حمله قلبی می تونه غافلگیر کننده باشه. با اینکه نشونه های اتفاق حمله قلبی تقریبا شناخته شده هستن، بسیاری در روبرو شدن با اون به کندی متوجه اتفاقی که داره میفته می شن. بعضی وقتا حمله قلبی تنها با یک علامت همراهه و این کار تشخیص رو سخت می کنه. اما حقیقتا بین یک حمله قلبی باید انتظار چه علائمی رو داشت؟ میشه از اون پیشگیری کرد؟ فرق بین حمله قلبی و ایست قلبی چیه؟ و چه جوری می تونیم قلبی سالم داشته باشیم؟ جواب این سوالا رو در این مقاله می خونیم.

 

حمله قلبی چیه؟

قلب عضوی استثناییه که حتی بعد از جدا شدن از بدن تا وقتی به مقدار کافی اکسیژن دسترسی داشته باشه کار می کنه. قلب باید به سختی کار کنه تا بتونه خون رو به سراسر بدن برسونه.

رسیدن خونِ پر اکسیژن به قلب حیاتیه. در روبرو شدن با کم شدن خون رسانی یا اکسیژن، سلولای ماهیچه ای قلب ممکنه بمیرن. کاهش خون رسانی به قلب می تونه در اثر تجمع پلاکایی درون رگای کرونری (رگای خون رسان به ماهیچه ی قلب) ایجاد شه که جریان خون به قلب رو بسته می کنه. این پلاکا از کلسترول، مواد چربی مثل، مواد زائد سلولی، کلسیم و فیبرین تشکیل می شن.

با تجمع پلاکا درون رگای کرونری، فرد ممکنه دچار تصلب شریانا یا اسپاسم رگای کرونری شه که به معنی تنگ شدن یا سخت شدن ماهیچه های قلبی هستش. در این شرایط امکان پاره شدن پلاکِ ایجاد شده و به دنبال اون ایجاد لخته ی خونی هست. از طرفی تصلب شریانا می تونه به مریضیای کرونری قلب ختم شه که این مریضیا ایجاد کننده ایجاد حمله های قلبی هستن.

دلایل حمله قلبی و راه های پیشگیری از اون  آموزشی

جدا از اینکه تجمع پلاکا، حمله قلبی در زمانی به دلیل باریک شدن رگای قلبی و نرسیدن خون به قلب رخ می ده که به این نوع حمله های قلبی مریضیای ایسکمیک قلب میگن.

نگاهی غیرمعمول به حمله قلبی

دکتر توماس اس.کوان (Thomas S. Cowan) با پخش مقاله ای در دسامبر ۲۰۱۴ زاویه نگاهی تازه درباره حملات قلبی نشون داد. اون می گه حمله قلبی نه به دلیل بسته شدن رگای قلبی، بلکه به دلیل نبود تعادل بین سیستم پاراسمپاتیک و سمپاتیک اتفاق میفته که بخشایی از سیستم اعصاب مرکزی بدن هستن.

استرس دلیل مهمی در ایجاد این نبود تعادل در سیستم عصبیه. زمانی که فرد در خطر استرس مزمنه، یک حسگر هیجانی، سیستم اعصاب سمپاتیک اونو فعال می کنه؛ وقتی اعصاب پاراسمپاتیک نتونه این اثر رو جبران کنه مقادیر غیرمنتظره ای آدرنالین در بدن آزاد می شه، این هورمون روی فعالیت سلولای ضربان ساز قلب اثر گذاشته و نیاز قلب به خون رو افزایش می ده. در اینجور حالتی یک حمله قلبی رخ می ده.

واسه آشنایی با دلایل حمله قلبی می تونین ویدیوی زیر رو هم ببینین:

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

فرق بین حمله قلبی و ایست قلبی

مهمه که فرق بین حمله قلبی و ایست قلبی رو بدونیم، چون معمولا مردم این دو رو برابر فرض می کنن. ایست قلبی معمولا بدون علامت اخطار دهنده اتفاق میفته و دلیل اون کارکرد معیوب الکتریکی قلبه که ضربان بی نظم قلب رو به دنبال داره. ایست قلبی به دلایل مختلف پزشکی مثل کاردیومیوپاتی یا کلفت شدن ماهیچه ی قلب، مشکل قلبی، مشکلات ضربانی قلب، سندروم Q-T طولانی، و فیبریلاسیون بطنی رخ می ده. حمله قلبی ممکنه احتمال خطر ایست قلبی رو بالا ببره و دلیل شایعی واسه اینه.

طی یک حمله قلبی چه اتفاقی میفته؟

هیچوقت این سوال واسه شما پیش اومده که بین حمله قلبی چه اتفاقی میفته؟ پس بیایید به اتفاقای درون بدن فردی در حال سکته و نقشی که پلاکا در این وضعیت خیلی بد بازی می کنن نگاهی عمیق تر بندازیم.

اگه پلاکا در گذر چند سال درون قلب فرد جمع شده باشن، می تونن به اندازه ای برسن که راه جریان خون رو سد کنن. فرد ممکنه به آسونی متوجه این باریک شدن جریان خون در رگ هاش نشه، چون زمانی که یک رگ کرونری قلب از آوردن خون به قلب ضعیف می شه دیگر رگای کرونری واسه بر عهده گرفتن وظیفه ی رگِ از کار افتاده، گسترش پیدا می کنن.

روی پلاکا پوششی محکم از جنس رشته ای هست، اما درون اون به دلیل محتوای چربی مانندش نرمه. اگه پلاکی که در رگای کرونری هست شکافته شه، ماده چرب درون اون در خطر جریان خون قرار میگیره. پلاکتای خونی به طرف پلاکا جمله برده و تشکیل لخته ی خونی میدن؛ مراحل تشکیل لخته مثل به اتفاقیه که در روبرو شدن با جراحت و بریدگی رخ می ده.

لخته ی خونی ایجاد شده تبدیل به مانع اصلی بر سر راه جریان خون می شه و قلب از خونِ پر از اکسیژن محروم می مونه. سیستم عصبی این محرومیت اکسیژن رو به سرعت به مغز مخابره می کنن. فرد شروع به عرق ریختن می کنه، تپش قلب میگیره، حالت تهوع و ضعف به سراغش میاد.

با پیامی که سیستم عصبی به طناب نخاعی مخابره می کنه، احساس درد در بقیه بخشای بدن شروع می شه. فرد درد شدیدی رو در ناحیه قفسه ی سینه حس می کنه که به طرف گردن، آروارها، گوش، بازوها، مچ دست، استخوان کتف، پشت کمر و حتی ناحیه شکمی پخش پیدا میکنه. بیمارانِ دچار حمله قلبی میگن دردی که تجربه کردن مثل این بوده که قفسه سینه شون با گیرهای فشاری له می شده. این درد ممکنه بین چندین دقیقه تا چند ساعت طول بکشه.

دلایل حمله قلبی و راه های پیشگیری از اون  آموزشی

در این مرحله اگه فرد درمون سریعی دریافت نکنه ماهیچه های قلبی اش می میرن و هنگامی که ضربان قلب متوقف شه، سلولای مغزی در زمانی کوتاه، حدود ۳ تا ۷ دقیقه، می میرن. اگه فرد به سرعت درمون شه درمون قلب شروع می شه، اما بافت آسیب دیده هیچ وقت عملکردش رو باز پیدا نمی کنه و نتیجه اون کاهش دائمی جریان خون به قلب هستش.

عوامل خطر حملات قلبی

هر ساله ۱ نفر از هر ۴ آمریکایی بر اثر مریضیای قلبی می میره و این مسئله، مریضیای قلبی رو به یکی از دلایل اول مرگ و میر در اون کشور تبدیل کرده. هر سال ۷۳۵۰۰۰ آمریکایی دچار حمله قلبی می شن، که ۱۵ درصد اونا تسلیم مرگ می شن. با اینجور آمار ترسناکی لازمه شما مراقب عواملی باشین که خطر دچار شدن به حملات قلبی رو بالا می برن:

سن

مردها بالای ۴۵ سال و زنان بالای ۵۵ سال بیشتر در خطر خطر حملات قلبی هستن.

تنباکو

دلایل حمله قلبی و راه های پیشگیری از اون  آموزشی

جدا از اینکه سیگار کشیدن، قرار گرفتن دراز مدت در خطر دود غیرمستقیم سیگار، شما رو در خطر بالاتری واسه مریضیای قلبی عروقی قرار می ده.

کلسترول بالا

اگه تری گلیسیرید خون تون بالا و چربی مفید خون تون (HDL) پایینه در خطر خطر بیشتری واسه حملات قلبی هستین.

دیابت

به ویژه اگه تحت درمون نباشید.

سابقه خانوادگی حملات قلبی

اگه در خونواده تون موردی از حملات قلبی داشته اید ممکنه شمام در خطر خطر باشین.

دلایل حمله قلبی و راه های پیشگیری از اون  آموزشی

سبک زندگی کم جنب و جوش

دلایل حمله قلبی و راه های پیشگیری از اون  آموزشی

کم تحرکی باعث بالا رفتن کلسترول مضر در خون می شه که می تونه به تشکیل پلاک در رگا منجر شه.

چاقی

اگه تنها ۱۰ درصد از وزن فعلی تون رو کم کنین، خطر دچار شدن به حمله قلبی رو در خود پایین میارید.

استرس

محققان آلمانی کشف کردن که گلبولای سفید خون در بدن فرد، تحت استرس افزایش پیدا می کنن. این وضعیت احتمال تصلب شریانا و پارگی پلاکا رو افزایش می ده.

سو ءمصرف مواد

مصرف کوکائین و آمفتامینا ممکنه موجب انقباض رگای کرونری قلب شه.

سابقه فشار خون بالا در بارداری (پره اکلامپسی)

دلایل حمله قلبی و راه های پیشگیری از اون  آموزشی

اگه بین بارداری دچار فشار خون بالا یا پره اکلامپسی شده باشین، احتمال دچار شدن شما به حمله قلبی بالاه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل خشکی دهن و راه های علاج اون 

سابقه مریضیای خودایمنی

مریضیایی مثل لوپوس و روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید).

در صورتی که هر یک از موارد بالا در مورد شما صدق می کنه پیشنهاد ی اکید من اینه که به دکتر مراجعه کنین تا از حمله قلبی و بقیه مریضیای قبی عروقی پیش گیری کرده و تحت کنترل باشین.

علائم و نشونه های حمله قلبی

بعضی ممکنه بین حمله قلبی نشونه های کمی رو تجربه کنن یا حتی حمله ای بدون نشونه داشته باشن که بهش حمله قلبی خاموش میگن. این وضعیت بیشتر واسه افراد دیابتی اتفاق میفته.

واسه پیش گیری از مرگای زودرس به دلیل مریضیای قلبی متوجه ی بقیه علایم عادی این مریضیای کشنده باشین:

۱. احساس درد یا ناراحتی در قفسه ی سینه

شایع ترین علامت در زمان حملات قلبی احساس درد یا ناراحتی در قفسه ی سینهه. این درد ممکنه دردی تیز و یهویی یا دردی ملایم باشه. ممکنه بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشه.

۲. احساس ناراحتی در بالاتنه

ممکنه در بازوها، کمر، شونِه، گردن، فَک و بخش بالایی شکم خود احساس ناراحتی یا درد داشته باشین.

۳. تنفس کوتاه

بعضی ممکنه این علامت رو پیشه درد سینه و یا در غیاب اون داشته باشن.

۴. عرق سرد، حالت تهوع، استفراغ و سرگیجه ی یهویی

این حالات در زنان گسترش بیشتری داره.

۵. خستگی غیرمعمول

ممکنه بدون اینکه دلیلی داشته باشه احساس خستگی کنین، بعضی وقتا این حالت روزها طول می کشه.

افراد مُسنی که یک یا چند علامت بالا رو تجربه می کنن، معمولا با این فکر که اینا از علایم پیری هستن بهش بی توجهی می کنن. این در حالیه که اگه یک یا چند علامت بالا رو تجربه می کنین باید از کسی بخواهید که بی معطلی با اورژانس (شماره ۱۱۵ تو تهران) تماس بگیره.

چه جوری جلوی حمله قلبی رو بگیریم؟

بیشتر مریضیای قلبی عروقی قابل پیش گیری هستن. پزشکان این تمرینا رو واسه گنجاندن در سبک زندگی به شما پیشنهاد می کنن تا از حمله قلبی یا هر نوع مریضی قلبی دیگر دوری کنین:

۱. رژیم غذایی سالم

اینطور نیس که در یک رژیم غذایی واسه سلامت قلب تون، لازم باشه از تموم غذاهای چرب یا شامل کلسترول پرهیز کنین. بر خلاف باور عموم، چربیای اشباع شده و لیپوپروتئینای با چگالی کم (LDL) البته از نوع «بزرگ و پف کرده» واقعا واسه بدن مفیدند، چون منابع طبیعی تامین انرژی بدن هستن.

شما باید از مصرف غذاهای فرآوری شده، کربوهیدراتای تصفیه شده، شکر (به ویژه فروکتوز) و چربیای ترانس پرهیز کنین، چون به افزایش LDL «کوچیک» که در تشکیل پلاکا نقش داره منجر می شن.

پزشکان راه حلای تغذیه ای زیر رو واسه سلامت قلب شما پیشنهاد میدن:

  • روی غذاهای تازه، ارگانیک و فرآوری نشده تمرکز کنین.
  • مصرف روزانه فروکتوز رو به کمتر از ۲۵ گرم برسونین. اگه دیابت، فشار خون یا مقاومت انسولینی دارین مصرف فروکتوز رو کمتر از ۱۵ گرم در روز نگه دارین.
  • از شیرین کنندهای مصنوعی پرهیز کنین.
  • گلوتن و بقیه مواد آلرژی زا رو از وعدهای غذایی تون حذف کنین. (این مقاله ما درباره گلوتن رو از دست ندین: گلوتن چیه و به چه دلیل واسه بعضیا مضره؟)
  • از مواد تخمیرشده ی طبیعی مثل لبنیات و از سبزیجات استفاده کنین.
  • با خوردن ماهیای غیرپرورشیِ چرب، تعادل اُمگا۳ و اُمگا۶ رو برقرار کنین.
  • همیشه آب تمیز و خالص بخورین.
  • چربی اشباع و چربی تک سیرنشده ی باکیفیت رو از حیوانات پرورش یافته در چراگاه طبیعی یا روغن کریل (krill) در رژیم غذایی تون بذارین.
  • پروتئینای باکیفیت حیواناتی رو استفاده کنین که در مزارع و به طور طبیعی پرورش یافته ان.

سالم غذا خوردن شاید واسه در امان ماندن از حمله قلبی کافی نباشه. به یاد داشته باشین که باید در نظر بگیرین چند وقت به چند وقت غذا می خورید. من بعضی وقتا روزهای نوبتی رو پیشنهاد میدم، یعنی محدود کردن بازه ی خوردن غذا به ۸ ساعت در روز، این کار به بدن شما کمک می کنه تا سوزاندن چربیا واسه به دست آوردن انرژی رو به یاد بیاره.

۲. ورزش منظم

دلایل حمله قلبی و راه های پیشگیری از اون  آموزشی

لازمه به موازات تغذیه ی سالم کمه کم ۲.۵ ساعت در هفته رو به ورزش اختصاص بدین. من ورزشای اینتروالِ با شدت بالا (اینتروال: تمریناتی که بین اونا معطلیای زمانی منظم هست) رو پیشنهاد می کنم که جدا از اینکه فایدهایی که واسه قلب دارن واسه سلامت عمومی و زندگی بهتر به شما کمک می کنن. البته مطمئن شید که بعد از هر جلسه ی تمرین استراحت می کنین تا به بهترین نتایج ممکن دست پیدا کنین.

۳. ترک سیگار

دلایل حمله قلبی و راه های پیشگیری از اون  آموزشی

مرکز کنترل و پیش گیری مریضیای آمریکا از ترک سیگار به عنوان راهی واسه پیش گیری از مریضیای قلبی عروقی نام برده. وقتی سیگار می کشین رگای خونی تون تنگ و سخت می شه. سیگار لختهای خونی رو شکل می ده که ممکنه به بسته شدن جریان خون قلب تون منجر شه.

۴. پرهیز از نوشیدنیای الکلی

الکل پر از کالریای پوچیه که واقعا شما رو چاق می کنه. وقتی نوشیدنی الکلی می خورین بدن سوزاندن چربیا و کالری رو متوقف می کنه و واسه همین غذایی که مصرف کردین به شکل چربی ذخیره میشه. الکل به قشر پیش پیشانی مغز آسیب وارد می کنه که مسبب غذا خوردنای هیجانیه. واسه به بیشترین حد رساندن سلامتی تون به شما پیشنهاد می کنم که از تموم شکلای مختلف نوشیدنیای الکلی پرهیز کنین.

۵. کمتر بشینین

در حد امکان از نشستن پرهیز کنین. ساعات طولانی نشستن آثار مخربی روی سلامت شما داره. افزایش خطر سرطان ریه تا ۵۰ درصد و دیابت تا ۹۰ درصد مثل ی این خطراته. واسه داشتن سبک زندگی باتحرک پیشنهاد می کنم در خونه یا حتی محل کار هر روز ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ قدم راه برید. می تونین از دستگاه ها یا اپلیکیشنای ردیاب سلامتی که قدم شمار دارن استفاده کنین تا حدس دقیقی از میزان جنب و جوش تون درزمان روز داشته باشین.

۶. ویتامین D

دلایل حمله قلبی و راه های پیشگیری از اون  آموزشی

میزان ویتامین D بدن تون رو در حد مناسب نگاه دارین. لازمه میزان ویتامین D خون خود رو هرساله اندازه بگیرین، چون کمبود این ویتامین خطر حمله قلبی رو تا ۵۰ درصد بالا می بره. واسه اینکه از امتیازات ویتامین D بهره مند شید، باید روزانه میزان ۴۰ ng/ml (نانوگرم بر میلی لیتر) یا ۶۰۰۰-۵۰۰۰ IU (واحد بین المللی مصرف) رو واسه بدن تون تامین کنین. در این مورد باید با دکتر خود مشورت کنین. می تونین از نور خورشید به عنوان بهترین منبع ویتامین D استفاده کنین، گرچه بعضی غذاها و مکملای ویتامین D3 هم به عنوان منابع خوب تامین اون شناخته می شن.

۷. زمینی شید

دلایل حمله قلبی و راه های پیشگیری از اون  آموزشی

راه رفتن با پای برهنه الکترونای آزاد رو که آنتی اکسیدانای پنهون به حساب می رن از زمین به بدن شما منتقل می کنه. اتصال با زمین نا آرومی رو در سراسر بدن کم می کنه، چون خون رو رقیق کرده و بدن رو پر از یونای منفی می کنه.

۸. استرس رو از خود دور کنین

وقتی تحت استرس باشین بدن تون نوراپی نفرین (نورآدرنالین) ترشح می کنه. این هورمون موجب پراکندگی زیست لایه های باکتریایی می شه که باعث پارگی پلاکا می شن.

من خیلی پیشنهاد می کنم که از تکنیک رهاسازی هیجانی ((Emotional Freedom Technique (EFT) واسه مدیریت استرس خود بهره بگیرین. ای اف تی وسیله روانشناسی انرژیا واسه تنظیم دوباره واکنشای بدن در زمان استرسه و می تونه واسه کاهش خطر ایجاد مریضیای طولانی به شما کمک کنه.

سالم نگه داشتن قلب بدون شک زندگی تون رو لذت بخش تر و پربارتر می کنه. این پیشنهادای طبق عقل سلیم و بی ضرر رو به یاد داشته باشین تا از حمله قلبی پیش گیری کنین و سیستم قلب و عروق خود رو در بهترین حالت عملکردشون نگاه دارین.

منبع : mercola.com

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید