در یک فهرست رتبه بندی شده از مریضیا، یکی از مواردی که در رده های پایین قرار داره ولی باید اونو جدی گرفت، خشکی دهانه. دهن به طور طبیعی باید دارای بزاق باشه، ولی وقتی بزاق کم شه مشکلاتی ایجاد می شه. خشکی دهن حالتیه که در اون دهن خشک و خالی از بزاق می شه، پس هنگام بلع، چشیدن و جویدن غذا دچار مشکل میشیم. مریضیایی مثل دیابت، ایدز یا مشکلات تیروئید باعث خشکی دهن می شن. در این مقاله با دلایل خشکی دهن و راه های درمون اون آشنا میشیم.

باکتریایی که باعث خرابی و مریض یای دندان می شن در محیطای خشک، بهتر رشد می کنن و باعث ایجاد بوی بدِ دهن و مریضیای لثه می شن. به گفته محققان، نا آرومی و عفونت به دلیل دندانا می تونه خطر دچار شدن به مریضیای قلبی و سکته رو افزایش بده. از این بدتر هم می شه؟ باید بگم بله، از اونجا که بزاق دهن ما قلیاییه، اسید موجود در غذاها رو خنثی می کنه و مانعِ پوسیدگی دندانا می شه پس خشکی دهن یکی از علل پوسیدگی دندانا هم هست. طبق تحقیقای انجمن دندان پزشکی آمریکا ( ADA) جدا از اینکه موارد اشاره شده گلودرد، مشکلات در صحبت کردن یا بلع و سوزش دهن، همه علائمی دردناک از خشکی دهن هستن. واسه همین اگه خشکی دهن درمون نشه می تونه زمینه دچار شدن به بقیه مریضیا رو جفت و جور کنه.

اگه واسه خوندن این نوشته وقت کافی ندارین، می تونین به جای اون ویدیوی زیر رو ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

عوامل خشکی دهن

در این مقاله می خواهیم ببینیم چه عواملی موجب خشکی دهن می شن و چیجوری میشه اونا رو برطرف کرد.

دلایل خشکی دهن و راه های علاج اون  آموزشی

۱. مصرف دارو

خشکی دهن از مشکلات جانبی بیشتر از ۶۰۰ داروی مختلفه که معروف ترین اونا داروهای مربوط به دستگاه گوارش، فشار خون و مریض یای روانیه.

۲. بالا رفتن سن

وقتی سن بالاتر میره، غدد بزاقی دیگر مثل قبل کار نمی کنن و طبیعتا ترشحِ کمتر اونا موجب خشکی دهن می شه که یکی از علائم ناخواسته ی افزایش سنه.

۳. از دست رفتن آب ِ بدن

کمبود آبِ بدن موجب مشکل در تولید بزاق دهن می شه. به نقل از دکتر مسینا، « بیشتر مردم تا حدودی با این مشکل روبرو هستن که می تونه موجب خشکی دهن یا زیاد اون شه.»

۴. مشکلات تنفسی

دلایل خشکی دهن و راه های علاج اون  آموزشی

مشکلات سینوسا یا تیغه ی بینی که بینی رو به دو سوراخ چپ و راست تقسیم می کنه، می تونه موجب تنگی نفس بشه و نفس کشیدن از راه بینی رو سخت کنه. نفس کشیدن از راه دهن هم باعث خشکی دهن می شه.

۵. درمون سرطان

به گفته دکتر جف بارگز (Jeff Burgess) از استادان دانشکده ی پزشکی دانشگاه واشنگتون، پرتودرمانی و شیمی درمانی هر دو موجب خشکی دهن می شن. در بعضی موارد چندین غده ی بزاقی خاص می تونن خشکی دهن رو زیاد کنن.

درمون خشکی دهن

کارشناسان دهن و دندان مردم رو به خوردن آبِ بیشتر پیشنهاد می کنن و در صورت مصرف مشروبات الکلی، نیاز بدن به آب بیشتر می شه (چون مشروب، رطوبت دهن رو جذب می کنه) جویدن آدامسای بدون قند هم به تولید بیشتر بزاق دهن کمک می کنن.

اگه نوشیدن آب بیشتر و جویدن آدامس هم خشکی دهن رو برطرف نکرد، می تونین از دهن شویها و خمیردندانای مناسب هم واسه رفع خشکی دهن استفاده کنین. در بعضی از موارد میشه قرص و اسپری واسه تولید بزاق بیشتر استفاده کرد.

۱. با دکتر تون مشورت کنین

دلایل خشکی دهن و راه های علاج اون  آموزشی

اگه احساس خشکی در دهن تون دارین، قبل از هر کاری با دکتر تون مشورت کنین، ممکنه خشکی دهن از علائم یک مریضی باشه، در این صورت دکتر می تونه میزان داروها یا نوع اونا رو تغییر بده. اگه گرفتار به دیابت هستین و قند خون بالایی دارین، شاید با خشکی دهن روبرو هستین و دکتر می تونه از بزاق مصنوعی واسه مرطوب نگهداشتن دهن تون استفاده کنه یا دارویی واسه افزایش ترشح بزاق دهن تجویز کنه.

۲. از آنتی هیستامینا و داروهای ضد احتقان کمتر استفاده کنین

استفاده از این داروها می تونه باعث خشکی دهن شه. عفونت سینوسا و مشکلات تنفسی در بینی و احتقان که باعث می شه از راه دهن تنفس کنین طبق تحقیقای انجام شده باعث خشکی دهن می شه. اگه اینجور مشکلاتی دارین با یک دکتر مشورت کنین. واسه جلوگیری از تنفس با دهن باز، راهکارهایی هست: در طول روز زبون تون رو روی سقف دهن قرار داده و لبا رو ببندید و از یک مرطوب کننده هوا در اتاق تون استفاده کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   علاج چروک دور چشم؛ ۹ روشی که پیری رو به تعویق می اندازد 

۳. آب بخورین یا یک تکه یخ رو در دهن تون نگهدارید

نوشیدن آب یا مکیدن یک تکه یخ می تونه دهن رو مرطوب نگه داره، می تونین در طول روز یک بطری آب به شکل اسپری همراه داشته باشین و در فاصله ها زمانی منظم اونو در دهن خود اسپری کنین تا از خشکی دهن جلوگیری شه. بلعیدن و جویدن غذا ممکنه باعث خشکی دهن شه، در این صورت نوشیدن آب یا مایعات بین غذا می تونه مشکلات بلع رو برطرف کنه.

۴. آدامس بجوید یا آب نبات سفت بدون قند در دهن تون بذارین

جویدن آدامس یا آب نباتای بدون قند یا بستنی یخی به ترشح و تحریک غدد بزاقی کمک می کنه. کارشناسان میگن عمل جویدن موجب ترشح بیشتر بزاق دهن می شه. جویدن، سیگنالایی رو به انتهای اعصاب و گیرنده های عصبی در دهن می فرستد که غده پاروتید رو تحریک می کنه و موجب ترشح بزاق بیشتری می شه. جویدن صمغ همراه با زایلیتول می تونه از رشد باکتریای تخریب کننده در دهن جلوگیری کنه. به هر حال نباید زیاد از این ماده استفاده کرد چون مقدار زیاد اون، باعث اسهال و دل درد می شه.

۵. همراه غذا از سس یا آبِ گوشت استفاده کنین

دلایل خشکی دهن و راه های علاج اون  آموزشی

بزاق دهن شامل آنزیم هاییه که به هضم غذا کمک می کنن. تحقیقات نشون می ده که وقتی غدد بزاقی با مشکل روبرو شن روی بلع، جویدن و چشیدن اثر می ذارن. واسه اینکه از غذا لذت بیشتری ببرین می تونین از سس و یا آبِ گوشت واسه مرطوب کردن غذا استفاده کنین. می تونین غذا رو با کره چرب کنین تا جویدن و بلعیدن اون آسون تر شه.

۶. از مصرف کافئین، الکل و تنباکو پرهیز کنین

کارشناسان میگن مصرف کافئین، الکل و دخانیات باعث خشکی دهن می شه. سعی کنین میزان مصرف الکل، کافئین و چای رو کم کنین. از نوشیدنیای بدون کافئین استفاده کنین. به جای نوشابه از آب گازدار استفاده کنین تا از خشکی دهن و کم شدن رطوبت دهن جلوگیری کنه. نوشیدن مایعات واسه ایجاد سطح قابل قبولی از رطوبت در بدن ضروریه، پس نوشیدن ۸ لیوان آب در طول روز واسه بدن ضرورت داره. به جای مصرف سیگار یا قلیان، آدامس بجوید تا بتونین این عادات رو ترک کنین.

۷. با رعایت بهداشت دهن و دندان از پوسیدگی دندانا و نا آرومی لثها جلوگیری کنین

دلایل خشکی دهن و راه های علاج اون  آموزشی

تحقیقات نشون می ده که بزاق دهن با خنثی کردن اسید تولید شده به وسیله باکتریای موجود در دهن و پاک کردن باقیمونده ی غذا از پوسیدگی و خرابی دندانا جلوگیری می کنه. طبق گزارشات دریافتی، خشکی دهن می تونه موجب حساسیت بیشتر نسبت به خرابی، مریضیای لثه و عفونت شه. کارشناسان دهن و دندان پیشنهاد می کنن هر روز از نخ دندان استفاده کنین و بعد از هر غذا با خمیردندان دارای فلوراید مسواک بزنین، از مصرف خمیردندانای دارای سولفات لوریل سدیم که یک عامل کف کننده س و ممکنه به لثها آسیب برسونه پرهیز کنین. در فاصله ها زمانی منظم به دندان دکتر مراجعه کنین و از اون درباره خواص درمانی فلوراید بپرسید.

۸. از دهن شویهای بدون الکل استفاده کنین

دهن شویها می تونن موجب درمون بعضی مشکلات دهن و دندان بشن اما پزشکان اخطار میدن از شکلای مختلف بدون الکل اونا استفاده کنین، چون الکل می تونه موجب خشکی دهن شه که پس ی اون لبه ها ترک می خوره و دهن زخم می شه. اونا پیشنهاد می کنن که از چرب کننده و مرطوب کننده ی لب واسه جلوگیری از ترک خوردن لبا استفاده کنین. کارشناسان دهن و دندان پیشنهاد میدن قبل از خواب دهن تون رو با دهن شویه ی شامل فلوراید شست وشو بدین و یک لیوان آب هم بالای سرتون بذارین تا اگه با تشنگی بیدار شدید، آب بخورین.

برگرفته از : healthgrades.com prevention.com

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید