در اجابت مزاج مشکل دارین؟ بدونین که تنها نیستین. میلیونا نفر در جهان مثل ۲۰ درصد کل جمعیت بزرگسال آمریکا به یبوست، به این مشکل ناراحت کننده و بد گرفتار هستن (طبق گزارش اونا، با وجود سعی واسه پیشگیری از یبوست دائم از این مریضی رنج می برن).

طبق برآوردها، الان مبتلایان به یبوست هر ساله ۲٫۵ میلیون بار به دکتر مراجعه می کنن که در این بین تعداد زنان بزرگسال، بیشتر از مابقیه. البته بعضی وقتا دچار شدن به مشکل گوارشی و یبوست طبیعیه، به ویژه وقتی دچار استرس یا در سفر هستین اما یبوستی که ما از اون صحبت می کنیم مشکلی واقعیه که باعث کاهش کیفیت زندگی فرد می شه.

علاج یبوست؛ ۵ روش درمانی خونگی و عواملی که اون رو زیاد می کنه  آموزشی

در این مریضی، جدا از اینکه سختی در اجابت مزاج، معمولا علائم ناراحت کننده ی دیگر مثل نفخ شکم، گاز معده، کمردرد کم و حتی استرس و خستگی هم در تموم طول روز با شمان و با یبوست همراه می شن. هر ساله مردم واسه درمون یبوست میلیونا دلار صرف خرید داروهای ضدیبوست می کنن. خبر خوب اینه که در بیشتر موارد، یبوست قابل پیشگیریه و داروهای طبیعی بسیاری واسه درمون این مشکل وجود دارن که اگه الان دچار این مشکل هستین، می تونن به بهتر شدن کارکرد روده تون کمک کنن.

داروهای طبیعی پیشگیری از یبوست عبارتند از:

 • نوشیدن مایعات گرم؛
 • مصرف پروبیوتیک؛
 • مصرف آلوئه ورا و … .

این مقاله رو بخونین تا بعضی از روشای طبیعی درمون یبوست رو به شما معرفی کنیم و از دلایل دچار شدن به یبوست خبردار شین.

یبوست چیه؟

سختی در تخلیه ی روده رو یبوست می گن که معمولا با سفت شدن مدفوع همراهه. یعنی در یبوست، مدفوع معمولا کندتر از حالت عادی از دستگاه گوارش عبور کرده و دفع می شه.

«مرکز ملی دیابت، مریضیای گوارشی و کلیوی» (National Institute of Diabetes, Digestive and Kidney Diseases) زمانی فرد رو دچار یبوست می دونه که کمتر از ۳ بار در هفته قضای حاجت داشته یا مدفوع خشک، سفت و کوچیک، و دفع اون با درد یا سختی همراه باشه.

چه عواملی باعث ایجاد یبوست می شه؟

به چه دلیل دچار یبوست میشید؟ این مریضی معمولا در اثر ترکیب چندین عامل ایجاد می شه، از اون جمله میشه به رژیم غذایی، سطح جنب و جوش فرد و سطح استرس اشاره کرد. شایع ترین عوامل ایجاد یبوست، نخوردن غذاهایی با فیبر کافی، کمبود آب بدن در اثر مصرف نکردن آب کافی و داشتن استرس غیرمعمول و بیشتر از اندازه.

زمانی که فرد دچار یبوست می شه، معمولا چند اتفاق در دستگاه گوارش میفته: حرکت مدفوع در روده ی بزرگ بسیار کنه می شه یا اصلا مدفوع کافی ایجاد نمی شه که در این صورت تخلیه ی روده ی بزرگ از لگن به تاخیر میفته. بعضی وقتا هم این دو اتفاق هم زمان میفته.

علاج یبوست؛ ۵ روش درمانی خونگی و عواملی که اون رو زیاد می کنه  آموزشی

از سندروم روده تحریک پذیر (IBS) رنج می برین؟ اگه اینطوریه، این مریضی هم می تونه دلیل یبوست شما باشه. کارکرد غیرطبیعی گوارش که در بالا اشاره شد، بیشتر به مشکلات کارکرد گوارشی، مثل سندروم روده ی تحریک پذیر که می تونه باعث یبوست طولانی و علائم دیگر شه، رابطه داره. کسائی در خطر دچار شدن به مشکلات کارکرد گوارشی هستن که سیستم گوارشی اونا غیرطبیعی عمل می کنه، اما ممکنه هیچ نشونه ای از آسیبی که پس ی مریضی پیش اومده باشه، در اونا دیده نشه.

اینجا فهرستی از عوامل دچار شدن به سندروم روده ی تحریک پذیر و مشکلات کارکرد گوارشی رو ارائه کردیم.

عوامل زیادی که می تونه باعث یبوست شه

۱. رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی که دارای غذاهای فرآوری شده، شکر، کربوهیدراتای تصفیه شده، الکل، چربیای ناسالم و مواد افزودنی مصنوعی باشه، کارکرد و حرکت طبیعی روده رو با مشکل روبرو می کنه.

۲. استرس

استرس زیاد باعث تغییر در تولید هورمون و انتقال دهنده ی عصبی می شه که روی نا آرومی عضلانی، نا آرومی، تولید آنزیم و کل کارکرد گوارشی اثر مستقیم داره.

۳. کم تحرکی

ورزش جریان خون رو افزایش می ده، ماهیچه های داخل دستگاه گوارش رو تقویت، و به کنترل استرس کمک می کنه.

۴. بعضی داروهای خاص

بعضی از داروها می تونن باعث یبوست تکراری شن، مثل داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اسید معده، مکملای غذایی کلسیم یا آهن، آنتی کولینرژیکا، داروهای ضد تشنج، مواد مخدر و ادرارآورها.

۵. نبود تعادل در فلور روده

باکتری سالمی که در دستگاه گوارش زندگی می کنه و پروبیوتیک نام داره به تنظیم کارکرد روده کمک زیادی می کنه. یکی از دلایل اهمیت فیبر واسه سلامتی روده، «پری بیوتیک» موجود در غذاهای گیاهیه که باعث رشد باکتریای پروبیوتیک می شه.

۶. مشکلات تیروئید یا هورمونی

مشکلات تیروئید، «پی ام اس» (PMS) یا همون سندروم پیش از قاعدگی، مشکل در غذا خوردن، دیابت و یائسگی می تونن باعث یبوست شن. مریضیای دیگری چون مریضی پارکینسون، آسیبای ستون فقرات یا مشکلات مربوط به عصب که بر عصب دستگاه گوارش اثر می ذاره هم می تونه باعث بروز این مشکل شه.

۷. کمبود منیزیم

منیزیم الکترولیتیه که به کارکرد طبیعی عضلات کمک می کنه. کمبود منیزیم در رژیم غذایی می تونه باعث نا آرومی عضلانی شه و علائم استرس رو بدتر کنه.

۸. عادتای بد در اجابت مزاج

واسه بعضی افراد، عجله در بیرون اومدن از دستشویی و نشستن در موقعیتی نامناسب و ناراحت کننده در توالت می تونه باعث شه حرکات روده کامل نشده و یبوست ایجاد شه.

۹. خواب نامناسب

مثل بی خوابی و ناراحتی به دلیل مسافرت طولانی با هواپیما.

۱۰. کهولت سن

بعضی وقتا سالمندان اشتهای خود رو از میدن (به دلیل مسائلی مثل خوردن غذا به شکل متفاوت، مشکل جویدن و نداشتن انرژی کافی واسه پختن غذا)، یعنی، فیبر و کالری کافی دریافت نمی کنن، پس روند هضم غذا کنه می شه.

علائم شایع یبوست

شایع ترین علائم و نشونه های یبوست عبارتند از:

۱. حرکات روده کمتر از حد طبیعی

به یاد داشته باشین که «کمتر از حد طبیعی» از یکی به یکی دیگر متفاوته. نمی تونین توقع داشته باشی روده حتما تعداد مشخصی حرکت در طول روز یا هفته داشته باشه. بعضی افراد هر روز بیشتر از یک بار به دستشویی می رن و یه سریای دیگه به طور متوسط هر دو روز یک بار. نکته مهم، توجه به عادتای عادی خودتونه؛ اگه یهو کمتر از اون چیزی که واسه شما «طبیعی» است، به دستشویی می روید، شاید دچار یبوست شدین.

۲. مدفوعی که دفع اون سخت یا دردناکه

شاید در شکم خود احساس درد می کنین و واسه دفع مدفوع به زور زدن و فشار نیاز داشته باشین.

۳. نفخ در شکم و افزایش گازهای معده

علاج یبوست؛ ۵ روش درمانی خونگی و عواملی که اون رو زیاد می کنه  آموزشی

حقایقی در مورد یبوست

 • اگه کمتر از ۳ بار در هفته حرکات روده ای داشته باشین، دچار یبوست هستین.
 • تحقیقات نشون می ده بین ۱۶ تا ۲۰ درصد از کل جمعیت آمریکای شمالی، دچار یبوست تکراری یا طولانی هستن.
 • حدود نصف مراجعات به پزشکان متخصص گوارش به دلیل مشکلات کارکرد گوارشیه که باعث یبوست می شن.
 • فقط ۳۴ درصد از افراد گرفتار به یبوست واسه درمون به دکتر مراجعه می کنن؛ در صورتی که ۳۵ درصد از مبتلایان، خود بدون تجویز دکتر، قرص ملین استفاده می کنن.
 • طبق برآوردها، هزینه هرساله ی خرید ملینای بدون نسخه در آمریکا حدود ۸۰۰ میلیون دلاره.
 • ۲ درصد زنان و ۱٫۵ درصد مردها کمه کم دو روز یک بار از ملین استفاده می کنن.
 • زنان بیشتر از مردها دچار یبوست می شن. بعضی نظرسنجیا نشون می ده زنان ۲ تا ۳ برابر بیشتر از مردها به این مشکل دچار می شن؛
 • کهولت سن، خطر دچار شدن به یبوست رو افزایش می ده. افراد بالای ۶۵ سال در خطر بیشترین خطر قرار دارن.
 • در بین افراد بالای ۵۰ سال، حدود ۱۰ درصد مردها و ۲۰ درصد زنان یبوست تکراری دارن. در سالمندان بالای ۷۰ سال، این میزان به ۲۱ درصد در مردها و ۲۵ درصد در زنان زیاد می شه.
 • طبق گزارش زنان، ۶۰ درصد از اونا کمه کم هفته ای یک بار، و ۹۰ درصد ماهی یک بار علائم یبوست دارن.
 • بیشتر از ۶۰ درصد زنانی که به یبوست تکراری گرفتار هستن، بیشتر از ۱۰ ساله که این علائم رو تجربه می کنن.
 • بزرگسالان باید واسه پیشگیری از دچار شدن به یبوست، روزانه ۲۲ الی ۳۴ گرم (بسته به سن و جنس) فیبر غذایی دریافت کنن.
 • وضعیت اقتصادی و اجتماعی پایین، زندگی روستایی، آب و هوای سرد و سطح تحصیلات پایین، از عوامل خطر دچار شدن به یبوسته.

علاجای طبیعی یبوست

هنگام صحبت از بهترین روش ها واسه درمون طبیعی یبوست، بهتره این علاجا رو به دسته های مختلف، شامل استفاده از غذاهای مناسب، پرهیز از مصرف غذاهای نامناسب، کاربرد مکملای مفید و هم تمرینات ورزشی که می تونن تغییر زیادی در روند بهبود یبوست به وجود بیارن، تقسیم کنیم.

مواد غذایی مناسب واسه درمون یبوست

۱. مواد غذایی با فیبر بالا

شامل میوه ها و سبزیجات نپخته، لوبیا، آجیل و دانه ها که باید در رژیم غذایی روزانه قرار گیرند. وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا فهرستی از بهترین منابع فیبر غذایی رو تهیه کرده:

شکلای مختلف لوبیا، حبوبات، سیب زمینی شیرین، سیب، گلابی، شکلای مختلف توت، آلو، آووکادو، چیا و تخم کتان، غلات ۱۰۰ درصد فرآوری نشده، کلم بروکلی، سبزیجات پخته و کدو حلوایی.

۲. سبزیجات با برگ سبز

سبزیجات با برگ سبز نه تنها شامل فیبر هستن، بلکه منیزیم زیادی هم دارن که می تونه به بهتر شدن یبوست کمک کنه. چون این سبزیجات کم کالری و شامل مقدار زیادی آب هستن، بهتره روزانه مصرف شن.

۳. آلو و انجیر

این میوه ها فیبر بالایی دارن و مثل ملین عمل میکنن. مصرف چند عدد از این میوه ها در روز می تونه به درمون یبوست کمک کنه اما در کل در مصرف انجیر و آلوی خشک زیاده روی نکنین؛ چون با وجود کوچیکی، شامل مقدار زیادی قند هستن.

۴. مایعات گرم

مایعات گرم یا هم دما با دمای محیط (به جای نوشیدنیای سرد)، باعث تحریک روده واسه هضم غذا می شن، به ویژه اگه اولین چیزی باشه که صبحا ناشتا می خورین. حتما در اول صبح دمنوشای گیاهی، آب گرم با لیمو ترش، قهوه یا سوپ استخوان بخورین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درون گرای برون گرا کیست؟ 

۵. آب و مایعات واسه آب رسانی به بدن

فیبر واسه عبور از دستگاه گوارش و تشکیل مدفوع به آب نیاز داره. فیبر رو کم کم به رژیم غذایی خود اضافه کنین تا بدن بهش عادت کنه. اگه به مصرف بالای فیبر عادت ندارین، حتما اونو با مقدار زیاد آب استفاده کنین تا جذب و عبور اون از دستگاه گوارش آسون شه، به ویژه اگه تصمیم دارین از مکملای فیبر استفاده کنین. مصرف زیاد فیبر بدون نوشیدن آب کافی یبوست و درد شکمی رو بدتر کنه! اگه تصمیم گرفتید فیبر بیشتری استفاده کنین، هر دو ساعت یک بار ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی لیتر یا یک تا دو فنجون آب بخورین. در طول روز هم مصرف آب رو افزایش بدین.

غذاهایی که باعث زیاد یبوست می شن

۱. غذاهایی با کالری زیاد و مواد مغذی کم

غذاهای شامل مقدار زیادی کالری اما با فیبر یا مواد مغذی بسیار کم، باید کم یا حذف شن. مثل این غذاها میشه به پنیر، فست فود، بستنی، چیپس، غلات صبحانه (سیریال) شیرین شده، گوشت فرآوری شده مثل کالباس یا هات داگ و غذاهای یخ زده با سدیم بالا اشاره کرد.

۲. غذاهای سرخ شده

چربی ترانس (که معمولا فقط در غذاهای سرخ شده، فست فودها و اجناس بسته بندی پرچرب پیدا می شه) باعث کندی انتقال مدفوع در روده می شه، و از پایه روند هضم غذا رو پریشون می کنه.

۳. الکل

الکل ادرارآوره و باعث از دست دادن مایعات بدن می شه؛ واسه همین مصرف الکل، سیستم گوارش آدم رو پریشون و یبوست رو بدتر می کنه.

۴. اجناس لبنی پاستوریزه

بعضی از افراد گرفتار به نبود تحمل لاکتوز هستن و مصرف اجناس لبنی پاستوریزه می تونه در اونا باعث یبوست شه.

۵. آرد تصفیه شده

آرد تصفیه شده هیچ فیبری نداره، پس باعث وخامت یبوست می شه.

۶. کافئین

کافئین بسته به کسی که اونو مصرف می کنه، تاثیرات متفاوتی بر هضم غذا داره. در بعضی افراد، مصرف کافئین ادرارآوره و بعضی وقتا باعث افزایش اضطراب می شه و یبوست رو بدتر می کنه که همه اینا علائم مصرف بیشتر از اندازه کافئینه. واسه یه سریای دیگه مصرف کافئین با تحریک انقباض عضلات، باعث بهتر شدن حرکات روده می شه. در هر صورت در مصرف قهوه باید میونه روی رعایت شه. در طول روز هم باید به مقدار کافی مایعات استفاده کنین تا بدن دچار کمبود آب نشه.

علاج یبوست؛ ۵ روش درمانی خونگی و عواملی که اون رو زیاد می کنه  آموزشی

مکملای مؤثر در کاهش علائم یبوست

۱. جوونه ی چیا و تخم کتان

فیبر زیاد و چربیای سالم به جذب آب کمک می کنه. روغن تخم کتان به چرب و روان سازی روده کمک می کنه. روزانه حدود ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری دانه کتان یا چیا (بهتره خیس خورده باشه تا مواد مغذی اون بیشتر آزاد شه) رو با آب یا مایعات دیگر استفاده کنین و یک قاشق غذاخوری روغن دانه کتانبخورید.

۲. پوست اسپرزه

اسپرزه شامل فیبر بالا و واسه تشکیل مدفوع مفیده. ترکیب این ماده با آب یا مایعات دیگر بر حجم اون می افزاید و این باعث تحریک روده و عبور سریع تر مدفوع از دستگاه گوارش می شه. خوبه بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال، هر روز یک قاشق غذاخوری پوست اسپرزه با یک فنجون آب یا مایعات دیگر ترکیب و مصرف کنن.

۳. روغن جگر ماهی کاد

در این درمانی سنتی فرد باید هر روز صبح، ناشتا، ترکیب یک قاشق غذاخوری روغن جگر ماهی کاد یا روغن دانه کتان با یک فنجون آب هویج رو بخوره تا باعث تحریک روده شه.

۴. فیبر سیب

سیب (و گلابی) شامل یه جور خاصی از فیبر به نام پکتینه. پکتین، این فیبر نامحلول، باعث می شه مدفوع حجیم شده و خیلی راحت از دستگاه گوارش عبور کنه. هر روز دو بار ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری از این ماده رو استفاده کنین.

۵. منیزیم

منیزیم قدرت حرکت روده رو بهتر کنه. این مکمل رو به آرامی به رژیم غذایی خود اضافه کنین و اگه دچار اسهال شدید مصرف اونو قطع کنین. روزانه ۲۵۰ میلی گرم منیزیم رو ۲ تا ۴ بار استفاده کنین.

۶. پروبیوتیکا

حفظ سلامت رودها عامل اصلی جلوگیری از مشکلات گوارشیه. روزانه پروبیوتیکایی استفاده کنین که شامل کمه کم ۱۵ میلیارد ارگانیسم زنده و فعال باشه.

۷. آب آلوئه ورا: این نوشیدنی به کاهش نا آرومی و افزایش حرکات روده کمک می کنه. واسه درمون یبوست، روزانه یک تا ۴ فنجون (طبق شدت علائم) آب آلوئه ورا استفاده کنین.

تمرینات ذهنی و جسمی واسه پیشگیری از بروز یبوست

فعالیت بدنی باعث افزایش فعالیت عضلانی در روده می شه، پس سعی کنین بیشتر روزهای هفته فعالیت بدنی داشته باشین و تمرینات منظم انجام بدین. ورزش به ویژه در صبح، می تونه باعث بهتر شدن کارکرد دستگاه گوارش، کاهش استرس و ایجاد نگاه مثبت در شما شه. از مینی ترامپولین استفاده کنین که باعث تحریک رود ه و غدد لنفاوی می شه. تمرینات سبک مثل نرمشای کششی، پیاده روی، دو آهسته، یوگا، شنا یا رقص می تونه به کارکرد روده کمک کنه.

علاج یبوست؛ ۵ روش درمانی خونگی و عواملی که اون رو زیاد می کنه  آموزشی

۱. مدیریت و کاهش استرس: باور می کنین ۷۵ تا۹۰ درصد مراجعات به دکتر، مربوط به استرس و مشکلات به دلیل اینه؟ یبوست شک نداشته باشین یکی از آنهاست. استرس به شکلای مختلف خود رو در بدن نشون می ده. شاید همیشه هم نتونین متوجه اثرات استرس در بدن شید اما استرس عامل عوارضی مثل افزایش نا آرومی عضلانی، افزایش سطح هورمونای استرس مثل کورتیزول، افزایش سطح قند خون، تغییر اشتها، مشکل در هضم طبیعی غذا با تغییر در محیط روده و اثر بر کارکرد غده ی تیروئید و هورمونای دیگره. راه های از بین بردن استرس عبارتند از یوگا یا نرمشای کششی، مدیتیشن و مراقبه، دعا و نیایش، گذراندن وقت در بیرون از منزل، خوندن و نوشتن خاطرات، ورزش، حموم گرم و استفاده از روغنای آرامش بخش.

علاج یبوست؛ ۵ روش درمانی خونگی و عواملی که اون رو زیاد می کنه  آموزشی

۲. بیوفیدبک (پس خوراند زیستی): بیوفیدبک به شکلای کار با یک دکتر گفته می شه. اون با استفاده از ابزارهایی، به شما آموزش می ده چیجوری به خواست خود بعضی از بخشای بدن رو شل و بعضی قسمتای دیگر رو منقبض کنین، به ویژه عضلاتی که هنگام فشار و استرس، منقبض می شن. آموختن شل کردن عضلات لگن کمک می کنه هنگام اجابت مزاج، مدفوع به آسونی از رودها عبور کنه. بیوفیدبک شاید واسه همه کارساز نباشه اما طبق تحقیقات در بیشتر مواقع بسیار مفیده. در یک جلسه تمرین بیوفیدبک ممکنه در حالی که شما تمرینات شل کردن رو به طور متناوب انجام میدید، از یک میل باریک و مخصوص استفاده شه که اونو وارد مقعد می کنن تا بتونن پیشرفت کار رو اندازه گیری کنن.

علاجای معمولی یبوست

علاج یبوست؛ ۵ روش درمانی خونگی و عواملی که اون رو زیاد می کنه  آموزشی

شایع ترین روش واسه درمون یبوست، استفاده از مکملای فیبر و قرصای ملین بدون نسخه. بعضی از افراد هم واسه کمک به کنترل حرکات روده و تنظیم کارکرد گوارشی، از داروهایی که پزشکان تجویز می کنن، استفاده می کنن. اما این روش بسیار کمتر از مسهلای ارزون قیمت بدون نسخه مورد استفاده قرار میگیره.

با اینکه چایا، محلولا و قرصای ضدیبوست ممکنه بتونه به شکل موقت به از بین بردن یبوست کمک کنه، اما مصرف بیشتر از اندازه اونا می تونه موجب مشکلات جانبی شه. راه های آسون تر واسه کنترل یبوست از راه «ملینای طبیعی» مثل ورزش، رژیم غذایی سالم و کاهش استرس هست. بعضی وقتا هم می تونین روشایی مثل پاکسازی رودها با رژیم سوپ استخوان یا با محلول آب و نمک دریا و بعضی وقتا کمی آب لیمو رو امتحان کنین.

استفاده از ملینا به عنوان رژیم پاکسازی یا استفاده تکراری از اونا، بسیار خطرناکه. ملینا چیجوری عمل میکنن و به چه دلیل باعث درمون یبوست نمی شن؟

ملینا با ایجاد انقباض در عضلات دستگاه گوارش، جذب آب رو افزایش میدن یا باعث حجیم شدن مدفوع می شن تا گذر اون از روده سریع تر شه. مشکل اینه که قرصای ملین قسمت رنین آلدوسترون سیستم گوارشی رو درگیر می کنن و باعث از دست رفتن غیرطبیعی مایعات بدن و در آخر ضعیف شدن عضلات مورد نیاز واسه حرکات روده می شه. بدن بعد از مصرف مسهلا، تموم آبی که می تونه جذب کنه نگه می داره که باعث ورم یا ادم می شه.

بقیه مضرات سوءمصرف مسهل واسه سلامت بدن:

 • کاهش آب بدن (از دست دادن مایعات)؛
 • نبود تعادل الکترولیتی؛
 • تغییرات اسیدی/قلیایی؛
 • ناتوانی در تولید آنزیمای گوارشی کافی؛
 • ورم (باقی ماندن آب در بدن)؛
 • سرگیجه و حس سبکی سر؛
 • آسیب به روده ی بزرگ و اندامای گوارشی؛
 • به شکل یک در بین دچار شدن به اسهال و یبوست؛
 • مشکلات واسه سیستم قلبی و عروقی.

هشدارهایی در مورد یبوست

معمولا میشه یبوست رو تنها با استفاده از مسهلا و داروهای بدون نسخه و بدون نیاز به مراجعه به دکتر درمون کرد اما در بعضی موارد، بهتره با دکتر خود تماس بگیرین.

 • اگه یبوست شما شدید بود و بیشتر از ۳ هفته طول کشید، به متخصص مراجعه کنین تا مطمئن شید مشکل اساسی و جدی ای وجود نداره.
 • اگه در مدفوع خود خون مشاهده کردین، نفخ شکم داشتین یا با علائم ورم طحال روبرو شدید، حتما به دکتر مراجعه کنین.
 • اگه یبوست به همراه اسهال متناوب و دوره ای اتفاق بیفته، ممکنه دچار آلرژی غذایی، حساسیت یا واکنش به دارو شده باشین. این مورد می تونه با علائم سوتغذیه، تورم دردناک شکم، بثورات پوستی، تب، گیجی، خستگی و درد همراه باشه.

آخرین نکات در مورد یبوست

 • یبوست یعنی حرکات روده ی شما کمتر از حد عادی، سخت تر یا دردناکه و علائمی مثل به تورم شکم یا نفخ داره.
 • علل شایع یبوست عبارتند از رژیم غذایی نامناسب و بدون فیبر، کم آبی بدن، مشکلات تیروئید، کهولت سن، روش زندگی بدون جنب و جوش، داروها و استرس.
 • درمون طبیعی یبوست استفاده از رژیم غذایی سالم پر از غذاهایی با فیبر زیاد، نوشیدن مقدار زیاد آب، ورزش، کاهش استرس، آموزش بیوفیدبک و استفاده از مکملای مفید مثل منیزیم و روغن جگر ماهی کاده.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید