

جلوگیری

آرماتاژ می گه افرادی که از هم دلگیر هستن، بهتره به مشاوره ی ازدواج مراجعه کنن. این کار باعث می شه شخص وفادار اعتماد و ثبات بیشتری رو در خونه حس کنه. اینکه هر دو نفر خیانت کار بودن، شرایط مساوی دارن. اونا می تونن پایه قوی تری واسه رابطه خود بسازند، ولی هر دو طرف باید همه دلایل ساده خیانت رو از بین ببرن.



 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید