کورک یا فرونکل به ضایعه بد پوستی گفته می شه که خیلی از ما کمه کم یک بار اونو تجربه کردیم. کورکا جوشای قرمزرنگی هستن که زیر پوست ایجاد می شن و می تونن بسیار دردناک باشن. کورک اون قدر آزاردهندهه که معمولا فرد دلش می خواد به هر طریقی از شر اون خلاص شه، حتی اگه مجبور شه اونو بترکاند. اما خیلی از روشای درمون کورک نادرست هستن و می تونن شرایط رو بدتر کنن. در این مطلب اول به دلایل پیدایش کورک و روشای جلوگیری از ایجاد اون می پردازیم و بعد ۷ درمون خونگی کورک رو معرفی می کنیم. با «چه جوری» همراه باشین.

 

کورک چیجوری ظاهر می شه؟

کورک به وسیله یه جور باکتری به نام استافیلوکوک اورئوس ایجاد می شه. این باکتری فولیکولای مو رو در سطح عمیق آلوده می کنه. البته این باکتری به جز فولیکول مو می تونه در هر جای دیگر بدن هم باعث ایجاد کورک شه. کورک کم کم پر از چرک و عفونت می شه.

وجود باکتری در قسمتایی از بدن که بیشتر عرق می کنه و با سوزش و تحریک هم همراهه، بستر مناسبی رو واسه ظاهر شدن کورک جفت و جور می کنه. بعضی وقتا در یک ناحیه چند کورک تجمع می کنن که بهش کاربانکل گفته می شه.

معمولا کورک در اول به اندازه یک نخودفرنگی کوچیک و رنگ اون قرمزه. کم کم که درون اون با چرک پُر می شه، رشد می کنه و دردناک تر می شه. پوست دور اون قرمز و شاید متورمه. درنهایت نوک این کورک به رنگ سفید مایل به زرد ظاهر می شه که پس از یه مدت می ترکد و چرک از اون بیرون می ریزه. هنگامی که فرد کورک (به ویژه کاربانکل) رو تجربه می کنه، ممکنه حال خوشی نداشته باشه و حتی علائم عمومی مثل تب به سراغش بیاد.

میشه از ایجاد کورک جلوگیری کرد؟

علاج کورک با ۷ روش خونگی مؤثر  آموزشی

نه. در خیلی از موارد واقعا جلوگیری از به وجودآمدن کورک غیرممکنه، اما میشه کاری کرد که کمه کم به نواحی دیگر پوست انتقال نکنه و به بقیه منتقل نشه. واسه پیشگیری از پخش کورک به نکات زیر توجه کنین:

 • همیشه باید روی کورک رو با باند پانسمان یا گازاستریل بپوشونین.
 • اگه خودتون یا فرد دیگری (به هر دلیلی) با سطح کورک تماس پیدا کردین، باید دست هاتون رو به طور کامل با آب و صابون بشورید.
 • هنگامی که کورک دارین، باید به طور منظم لباسا، روبالشی و ملافه هاتون رو بشورید. تمیز نگه داشتن اونا از پخش کورک جلوگیری می کنه. واسه شستن شون از آب داغ، شوینده و سفیدکننده استفاده کنین. هنگام خشک کردن اونا هم خشک کن رو روی گرمای زیاد تنظیم کنین.
 • تموم سطوحی که با اونا تماس دارین و اونا رو لمس می کنین، مثل دستگیره ی دربا، صندلی توالت، وانِ حموم و سطوح مثل باید به طور منظم تمیز و ضدعفونی شن.
 • از وسایلی که با پوست تون در تماس هستن، به شکل مشترک با بقیه استفاده نکنین. تیغ صورت تراشی، لوازم ورزشی و به ویژه حولها خیلی راحت می تونن عفونت به دلیل کورکا رو به بقیه انتقال بدن.

درمون کورک

بعضی کورکا کوچیک و بعضی بزرگ هستن. کورکای کوچیک رو خودتون می تونین درمون کنین. این کورکا پس از چند روز تا سه هفته بهبود پیدا می کنن.

واسه خلاص شدن از شر کورکا نکات زیر رو رعایت کنین:

 • هیچوقت کورکا رو فشار ندین و سعی نکنین خودتون درون اونا رو خالی کنین. این کار باعث می شه عفونت به پوست دور کورک هم انتقال کنه یا اینکه ممکنه عفونت رو بیشتر به درون کورک فشار بدین که با این کار کورک دوباره برگشت می کنه.
 • روی کورک دستمال گرم و مرطوب قرار بدین. این کار رو چندبار در روز تکرار کنین.
 • هنگامی که دستمال رو روی کورک نگه داشته اید کمی فشار بهش وارد کنین؛ البته تا حدی فشار ندین که سوراخ شه و بترکه.
 • اگه کورک به طور طبیعی ترکید، روی اونو با گازاستریل یا باند پانسمان بپوشونین. این کار از پخش عفونت جلوگیری می کنه.
 • پس از درمون کورک دست هاتون رو خوب بشورید. این کار واسه جلوگیری از گسترش یافتن عفونت ضروریه.

روشای خونگی زیر واسه درمون کورک بسیار مفید هستن.

۷ درمون خونگی واسه کورک و جوشای کوچیک

۱. گرما

علاج کورک با ۷ روش خونگی مؤثر  آموزشی

یکی از بهترین علاجایی که می تونین در منزل واسه درمون کورک بکنین، گرما دادن به اینه. گرما باعث می شه در ناحیه کورک دار خون بیشتری جریان یابد و درنتیجه تعداد گلبولای سفید و پادتنا در محل کورک واسه جنگ با عفونت زیاد می شه. یک کمپرس گرم رو به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست قرار بدین. این کار رو ۳ یا ۴ بار در روز تکرار کنین تا زمانی که کورک از بین برود.

۲. روغن درخت چای

روغن اسانسی درخت چای دارای خواص ضدباکتریایی و ضدعفونی کننده ی قویه که می تونه به درمون عفونت باکتریایی ایجادکننده ی کورک کمک کنه. روغن درخت چای نباید مستقیما روی پوست قرار داده شه چون ممکنه اثر سوختگی روی اون بزاره. ۵ قطره از این روغن رو با یک قاشق چای خوری روغن نارگیل یا زیتون مخلوط کنین و با سواپ پنبه روی موضع قرار بدین. این کار رو دو سه بار در روز بکنین و هر روز تکرار کنین تا کورک از بین برود.

۳. زردچوبه

زردچوبه خواص ضدباکتری و ضدالتهابی داره و می تونه به درمون کورک و خلاص شدن از اون کمک کنه. هزاران ساله که در طب شرقی از زردچوبه به عنوان یک تصفیه کننده ی طبیعی خون استفاده می کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل شکست کسب و کارای نوپا چیه؟ 

زردچوبه هم به شکل خوراکی و هم به شکل موضعی واسه درمون کورک مفیده. یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه رو در آب یا شیر بجوشونین و محلول به دست اومده رو پس از سرد شدن بخورین. می تونین سه بار در روز اونو استفاده کنین. اگه می خواید از اون به شکل موضعی استفاده کنین، پودر زردچوبه رو با آب و یا زنجبیل مخلوط کنین و خمیر به دست اومده رو کمه کم دوبار در روز روی کورک قرار بدین تا درمون شه.

۴. نمک اپسوم

علاج کورک با ۷ روش خونگی مؤثر  آموزشی

نمک اِپسوم یا منیزیم سولفات هم آرامش بخشه و هم امتیازات زیادی هم واسه سلامتی مثل درمون کورک داره. نمک اپسوم می تونه به خشک شدن چرکا کمک کنه و خیلی راحت کورک رو تخلیه می کنه.

علاج کورک با ۷ روش خونگی مؤثر  آموزشی

نمک اپسوم رو در آب گرم حل کنین و یک کمپرس رو در اون خیس کنین. کمه کم سه بار در روز این کمپرس رو روی موضع بذارین تا کورک از بین برود.

۵. پمادهای آنتی بیوتیک بدون نسخه

بعضی از پمادهای آنتی بیوتیک که بدون نسخه به فروش می رسن و مشکلات خطرناکی ندارن، می تونن به سرعت کورک رو درمون کنن و اونو آرامش بدن. پماد نئوسپورین یکی از گزینه هاییه که معمولا در منزل پیدا می شه. این پماد بسیار خوب عمل می کنه و مانع از پخش عفونت می شه.

از این پماد (یا پمادهای مثل دیگر) کمه کم دو بار در روز روی کورک استفاده کنین.

۶. روغن کرچک

روغن کرچک خواص ضدباکتری داره و شامل ریسینولئیک اسیده که یک ضدالتهاب قوی طبیعیه. پس یک درمون طبیعی واسه کورک به حساب میاد.

مقدار کمی از روغن کرچک رو مستقیما روی کورک قرار بدین. این کار رو سه بار در روز تکرار کنین تا کورک بهبود یابد.

۷. روغن گیاه نیم (Neem)

روغن گیاه نیم که به عنوان ناامیدی هندی هم معروفه، دارای خواص ضدعفونی کننده، ضدباکتری و ضدمیکروبیه که واسه درمون کورک و عفونتای پوستی بسیار مفید و سریع الاثره.

واسه درمون کورک با روغن گیاه نیم، اونو مستقیم روی موضع قرار بدین. می تونین سه یا چار بار در روز این کار رو تکرار کنین. حتما قبل و بعد از استفاده از این روغن دست هاتون رو بشورید.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

بعضی وقتا داروهای خونگی واقعا مؤثر نیستن و نمی تونن شما رو از شر کورکا خلاص کنن. در شرایط زیر حتما به دکتر مراجعه کنین:

 • با وجود استفاده از علاجای خونگی کورک برطرف نشده.
 • بعد از یک هفته درمون خونگی، کورک هنوز تا حدودی بهبود نیافته یا کاهش پیدا نکرده.
 • کورک به بزرگی توپ پینگ پنگه.
 • پوست دور کورک قرمز روشنه یا رگهای قرمزی از دور اون خارج می شه.
 • کورک بیش ازحد دردناکه.
 • توده های دیگری هم در نزدیکی جوش وجود دارن.
 • کورکای عودکننده به مدت چند ماه بازم ادامه دارن.
 • دیابت دارین.

به یاد داشته باشین علاجای خونگی فقط واسه جوشای کوچیک مؤثر هستن. مطمئن شید که به اندازه مورد نیاز از اونا استفاده کنین تا بهترین نتیجه رو ببینین. اگه بعد از ۵ تا ۷ روز درمون حاصل نشد یا اگه جوش بزرگتر و دردناک تر شده یا حتی علائم عفونت رو در خودتون مشاهده می کنین بی معطلی به دکتر مراجعه کنین. دکتر می تونه با تخلیه ی کورک یا تجویز آنتی بیوتیک اونو درمون کنه.

درمون کورک بزرگ

علاج کورک با ۷ روش خونگی مؤثر  آموزشی

اونقدر چه کورک بزرگه یا بیشتر از یک کورک روی پوست تون هست (کربونکلوزیس)، باید واسه درمون به دکتر مراجعه کنین. فقط دکتر باید درون یک کورک بزرگ یا کاربانکل رو تخلیه کنه. بعضی وقتا هم یک کورک بزرگ نرم می شه و خودبه خود نمی ترکد. این مشکل دیگریه که بازم فقط دکتر می تونه با دقت درون اونو تخلیه کنه.

در بعضی موارد، دکتر ممکنه واسه از بین بردن عفونت آنتی بیوتیک تجویز کنه. به ویژه هنگامی که کورک روی صورت ایجاد شده و خطر عفونت ثانویه و اِسکار هست.

فرونکلوزیس عودکننده

اگه کورکایی دارین که بیشتر از سه بار در سال برگشت می کنن، بهش فرونکلوزیس عودکننده میگن. این مریضی معمولا خیلی راحت منتقل می شه و از اونجا که بارها برگشت می کنه، ممکنه به اعضای خونواده هم انتقال کنه. به جز صورت، گردن و شونه ها، در خیلی از موارد کورکا در مناطق چین خوردگی یا مناطقی که پوست روی هم قرار میگیره مثل زیر سینه، ناحیه زیر شکم، زیربغل و کشاله ی ران هم دیده می شن.

علاج کورک با ۷ روش خونگی مؤثر  آموزشی

فرونکلوزیس عودکننده باید به وسیله دکتر درمون شه.

نتیجه های کورک

کورکا به ویژه هنگامی که عودکننده هستن، می تونن نتیجه های ناجوری داشته باشن. نتیجه اصلی کورک اِسکار یا زخمه. اسکارها تا خیلی وقت روی پوست باقی می مونن و بعضی از اونا تا پایان عمر از بین نمی رن. از دیگر نتیجه های کورک میشه به مریضی فرونکلوزیس عودکننده و هیدرآدنیت چرکی (سوپوراتیو) اشاره کرد. هیدرآدنیت چرکی ممکنه به کورک عودکننده شباهت داشته باشه، اما حالت طولانی داره و جدی تره. این مریضی در صورت نبود تشخیص و درمون ممکنه به اِسکار شدید و بدتر شدن کورکا بینجامد.

عفونت ثانویه هم یکی از نتیجه های نه چندون شایع کورکه. این نوع عفونت که پس از بهبود کورک دوباره رخ می ده، در موارد نادر ممکنه به سپسیس (عفونت خون) منجر شه. این آسیب بسیار نادره و خیلی راحت از راه روش درمانی مناسب قابل پیشگیریه.

به سلامت پوست تون اهمیت بدین

درباره کورکا سهل انگاری نکنین. هرچه سریع تر واسه درمون اونا اقدام کنین، نتایج بهتری خواهید گرفت.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید