کک و مک همون لکهای قهوه ایه که روی پوست ظاهر می شه، اما چی باعث بروز این لکها می شه و چه روشایی واسه درمون اون هست؟ اگه می خواید پوستی سالم داشته باشین، با ما همراه شید، در این مطلب به طور مفصل درباره کک و مک و راه های درمون اون براتون گفتیم.

 

کک و مک چیه؟

کک و مک لکهای قهوه ای روشنیه که به دلیلای زیادی روی پوست ظاهر می شه. این لکها از دسته سلولای پوستی تشکیل شدن که شامل رنگدانه ملانین هستن. کک و مک برخلاف خال که کمی برجستگی داره، مسطحه. این لکهای قهوه ای اصلا دردناک یا مضر نیستن.

کک و مک در خیلی از مواقع ریشه ی ژنتیکی داره، اما هیچکی با اینجور لکهایی متولد نمی شه؛ بلکه محرک اصلی ظاهرشدن کک و مک روی صورت، قرارگرفتن در خطر نور آفتابه. اگه از وجود کک و مک روی پوست خود خسته شدین، پیشنهاد می کنیم هفت روش درمانی زیر رو بخونین.

روشای درمون کک و مک

۱. کرم ضدآفتاب

کرم ضدآفتاب نمیتونه لکهایی رو که از قبل روی صورت به وجود اومده از بین ببره، اما از پدیدارشدن لکهای جدید جلوگیری می کنه. کارشناسان پیشنهاد می کنن که باید در همه طول سال، حتی روزهای ابری هم از کرم ضدآفتاب مناسب پوستمان استفاده کنیم.

هنگام استفاده از کرم ضدآفتاب نکات زیر رو به خاطر بسپارید:

 • کرم ضدآفتاب باید SPF 30 یا بالاتر باشه.
 • کمه کم ۱۵ دقیقه قبل از خارج شدن از خونه، روی پوست تمیز خود کرم ضدآفتاب بزنین.
 • هر دو ساعت یک بار باید کرم ضدآفتاب رو تمدید کنین. تمدید کرم ضدآفتاب پس از شنا و عرق شدید اهمیت بالایی داره.

۲. روشای درمانی با استفاده از لیزر

علاج کک و مک با ۷ روش موثر و کاربردی " آموزشی

در لیزردرمانی از پالسای متمرکز و فشرده ی نور لیزر استفاده می شه که نواحی آسیب دیده پوست رو هدف قرار می ده. لیزر شکلای مختلف مختلفی داره. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام شده، لیزر ۱۰۶۴ Q-Switched Nd YAG در درمون کک و مک مؤثرتر و کارآمدتره. نتایج تحقیقات نشون می ده که درمون ۶۲ نفر که با استفاده از این لیزر انجام شده، تأثیری بیشتر از ۵۰ درصد داشته.

روشای درمانی با استفاده از لیزر امن و بی خطر هستن. خطر زخمی شدن در این روش بسیار کمه، البته احتمال اتفاق بعضی مشکلات جانبی هست:

 • خارش
 • تورم
 • قرمزی
 • خشکی
 • پوست انداختن
 • عفونت
 • تغییر رنگ پوست

اگه سابقه تبخال دارین، بهتره قبل از لیزردرمانی از داروهای ضدویروس استفاده کنین. اشعه ی لیزر می تونه ویروس تبخال دور و بر دهن رو فعال کنه. قبل از درمون شاید باید از بعضی داروها و کرما استفاده کنین. مصرف بعضی داروها هم شاید متوقف می شه. پس به دکتر خود بگید که از چه داروها و کرمایی استفاده می کنین.دو هفته پس از لیزردرمانی می تونین به روال عادی زندگی خود برگردید. البته در بعضی وقتا باید درمون خود رو در چندین جلسه تکرار کنین تا به نتیجه مطلوب برسین.

۳. کرایوسرجری

در کرایوسرجری با استفاده از سرمای شدید نیتروژن مایع، سلولای پوستی آسیب دیده و غیرعادی رو فریز می کنن یا از بین می برن. این روش هم بسیار امنه و به بی هوشی نیاز نداره. البته احتمال بروز بعضی مشکلات جانبی ازجمله هیپوپیگمنتیشن (ازدست دادن رنگدانه)، خونریزی و تاول هست. کرایوسرجری به کم باعث ایجاد زخم می شه.

۴. کرم محوکننده ی موضعی

علاج کک و مک با ۷ روش موثر و کاربردی " آموزشی

بعضی کرمای محوکننده یا سفیدکننده تنها با تجویز دکتر به فروش می رسن؛ البته مدلایی که به دستور دکتر نیاز ندارن هم وجود دارن. خیلی از کرمای محوکننده شامل هیدروکینون هستن. این ترکیب می تونه روند تولید ملانین رو متوقف و نواحی تیره ی پوست رو روشن کنه.

استفاده از کرمایی که شامل هیدروکینون هستن شاید با علائم زیر همراه هستن:

 • نا آرومی
 • خشکی
 • سوزش
 • تاول
 • تغییر رنگ پوست

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۱۹۸۲ اعلام کرد اجناس سفیدکننده ای که شامل ۲ درصد هیدروکینون هستن، بی خطر بوده و اثر بهتری دارن. تحقیقات دیگر در سال ۲۰۰۶ نشون داد که هیدروکینون می تونه واسه موشای آزمایشگاهی سرطان زا باشه و احتمال تیره شدن رنگ پوست و تغییر شکل هم هست. واسه همین FDA تصمیم گرفت که تحقیقات خود درباره هیدروکینون رو ادامه بده. البته تا پخش نتیجه تحقیقات، اجناس شامل این ترکیب در بازار به فروش می رسن.

۵. کرم رتینوئید موضعی

کرمای رتینوئید یکی از ترکیبات ویتامین A هستن و واسه درمون کک و مک و بقیه آسیبای پوستی به دلیل آفتاب استفاده می شن. طبق بررسیای انجام شده در سال ۲۰۱۴، رتینوئید با جذب اشعه ی فرابنفش B، از پوست در برابر نور محافظت می کنه. واسه همین از بروز کک و مک جدید جلوگیری می کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بقیه چه جوری ما رو قضاوت می کنن؟ 

از مشکلات جانبی این کرما میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرمزی
 • خشکی
 • سوزش پوست
 • پوست انداختن
 • حساسیت

۶. پیل شیمیایی

در این روش با استفاده از مواد شیمیایی، نواحی آسیب دیده پوست رو تراشیده و لایه ورداری می کنن. واسه درمون کک و مک از گلیکولیک اسید یا اسید ترشکلراکتیک واسه لایه ورداری استفاده می شه که می تونه تا لایه های میانی پوست نفوذ کنه. پس از حذف پوست آسیب دیده، پوست جدید جای اونو میگیره.

این روش هم مشکلات موقتی زیر رو داره:

 • ایجاد زخمایی مثل گزیدگی
 • پوست انداختن
 • قرمزی
 • سوزش
 • خشکی شدید
 • تورم

زمان نقاهت واسه این روش درمون دو هفته. شستن روزانه پوست با صابون و پمادهای موضعی از دستورهای درمانی این دوره. در زمان نقاهت باید از داروهای ضدویروس استفاده کنین و تا حد امکان از آفتاب فاصله بگیرین.

۷. علاجای طبیعی

علاج کک و مک با ۷ روش موثر و کاربردی " آموزشی

روشای درمانی طبیعی هم وجود دارن که می تونن در درمون کک و مک مؤثر باشن. البته این موارد هنوز ازلحاظ علمی ثابت نشده ان. با این حال استفاده از این روش ها اصلا خطرناک نیس.

بعضی علاجای طبیعی عبارت ان از:

آب لیمو: آبِ لیمو رو گرفته و اونو با پنبه روی صورت بمالید. پس از اون حتما صورت خود رو بشورید. گفته می شه که آب لیمو باعث روشن شدن رنگ پوست می شه.

عسل: عسل رو با نمک مخلوط کنین تا یک اسکراب یا لایه بردار طبیعی درست کنین. عسل هم به روشن کردن رنگدانها کمک می کنه.

آب دوغ: آب دوغ همون مایعیه که پس از کره گرفتن باقی می مونه. این مایع رو مستقیما روی پوست بمالید و پس از ۱۰ دقیقه صورت خود رو با آب گرم بشورید. می تونین از ترکیب آب دوغ با جوپرک یه جور ماسک طبیعی درست کنین. آب دوغ شامل اسید لاکتیکه که می تونه به روشن شدن رنگ کک و مک کمک کنه.

خامه ی ترش: خامه ی ترش رو مستقیما روی پوست تمیز بمالید و پس از چند دقیقه صورت خود رو بشورید. خامه ی ترش هم مثل آب دوغ شامل اسید لاکتیکه.

ماست: ماست رو مستقیما روی صورت بمالید و چند دقیقه منتظر بمونین. اسید لاکتیک موجود در ماست هم به روشن شدن رنگ کک و مک کمک می کنه.

پیاز: پیاز رو روی پوست بمالید و پس از چند دقیقه اونو بشورید. پیاز می تونه مثل یک لایه بردار لکهای قهوه ای کک و مک رو کم رنگ کنه.

در صورت استفاده از این روش ها و احساس سوزش در پوست، درمون طبیعی خود رو متوقف کنین.

دلیل ایجاد کک و مک

پوست ما از سلولایی به نام ملانوسیت تشکیل شده که وظیفه ی تولید ملانین رنگدانه رو به عهده دارن. ملانین از پوست بدن در برابر اشعه ی فرابنفش خورشید محافظت می کنه. قرارگرفتن درمعرض نور آفتاب باعث می شه که سلولای ملانوسیت، ملانین بیشتری تولید کنن. کک و مک واقعا جمع ی ملانینه که روی لایه بیرونی پوست ظاهر می شه.

بیشتر افرادی که کک و مک زیادی دارن، پوست روشن تری دارن؛ البته کک و مک به این افراد محدود نیس و ممکنه روی پوست هرکسی ظاهر شه. افرادی که پوست سفیدتری دارن درمقایسه با افراد تیره تر، معمولا ملانین کمتری تولید می کنن. بااین حال سلولای ملانوسیت اونا در برابر آفتاب، فعال تره و ملانین بیشتری تولید می کنن.

کک و مک به خودی خود از بین میره

علاج کک و مک با ۷ روش موثر و کاربردی " آموزشی

بعضی از شکلای مختلف کک و مکا مدتای طولانی روی پوست میزبان خود باقی می مونن. بعضی هم در طول تابستون که آفتاب بیشتری می تابد، ظاهر می شن و کم کم و فاصله گرفتن خورشید از زمین، کم رنگ می شن. کک و مک ارثی با افزایش سن کمتر میشه، اما متأسفانه کک و مکایی که خورشید باعث تشکیل اونا شده، با افزایش سن بیشتر می شن.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

کک و مک بدخیم نیس، اما ممکنه با سرطان پوست اشتباه گرفته شه. تابش شدید نور آفتاب از عوامل اصلی کک و مک و ملانوماه. ملانوما در افرادی که پوست روشن تری دارن، شایع تره.

اگه تغییراتی در اندازه، شکل و رنگ کک و مکا مشاهده کردین به سرعت باید به دکتر مراجعه کنین.

کلام آخر

کک و مک بسیار شایع بوده و خوش خیمه. بااین حال بسیاری افراد به دلیل زیبایی می خوان از اونا خلاص شن. روشای درمانی شدیدتر مثل لایه ورداری شیمیایی یا لیزردرمانی مؤثر هستن که زمان نقاهت تقریبا طولانی دارن و شاید باعث بروز مشکلات جانبی می شن.

پیشنهاد می کنیم قبل از هرکاری با متخصص پوست مشورت کنین تا بهترین راه واسه ازبین بردن کک و مک رو به شما پیشنهاد کنه. فراموش نکنین که تحت هر شرایطی از پوست خود در برابر اشعه ی آفتاب مراقبت کنین.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید