شاید حرف زدن با بقیه خصوصا در جمع، واسه تون سخت باشه. نگران نباشید. شما تنها نیستین. افراد زیادی در دنیا از کمرویی رنج می برن و در سعی ان تا روشایی واسه درمون کمرویی خود پیدا کنن. واسه موفقیت در این راه، باید شرایطی رو که باعث خجالت و کمرویی تون می شه بشناسین، دیدگاه و تصور تون رو در مورد این شرایط تغییر بدین، بعد روی مکالمات راحت و سخت تمرین کنین تا کم کم مشکل تون رو حل کنین. شکستن لاک کمرویی در یک شب ممکن نیس. موفقیت در این راه نیازمند زمان، سعی و اراده واسه تغییره.

 

بخش اول: کمرویی خود رو درک کنین

۱. ریشهای کمرویی تون رو بشناسین

علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

کمرویی برابر درون گرایی یا دوست نداشتن خودتون نیس. کمرویی به این مفهومه که شما از قرار گرفتن در کانون توجهات خجالت می کشین. اما ریشه ی کمرویی در چیه؟ کلا کمرویی می تونه نشونه ای از مشکلات بزرگ تر باشه. این مشکلات احتمالی عبارتند از:

 • شاید تصویر ضعیفی از خودتون دارین. این اتفاق زمانی روی می ده که آزمایش مثبتی نسبت به خودتون نداشته باشین و صداهای درون سرتون، چیزای منفی راجبه شما بگن. شاید گوش ندادن به این صداها سخت باشه، اما باید توجه داشته باشین که اینا افکار خودتون هستن و کنترل شون در دست شماس.
 • احتمال داره در باور کردن تعریف و تعریف بقیه مشکل داشته باشین. ممکنه بر خلاف دیدگاهی که نسبت به خودتون دارین، کسی از شخصیت یا کارتون خوشش بیاد و واسه همین از شما تعریف و تعریف کنه. باید اونو دروغگو خطاب کنین؟ نه. سرتون رو بالا بگیرین و از کسی که از شما تعریف می کنه، تشکر کنین و بهش ثابت کنین که اشتباه نمی کنه.
 • علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

 • ممکنه گرفتار این شیم که بقیه در مورد ما چه فکری می کنن. وقتی که بیشتر از اندازه روی خودمون تمرکز کنیم، به طور وسواسی سعی می کنیم که کار اشتباهی انجام ندیم یا حرف اشتباهی نزنیم. بهتره کمی از حساسیتی که روی خودتون دارین، کم کنین.
 • شاید بقیه روی شما برچسب کمرویی زده باشن. بعضی از ما در زمان کودکی مشکل کمرویی داشته ایم. پس بقیه ما رو به عنوان فردی کمرو می شناسن و بر اون پایه با ما رفتار می کنن. با افزایش سن و رشد شخصیتی ممکنه اون حالت کمرویی در ما از بین برود. ولی واسه اینکه خود رو با باور بقیه وفق دهیم، بازم خجالتی بمونیم. اما باید بدونین که احتیاجی نیس خودتون رو با باور بقیه برابری بدین، باید خودتون رو با باور خودتون هم سو کنین.
 • علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

ریشه ی کمرویی تون هر چی باشه، بازم می تونین اونو از بین ببرین. کمرویی ریشه در تفکرتون داره و شما می تونین طرز تفکرتون رو تغییر بدین.

۲. کمرویی تون رو قبول کنین

اولین قدم واسه شکست دادن کمرویی، قبول کردن اینه. هر چه بیشتر در مقابل پذیرش کمرویی تون (چه آگاهانه، چه ناخودآگاه) مقاومت کنین، زمان بیشتری طول می کشه تا بر اون پیروز شدین. قبول کنین که فرد کمرویی هستین و به خودتون بگید: «من فرد کمرویی هستم و این رو قبول دارم».

۳. موقعیتایی رو که در اونا دچار کمرویی میشید، شناسایی کنین

علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

در مقابل مخاطبان خود خجالت می کشین؟ در زمان یادگیری مهارتی جدید خجالتی میشید؟ در روبرو شدن با افرادی که می شناسین و تشویق می کنین، کمرو میشید؟ از برخورد با ناشناسا خجالت می کشین؟ فکر کنین و ببینین دقیقا در این موقعیتا چه فکری در سرتون میگذره. چی باعث شده تا در این شرایط احساس کمرویی کنین؟

۴. از موقعیتایی که باعث اضطراب و کمرویی تون می شه، لیستی تهیه کنین

علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

چیزایی که کمترین اضطراب و نگرانی رو در شما ایجاد می کنن، در اول لیست و ترسناک ترین موقعیتا رو در انتهای لیست بذارین. با این کار مقابله با کمرویی تبدیل به مأموریتی می شه که باید اونو به انجام برسونین.

بهتره شرایطی رو که باعث بروز کمرویی تون می شه، دقیقا مشخص کنین. مثلا مشخص کنین که از حرف زدن در مقابل چه کسائی خجالت می کشین. کسائی که از شما قدرتمندترند؟ کسائی که بسیار جذابند؟ هر چه شرایط رو بهتر مشخص کنین، راحت تر می تونین با اون مقابله کنین.

۵. لیست تون رو شکست بدین

هنگامی که شرایط استرس زا رو در لیستی منظم کردین، سعی کنین تا اونا رو یک به یک شکست بدین. در اول کارای آسون تر رو انجام بدین تا با اعتماد به نفس بیشتری در لیست به جلو برید. اگه سرعت پیشرفت تون آهستهه یا گه بعضی وقتا در انجام کارای موجود در لیست شکست می خورید، نگران نشید. مطمئنا می تونین با سعی و اراده بر کمرویی تون پیروز شدین.

بخش دوم: ذهن تون رو به تصرف خود در بیارین

۱. از کمرویی تون به عنوان نشونه ای واسه تغییر استفاده کنین

اگه چیزی در درون تون باعث کمرویی شما می شه، بدونین و آشنایی که «خودتون» اونو برنامه ریزی کردین. مثلا در برنامه نویسی کامپیوتر اگه بعضی از کدها اشتباه نوشته شن، برنامه مورد نظر ضعفایی داره و شما باید برنامه رو طوری بازنویسی کنین که ایرادش برطرف شه. در مورد کمرویی هم همین طوره. اگه شما فرد کمرویی هستین، به خاطر اینه که مغزتون این جور برنامه نویسی شده. از کودک خواسته می شه تا از ارتفاع، ناشناسا و حیوانات خطرناک دوری کنه و ذهن کودک واسه این کارا برنامه ریزی می شه. بعضی از واکنشامون، طبیعی و ناخودآگاه صورت میگیره. ولی همین واکنشا هم قابل تغییرند. مثلا بعضی سوسمار رو به عنوان خزنده ای بیریخت می شناسن. در حالی که بعضی اونو به عنوان یک حیوان خونگی قشنگ دوست دارن. این واکنشای متفاوت به دلیل خاطرها و تجربیات افراد از سوسماره. همینطوری واکنش طبیعی بعضی افراد نسبت به برخورد با ناشناسا، کمروییه. واسه جنگ با این واکنش طبیعی، باید مغزتون رو از نو برنامه ریزی کنین. (چیزی مثل همون کاری که مایکرافت روی شرلوک انجام داده بود!)

علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

واسه برنامه ریزی دوباره مغز، از خود دلایل کمرویی تون رو بپرسید. مثلا ممکنه از صحبت کردن در جمع خجالت بکشین. از این خجالت خود به عنوان نشونه ای استفاده کنین تا برخلاف گذشته عمل کنین. وقتی که از حضور در جمعی خجالت می کشین، معمولا ترجیح میدید به جایی برید که ساکت تره. این عمل خیلی وقت واکنش طبیعی شما بوده. اما مرتبه بعدی به خودتون فشار بیاوید تا بر خلاف همیشه عمل کنین. در جمع با بقیه صحبت کنین و از اونا کناره نگیرید. شک نداشته باشین با انجام این کار راحت نباشید و در شما حس بدی ایجاد می شه. از حس بدتون به عنوان ابزاری استفاده کنین که باعث شه فشار بیشتری به خودتون بیارین. بعد از چندین بار تکرار این عمل، می ببینن احساس بدتون دوست شما بوده. چون از اون استفاده کردین و فشار بیشتری به خودتون آورده اید.

۲. توجه تون رو به بقیه متمرکز کنین

دلیل کمرویی ۹۹ درصد از ما اینه که فکر می کنیم با حرف زدن یا انجام کاری، باعث خجالت خود میشیم. واسه حل این مشکل بهتره بیشتر به بقیه توجه کنین. وقتی که کمتر به خودمون توجه کنیم، نگرانی مون از اینکه چیجوری به نظر میایم کمتر می شه.

 • آسونترین راه اینه که نسبت به بقیه یه جور حس دلسوزی داشته باشین. وقتی که نسبت به بقیه حس دلسوزی و ترحم داشته باشین، از فکر کردن به خودتون دست برمی دارین و تموم نیروی تون رو وقف درک کردن بقیه می کنین. یادتون باشه بقیه به توجه شما نیاز دارن. پیش خود تصور کنین که بقیه به حرف زدن شما نیاز دارن.
 • اگه روش قبلی جواب نداد، خودتون رو جای بقیه بذارین. نسبت به کسی که با شما حرف نمی زنه چه احساسی دارین؟ شاید اونو شخصی متکبر و از خود راضی میدونید در حالی که واقعا هم این جور نیس!

۳. موفقیت رو تجسم کنین

علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

چشمان تون رو ببندید و موقعیتی رو تصور کنین که در اون خجالت می کشین. بعد خود رو با اعتماد به نفس تصور کنین. هر روز و در شرایط مختلف این تصویرسازی رو از موفقیت داشته باشین. شاید به ظاهر احمقانه بیاد، اما ورزشکاران هم موفقیت رو پیش خود تجسم می کنن تا توانایی هاشون رو بهبود دهند. به چه دلیل شما نتونین؟

تموم حواس خود رو به کار ببندید تا این تصویرسازی واسه تون واقعی تر به نظر بیاد. به زمانی که خوشحال و راحتید فکر کنین. چیجوری حرف میزنین؟ چیجوری رفتار می کنین؟

۴. تمرین کنین که ژست مناسبی داشته باشین

وقتی که در روبرو شدن با بقیه سرتون رو بالا بگیرین، اونا احساس می کنن که فرد با اعتماد به نفسی هستین و از صحبت با اونا لذت می برین. معمولا احساس ما در حرکات مون ظاهر می شه و بدن مون چیزی رو نشون می ده که احساس می کنیم.

طبق تحقیقات داشتن ژست مناسب (سر رو بالا گرفتن، شونه ها رو عقب دادن و باز بودن دستا) ما رو با اعتماد به نفس و توانا نشون می ده و از استرس مون کم می کنه. با همین ترفند ساده میشه مغز رو فریب داد.

۵. تمرین کنین روشن و شمرده صحبت کنین

علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

با این روش می تونین من من کردن یا آهسته حرف زدن به دلیل کمرویی رو از بین ببرین. پس از یه مدت به شنیدن صدای خود عادت می کنین و بهش علاقه مند میشید.

واسه اثر بهتر این روش، یک مکالمه ی نمایشی با خودتون داشته باشین و صداتون رو ضبط کنین. شاید به نظر مسخره بیاد، اما با این کار می تونین متوجه ی ضعفای خودتون شید یا بفهمین صداتون به اندازه کافی رساست.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   علاج چروک دور چشم؛ ۹ روشی که پیری رو به تعویق می اندازد 

۶. خودتون رو با بقیه مقایسه نکنین

علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

هر چه بیشتر خودتون رو با بقیه مقایسه کنین، بیشتر احساس ضعف می کنین. این کار بیشتر شما رو می ترسوند و کمروتر میشید. مقایسه کردن خودتون با بقیه فایده ای نداره. اما اگه خواستین این کار رو انجام بدین، واقع بین باشین. به این فکر کنین که شاید بقیه هم مثل شما مشکل اعتماد به نفس داشته باشن.

۷. به نقاط قوت تون فکر کنین

هر کسی موهبت و استعداد خاصی داره. به جای تمرکز روی نقاط ضعف تون به دانسته ها و چیزایی که به دست آوردین فکر کنین. یادتون باشه همه افراد ویژگیایی دارن که اونا رو دوست ندارن. وقتی بقیه از داشتن ویژگیای بدشون خجالت نمی کشند، به چه دلیل شما باید از ویژگی منفی تون شرمنده باشین؟

وقتی روی این نکته تمرکز کنین، متوجه میشید که حرفای زیادی واسه گفتن دارین. با دانستن اینکه شما مهارت و دانشی دارین که خیلی از اون محروم ان، تمایل بیشتری به صحبت کردن و اظهارنظر دارین.

۸. ارزش اجتماعی و قدرتمندیای خود رو شناسایی کنین

شما دارای ارزش اجتماعی هستین و ویژگیای مثبت خودتون رو دارین. ممکنه یک شنونده ی خوب یا فردی نکته بین باشین. نقاط قوت تون می تونه باعث برتری تون شه. اگه شنونده ی خوبی هستین، حضورتون واسه کسی که مشکل داره می تونه مفید باشه. در این شرایط وجودتون مورد نیازه. از کسی که مشکل داره بخواهید که با شما حرف بزنه.

در هر گروه اجتماعی هر کسی نقش خودشو داره. شمام نقش خودتون رو دارین، حتی اگه متوجه اون نباشید. هیچ کسی از دیگری برتر نیس. ارزش خودتون رو بدونین و نقش تون رو خوب اجرا کنین.

۹. نه به بقیه برچسب بزنین، نه اجازه بدین به شما برچسب بزنن

افراد برون گرا خوشحال و معروف و افراد درون گرا ناراحت، سرد و گوشه گیر نیستن. همون طوری که دوست ندارین بقیه روی شما برچسب خاصی بزنن، شمام روی کسی برچسب نزنید.

بخش سوم: پیش به طرف موفقیت

۱. اطلاعات تون رو بالا ببرین

علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

اگه قراره هفته آینده در مهمانی شرکت کنین، بهتره که در مورد موضوعات مختلف کمی بخونین. این موضوعات می تونه راجبه تصمیمات دولت، برنامه تلویزیونی یا اتفاقی بین المللی باشه. با افزایش اطلاعات تون، بهتر می تونین در بحثا شرکت کنین.

احتیاجی نیس که خیلی در مورد موضوعی بخونین و اطلاعات جزئی به دست بیارین. هدف اینه که بتونین وارد بحث شید. بقیه رو موقع مباحثه قضاوت نکنین یا دست نیندازید و نظرات تون رو صمیمی و آروم مطرح کنین.

۲. به مراحل مختلف یک مکالمه فکر کنین

با تقسیم تعاملات اجتماعی به چند مرحله، میشه اونا رو ساده تر کرد. وقتی مراحل ساده مکالمه رو به پایان رساندید و احساس صمیمیت بیشتری به وجود اومد، می تونین راحت تر و با استرس کمتری مکالمه رو جلو ببرین. مکالمات به ۴ مرحله کلی تقسیم می شن:

 • مرحله اول که با یک عبارت کوتاه و خوب باید شروع شه.
 • مرحله دوم واسه معرفی و شناساندن بیشتر خودتون به طرف مقابله.
 • در مرحله سوم به دنبال اشتراکات و علاقه مندیای مشترک واسه داشتن مکالمه ای خوب بگردید.
 • در مرحله چهارم به طرف مقابل نزدیک تر میشید. می تونین اطلاعات بیشتری رد و بدل کنین. در صورت تمایل زمینه ای واسه مکالمات بعدی هم جفت و جور کنین.

۳. مکالمه رو شروع کنین

علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

«یادت میاد اون پروژه رو چجوری تموم کردی»، «واقعا اون قله رو فتح کردی»، «چند روز طول کشید تا مریضیت خوب بشه» اگه بتونین جملاتی مثل این بگید، مکالمه واسه تون خیلی راحت آب خوردن میشه. یک نظر تصادفی در مورد چیزی که قبلا راجبه اون صحبت کردین، راه مناسبی واسه شروع یک صحبت کردنه.

بهتره جوابایی که در مکالمه میدید، جزئیات بیشتری داشته باشن. به جای جوابای کوتاه و تک کلمه ای، با جزئیات بیشتری به سؤالات جواب بدین.

۴. از مکالمات قبلی به عنوان دست گرمی استفاده کنین

وقتی که در مهمانی بزرگی هستین، می تونین دقیقا یک مکالمه رو بارها با بقیه داشته باشین. اول با یک یا دو نفر مکالمه کنین و به اصطلاح خود رو گرم کنین. بعد مکالمه ای رو که با بقیه تمرین کردین، با کسی که از صحبت با اون لذت می برین هم داشته باشین.

مکالمات کوتاه و سریعی با بقیه داشته باشین. اینکه بدونین مکالمه تون تنها چند دقیقه طول می کشه، فشار رو روی تون کم می کنه. بعد با کسائی که می خواید با اونا دوست شید، مکالمه ی قبلی رو داشته باشین. با این روش در وقت و انرژی تون هم صرفه جویی می شه.

۵. صمیمی نگاه و اقدام کنین

سرتون رو بالا بگیرین، دست هاتون رو به هم قفل نکنین، بازوهایتان رو جمع نکنین و شونه ها رو به عقب ببرین. می تونین حالات خود رو از راه زبون بدن و روش نگاه تون، به طرف مقابل منتقل کنین.

۶. لبخند بزنین و رابطه چشمی برقرار کنین

علاج کمرویی با ۲۷ نکته ای که شما رو از لاک خود بیرون میاره  آموزشی

یک لبخند ساده به روی بقیه، هم روز شما و هم روز طرف مقابل تون رو شیرین تر می کنه. با یک لبخند می تونین بقیه رو تایید کنین. لبخند راهی مناسب واسه شروع مکالمه با یک دوست یا فردی غریبهه. لبخند اقدامی صمیمی و بی ضرره و نشون می ده که شما علاقه مند هستین که در مکالمه شرکت کنین.

آدم موجودی اجتماعیه و به رفت و امد با بقیه نیاز داره. نگاهی به سلولای انفرادی زندانا هم نشون دهنده همین مطلبه. با یک لبخند خوشحال، روز بقیه رو شیرین تر و قشنگ تر کنین.

۷. به وضعیت بدن تون توجه کنین

وقتی که با گروه یا فرد تازه ای رو به رو میشید، ممکنه کمی احساس خجالت کنین. این اتفاق در اول عادیه. اگه احساس نگرانی و اضطراب داشتین، سؤالات زیر رو از خودتون بپرسید:

 • خوب نفس می کشم؟ اگه نفسای خود رو یواش تر کنین، بدن تون آروم تر می شه.
 • احساس راحتی می کنم؟ وضعیت بدن تون رو طوری تغییر بدین تا احساس راحتی کنین.
 • رفتارم دوستانهه؟ به رفتار خود توجه کنین. با رویِ باز پذیرای بقیه باشین تا دیدگاه مثبتی نسبت به شما ایجاد شه.

بخش چهارم: خودتون رو به رقابت بکشین

۱. واسه خود اهدافی مشخص کنین

اینکه بگید: «من از این به بعد نمی خوام کمرو باشم»، کافی نیس. باید اهدافی قابل لمس واسه خود مشخص کنین. مثلا وقتی می گین: «من می خوام محشر باشم»، دقیقا چیجوری می خواید محشر باشین؟ باید واسه خود اهدافی قابل لمس مشخص کرده و اونا رو دنبال کنین (مثلا با یک ناشناس وارد مکالمه شید).

روی اهداف کوچیک و قابل دسترس متمرکز شید. بعد به دنبال اهدافی برید که نیاز به جرأت بیشتری دارن. حتی پرسیدن ساعت از یک ناشناس هم می تونه اقدام مفیدی باشه. این اقدامات رو کوچیک نشمارید؛ اثر کارایی مثل این، دهن باز کن هستش. با تمرین و سعی می تونین پس از یه مدت در جمعای بزرگ هم صحبت کنین.

۲. کاری رو انجام بدین که دوست دارین

شما مجبور نیستین با دوستان تون به مهمانی برید. اگه ترجیح میدید موهای مادربزرگ تون رو شونِه کنین، همین کار رو انجام بدین. مجبور نیستین مثل بقیه باشین. به جای اتلاف وقت، دنبال افرادی باشین که با اونا وجه اشتراک بیشتری دارین و بودن در کنارشون، احساس خوبی به شما می ده.

۳. تمرین کنین که خودتون رو در موقعیتای بد هم بذارین

احتیاجی نیس که از همون اول در موقعیتی بسیار سخت قرار بگیرین. از کارایی که در بالای لیست تون نوشته اید شروع کنین و کم کم به سراغ شرایط سخت تر برید.

۴. هر روز خودتون رو به یک فرد جدید معرفی کنین

داشتن مکالمهای کوتاه با یک ناشناس شاید واسه مون آسون تر باشه. توجه به اینکه شاید اون فرد رو دوباره نبینیم باعث می شه تا در مورد دیدگاهی که نسبت به ما داره، کمتر نگران شیم. یک رابطه چشمی و لبخند کوتاه به فردی که در اتوبوس رو به روی شما نشسته س، شاید تنها سه ثانیه از وقت تون رو بگیره. نگران نباشید که با لبخند به یک ناشناس به عنوان فردی عجیب شناخته شید. هر چه بیشتر تمرین کنین، احساس راحتی بیشتری می کنین.

۵. خودتون رو در بطن جامعه بذارین

با بقیه صحبت کنین. افرادی رو که با شما وجه اشتراک دارن، پیدا کنین و سعی کنین که با اونا حرف بزنین. می تونین پس از یه مدت عضو گروه های مختلفی شید. خودتون رو درگیر فعالیتای اجتماعی بکنین و این جور رشد کنین.

مثل دوچرخه سواری یا رانندگی که در اول واسه مون سخت بود، مهارتای اجتماعی هم در اول با سختی همراهه؛ اما کم کم و با تمرین در اون پیشرفت می کنین.

۶. موفقیتای خود رو ثبت کنین و به همین راه ادامه بدین

در لیستی که در اون موقعیتای سخت رو نوشته بودین، موفقیت هاتون رو بنویسین. دیدن پیشرفتی که داشتین، انگیزه تون رو واسه ادامه راه افزایش می ده. پس از گذشت چند هفته از موفقیت خود متعجب میشید و بیشتر از همیشه قانع میشید که هدف تون دست یافتنی بوده. واسه رسیدن به موفقیت، زمان مشخصی وجود نداره. بعضی زودتر به اهداف خود می رسن، ولی واسه بعضی ممکنه ماه ها طول بکشه. راه موفقیت هر چه طولانی شد، بازم اطمینانی رو که به خودتون دارین، از دست ندین. شما موفق میشید.

منبع : wikihow

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید