همه شما میدونید که نشستن به مدت طولانی هم واسه سلامت قلب تون مضره و هم یکی از عوامل افزایش وزن و ازجمله دلایل چاقی شکمیه. اما فقط این نیس؛ نشستن دراز مدت یکی از دلایل ایجاد کیست هم هست. این کیستای دردناک که به کیست مویی معروف هستن، در قسمت پایین کمر و بین شکاف باسن ایجاد می شن. این کیستا با اینکه خطرناک نیستن، اما ممکنه اون قدر عفونی و دردناک شن که فعالیتای روزمره رو واسه فرد سخت سازند. اگه کنجکاو هستین که در مورد کیست مویی بیشتر بدونین، با «چه جوری» همراه شید. این مطلب شما رو به طور کامل با این نوع کیستا، علل بروز، روشای درمون و پیشگیری از اونا آشنا می کنن.

 

کیست مویی یا مریضی سینوس پیلونیدال (PNS) چیه؟

سینوس پیلونیدال (PNS)، یک چاله یا سوراخ کوچیک در پوسته که ممکنه با مایع یا چرک پر شه و باعث ایجاد کیست یا آبسه شه. این کیستا در قسمت بالای شکاف بین باسن ایجاد می شن. یک کیست مویی معمولا شامل مو، کثیفی و مواد زائده. این کیست می تونه درد شدیدی بسازه و در بیشتر موارد عفونی می شه. اگه عفونی شه، چرک و خون از خود ترشح می کنه و بوی بدی پیدا می کنن.

مریضی PNS بیشتر، مردها رو گرفتار می کنه و بیشتر در جوونا دیده می شه. در افرادی که زیاد می شینن – مثل رانندگان تاکسی – شایع تره.

علل بروز کیست مویی چیه؟

دلایل ایجاد کیست مویی و راه های علاج اون  آموزشی

دلیل دقیق این مریضی مشخص نیس اما به نظر می رسه که دلیل اون ترکیبی از تغییر هورمونا (چون بعد از بلوغ اتفاق میفته)، رشد مو و اصطکاک به دلیل لباس یا نشستن دراز مدت باشه.

فعالیتایی که موجب اصطکاک می شن – مثل نشستن – می تونن باعث شن مویی که در این ناحیه در حال رشده، به زیر پوست برگردد. بدن این مو رو بیگانه تلقی می کنه و علیه ی اون واکنش ایمنی نشون می ده؛ مثل عکس العملی که نسبت به فرورفتن یک تراشه ی چوب در پوست نشون می ده. این جواب ایمنی باعث ایجاد کیست در دور مو می شه، حتی بعضی وقتا ممکنه فرد چاله های زیادی داشته باشه که در زیر پوست به هم وصل هستن.

شناسایی کیست مویی و تشخیص علائم عفونت

ممکنه شما در اول به جز یک فرورفتگی کوچیک و چال مثل روی سطح پوست تون، هیچ گونه علامت زیادی نداشته باشین. با این حال هنگامی که این فرورفتگی عفونی شه، به سرعت به یک کیست (یک کیسه بسته پر از مایع) یا یک آبسه (یک بافت متورم و ملتهب که در اون چرک جمع می شه) تبدیل میشه.

نشونه های عفونت عبارت ان از:

 • درد هنگام نشستن یا ایستادن؛
 • تورم کیست؛
 • پوست قرمز و دردناک در دور ناحیه گرفتار؛
 • ترشح چرک یا خون از آبسه که بوی بدی داره؛
 • خارج شدن مو از ضایعه؛
 • تشکیل بیشتر از یه دسته چاله یا چندین سوراخ در پوست.

ممکنه شما تب کمی داشته باشین، اما این علامت خیلی شایع نیس.

کیست مویی چیجوری درمون می شه؟

درمون محافظه کار

دلایل ایجاد کیست مویی و راه های علاج اون  آموزشی

اگه مورد شما در مراحل ساده تشخیص داده شه، هیچ گونه دردی نداشته باشین و هیچ علامتی از نا آرومی وجود نداشته باشه، شاید دکتر تون یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف واسه شما تجویز می کنن. یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف، آنتی بیوتیکیه که طیف بزرگی از باکتریا رو از بین می بره. باید بدونین که این روش، کیست مویی رو درمون نمی کنه بلکه شما رو از عفونت و احساس ناراحتی خلاص می کنه. دکتر تون به شما پیشنهاد می کنن که یه مدت بعد دوباره واسه معاینه مراجعه کنین، به طور منظم موزدایی کنین یا محل دلخواه رو تیغ بزنین و به بهداشت شخصی تون بیشتر توجه کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل اضافه وزن بعد از یائسگی و روش های جلوگیری از اون 

تخلیه ی کیست

این روش، علائم آبسه یا چرک جمع شده در درون چاله رو آرامش می ده. قبل از انجام این روش، دکتر تون یک بی حسی موضعی به شما میده. بعد با استفاده از یک چاقوی کوچیک، آبسه رو باز می کنه. اون وقت هرگونه مو، خون و چرک رو از درون آبسه خارج و اونو تمیز می کنه.

دلایل ایجاد کیست مویی و راه های علاج اون  آموزشی

آرامش

بعد اون یک پانسمان استریل روی زخم قرار می ده و اجازه می ده که از درون بازسازی شه. این زخم معمولا در عرض ۴ هفته بهبود پیدا میکنه و بیشتر افراد به هیچ درمون دیگری نیاز پیدا نمی کنن.

تزریق فنول

دکتر واسه این نوع درمون، اول یک بی حسی موضعی به شما میده. بعد فنول – یک ترکیب شیمیایی که به عنوان ضدعفونی کننده به کار میره – رو به داخل کیست تزریق می کنه. ممکنه لازم باشه که این روند چندین بار تکرار شه. درنهایت این درمون باعث می شه که ضایعه، سفت و بسته شه.

این درمون، میزان برگشت خیلی بالایی داره. پس در آمریکا عادی نیس. پزشکان در بعضی از موارد، جراحی رو به عنوان بهترین روش درمون انتخاب می کنن.

جراحی

دلایل ایجاد کیست مویی و راه های علاج اون  آموزشی

اگه PNS شما همیشه برگشت می کنه یا بیشتر از یه دسته چاله دارین، دکتر تون یک عمل جراحی رو به شما پیشنهاد می کنن. در اول تحت یک بی حسی موضعی قرار می گیرین. بعد جراح، ضایعات رو باز می کنه و تموم چرکا و کثیفیای اونا رو خارج می کنه. هنگامی که این کار انجام شد، جراح زخما رو بخیه می کنه. پس از جراحی دکتر تون توضیح میده که چیجوری باید پانسمانا رو عوض کنین و به شما پیشنهاد می کنن که واسه جلوگیری از رشد مو در داخل زخم، محل مورد نظر رو اصلاح کنین.

چشم انداز مریضی سینوس پیلونیدال چیه؟

باتوجه خیلی مشکل و نوع درمون، یک PNS معمولا در عرض ۴ تا ۱۰ هفته برطرف می شه.

مشکلات به دلیل مریضی سینوس پیلونیدال چیه؟

PNS ممکنه باعث بروز چند آسیب شه. اینا عبارت ان از عفونت زخم و برگشت PNS حتی پس از جراحی.

علائم زیر نشون میدن که زخم عفونی شده:

 • درد شدید؛
 • پوست ملتهب و متورم؛
 • تب بالای ۳۸ درجه؛
 • ترشح خون یا چرک از محل زخم؛
 • بدبوشدن زخم.

چیجوری میتونم از کیست مویی جلوگیری کنم؟

شما می تونین با شست وشوی روزانه ناحیه دلخواه با صابون ملایم، شستن صابون به طور کامل، خشک نگه داشتن ناحیه و پرهیز از نشستن به مدت طولانی از برگشت PNS جلوگیری کنین.

همونجوریکه در اول متن هم اشاره کردیم، کیست مویی با نشستن دراز مدت در ارتباطه. اما شما می تونین با پیروی از راه های کاهش آسیبای به دلیل نشستن همیشگی، سطح سلامتی خود رو پیشرفت بدین.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید