چند سال پیش، وقتی حدودا ۳۰ ساله بودم، حس می کردم در بهترین سالای عمرم هستم، خیلی جذاب به نظر می رسیدم، احساس خوبی داشتم و پر از انرژی، زندگی و هیجان بودم. اما یک روز صبح، در آستانه ی ۳۴ سالگی هنگامی که از خواب بیدار شدم و واسه یک روز فوق العاده آماده می شدم احساس کردم چهره ام خسته به نظر می رسه. وقتی بیشتر دقت کردم متوجه وجود چروکایی دور چشمانم شدم و حس کردم یک شبه سن بالا تر شده ام. این اتفاق واسه من افتاده بود، منی که فکر می کردم تا الان هر کاری رو که لازم بوده واسه مراقبت از پوستم انجام دادم… .

این داستان واسه شما آشنا نیس؟ اگه شمام تجربه ای مثل این دارین، پس در حال خوندن مطلب درستی هستین. من تحقیقات زیادی درباره مراقب از پوست انجام دادم. گرچه هیچوقت موفق نشدم راز جوونی رو پیدا کنم، اما تصمیم دارم در این نوشته شما رو با راه های از بین بردن چروک دور چشم آشنا کنم که روند پیری رو کندتر می کنه. با اجرا این روش ها می تونین آسیبای پوستی صورت رو به کمه کم برسونین و چروکای زیر چشم رو کمی بهبود بدین.

 

به چه دلیل پوست چروک می شه؟

علاج چروک دور چشم؛ ۹ روشی که پیری رو به تعویق می اندازد  آموزشی

بذارین اول ببینیم اولین جای صورت که شما متوجه چین و چروک اون میشید، کجاست؟

به نظر شما آدم به آرامی پیر می شه یا در اثر خستگی و قرار گرفتن در خطر عناصر مختلف یا نبود مراقبت درست از پوست این اتفاق میفته؟

به این سؤالات فکر کنین و ببینین جواب درستی واسه شون پیدا می کنین؟! شاید پیدا کردن منشأ بروز مشکل، بیشتر به شما کمک کنه. مثلا در مورد خودم باید بگم متأسفانه زمانی که در حال رشد بودم، والدینم در مورد استفاده از کرمای ضدآفتاب حساسیتی نشون نمی دادن و بیشتر وقتا من بیشتر از بقیه دوستانم دچار آسیبای پوستی می شدم و رنگ صورتم برنزه و تیره تر می شد. فکر می کنین چه اتفاقی برایم افتاد؟ نتیجه اش شد همین چین و چروکای ۳۴سالگی! دوستی داشتم که از وقتی یادم میاد همیشه کرم ضدآفتاب استفاده می کرد و حالا هم پوستش مثل پوست یک نوزاد صاف و شفافه.

اقدامات ساده واسه جلوگیری از چین و چروک پوست

علاج چروک دور چشم؛ ۹ روشی که پیری رو به تعویق می اندازد  آموزشی

پیری بخشی از زندگیه و نمی تونیم از اون فرار کنیم. اما می تونیم از آسیبای پوستی زودرس در اثر بعضی رفتارها ی خاص جلوگیری کنیم.

۱. ضدآفتاب بزنین

هر چند صحبت از کرم ضدآفتاب خیلی تکراری شده اما امیدوارم واسه استفاده از این ماده لازم خیلی دیر نشده و هنوز پوست تون اون قدرها آسیب ندیده باشه. خورشید همونجوریکه شادمانی و سرزندگی میاره و به سلامت بدن کمک کنه، می تونه آسیبای جدی به پوست وارد کنه؛ از آفتاب سوختگی بگیرین تا سرطان یا پیری پیشرفته ی پوست. پس می ببینن که آفتاب مهربون می تونه خیلی خشن هم باشه.

اما نگران نشید چون خبر خوبی واسه تون دارم! خوشبختانه واسه مقابله با آفتابی که واسه بدن ضروریه اما می تونه واسه پوست خطرناک باشه، سلاحی مثل کرم ضدآفتاب هست که می تونین تموم روز پوست تون رو با اون بپوشونین. کرم ضدآفتاب نه تنها پوست شما رو از شکلای مختلف مریضیا مثل سرطان پوست محافظت می کنه، بلکه باعث می شه علائم پیری پوست دیرتر خودشون رو نشون بدن.

در حالی که کرم ضدآفتاب نام آشناییه و همیشه درباره اش صحبت می شه اما مطالعه ای که اخیرا انجام شده نشون می ده تعداد افرادی که در سنای پایین تر به مدت ۴ تا ۵ سال هر روز و به طور منظم کرم ضدآفتاب استفاده می کنن ۲۴ درصد کمتر از افرادیه که در صورت نیاز ضدآفتاب میزنن. بله می دونم این موضوع اون قدر عجیبه که آدم رو متعجب می کنه.

۲. استفاده ی روزانه از مرطوب کننده

با افزایش سن، پوست نازک و خشک تر می شه. بدتر از اون خاصیت ارتجاعی اش رو هم از دست می ده. مرطوب کنندهای ضدچروکی که در بازار وجود دارن و مورد تأیید هستن، معمولا به افزایش رطوبت پوست کمک می کنن و با استفاده از اونا پوست کمتر خشک یا سفت می شه.

مقاله ای در سایت LiveStrong که به بررسی اثر مرطوب کنندها روی چروکای پوستی پرداخته، میگه که مرطوب کنندهای عادی می تونن به هیدراته ماندن پوست کمک و از زمختی یا آسیبای پوستی جلوگیری کنن، اما معمولا تأثیری روی پیشگیری از روند ایجاد چین و چروکای پوست ندارن.

این مقاله مطالعه ای در مورد ی کرمای مرطوب کننده شامل استروژن انجام داده که نشون می ده این نوع کرما ی مرطوب کننده با تحریک تولید کلاژن در از بین بردن چروکا مؤثر هستن. به خاطر داشته باشین استفاده از مرطوب کنندها هم مثل کرمای ضدآفتاب فقط به وجود نور آفتاب محدود نمی شن و همیشه باید از اونا استفاده کنین.

۳. ورزش

با توجه به مقاله ای که اخیرا در هافینگتون پست (Huffington Post) منتشر شده، ورزش به پیشگیری از ایجاد چین و چروک و جوون تر ماندن پوست کمک می کنه. می دونم که این اطلاعات شما رو متعجب کرده، اما واقعیت داره.

این مقاله می گه: «تحقیقات تازه ای که در دانشگاه مک مستر (McMaster) در اونتاریو انجام شد، نشون می ده ورزش نه تنها پوست رو جوون تر نگه می داره، بلکه حتی در افرادی که در آخرای عمر فعال تر می شن، روند پیری رو برعکس می کنه و پوست شون در اثر ورزش بهتر می شه.»

در این تحقیق شگفت انگیز از داوطلبانی که بیشتر از ۶۵ سال سن داشتن و کم جنب و جوش بودن خواسته شد تا به مدت سه ماه هر هفته دو جلسه تمرینات ورزشی متوسط تا شدید داشته باشن. پس از پایان سه ماه از پوست این افراد نمونه ورداری و مشخص شد که نتیجه با نمونه ساده ی پوست بسیار متفاوته. هم لایه بیرونی و هم لایه داخلی پوست مثل به پوست افراد ۲۰ تا ۴۰ ساله شده بود.

اگه دانستن اینکه ورزش روند پیری رو به تأخیر میندازه، نتونه فرد رو مجبور به ورزش کنه، من واقعا نمی دونم دیگر چه جوری می شه کسی رو تشویق کرد کمی به خودش زحمت بده و فعالیتش رو بیشتر کنه.

۴. استفاده از ویتامینا و مواد معدنی

باید بدونین که مراقب از پوست فقط به استفاده از مواد مختلف روی پوست، محدود نمی شه. شما ممکنه خوب از پوست تون مراقبت و شکلای مختلف کرما و ضدآفتابا رو استفاده کنین، اما فعل و انفعالات داخل بدن شمام بر سلامت و زیبایی پوست تون مؤثره.

دکتر دوریس دی (Doris Day) نویسنده ی کتاب «جراحی پلاستیک رو از یاد ببرین» می گه: «شما می تونین زیبایی پوست تون رو از داخل و خارج بدن بهبود بدین.»

مصرف آنتی اکسیدانا که در بیشتر میوه ها و سبزیجات هست واسه پیشگیری از آسیب رادیکالای آزاد به پوست لازمن. رادیکالا ی آزاد به سلولای پوست آسیب میزنن و باعث بروز علائم پیری می شن. پس بهترین روش دریافت آنتی اکسیدانا خوردن شکلای مختلف میوه ها و سبزیجات رنگیه که شامل رنگدانهای آنتی اکسیدان هستن.

دکتر دی باور داره هدف از اضافه کردن میوه ها و سبزی جات جور واجور و رنگی به رژیم غذایی اینه که آنتی اکسیدانایی مثل بتاکاروتن، لیکوپن و ویتامینای A، C و E که در این مواد وجود دارن به کاهش سرعت آسیبای رادیکالای آزاد کمک کنن.

اگه از سنای پایین تر مصرف میوه ها و سبزی جات رو به شکل عادت غذایی خود در بیارین، به جلوگیری از چروک پوست کمک می کنین. با این کار نه تنها پوست تون بلکه بدن شمام احساس رضایت می کنه. مطمئن باشین از انتخاب اینجور رژیم غذایی هیچوقت پشیمون نخواهید شد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دلایل عادی درد گردن و شونِه چیه؟ 

چیجوری از شر چین و چروک دور چشم خلاص شیم

می دونم خیلی از کسائی که این مطلب رو مطالعه می کنن، مادران عزیزی هستن که مشغله ی زیادی در منزل دارن و معمولا تا پاسی از شب واسه انجام کاراشون بیدار می مونن و از طرفی فکرشون بیشتر از اندازه مشغول نگرانیای زندگی و فرزندان شونه. اما دوستان عزیزم چیزایی مثل این می تونه مشکلات بدی واسه پوست صورت و به ویژه پف یا چروک زیر چشم به همراه داشته باشه و معمولا وقتی متوجه اونا میشید که دیگر کمی دیر شده. پس چقدر خوبه که اول به مراقبتای پوستی خودتون اهمیت بدین تا واسه اداره امور خونه به اندازه کافی خوشحال و باانگیزه باشین. اما ممکنه حالا زمانی باشه که خیلی از شما این چین و چروکا رو به روشنی حس کردین و از وجود اونا ناراحت باشین. پس باید ببینیم حالا که چروکای زیر چشم خودنمایی می کنن راهی هست که از شرشان خلاص شیم؟!

دکتر باری وینتروب (Barry Weintraub) در گفت و گویی با سایت گلامور (Glamour) عنوان کرد چین و چروکا اولین علائمی هستن که توجه ما رو به خودشون جلب می کنن و عموما خطوط ضعیفی هستن که در ۳۵ سالگی اعلام وجود می کنن. اما اون خبر خوبی هم واسه مون داره: این خط خطیای آزاردهنده قابل بازسازی هستن! خیلی هم عالی! اما راهش چیه؟!

۱. لیزر درمانی

علاج چروک دور چشم؛ ۹ روشی که پیری رو به تعویق می اندازد  آموزشی

دوستان عزیزم اگه به من باشه ترجیح میدم تا جایی که ممکنه، به ویژه در مورد مشکلاتی که صحبت مرگ و زندگی نیس، خودم رو زیر تیغ جراحی نبرم یا به دکتر متوسل نشم. می دونم همه ما دوست داریم پوست مون چروک کمتری داشته باشه. از طرفی ممکنه چیزی که واسه من کمتر مهمه واسه شما خیلی مهم باشه. واسه همین در این بخش مقاله درباره تموم روش ها مثل لیزر درمانی صحبت خواهم کرد.

خیلی از جراحان زیبایی آمریکا، گزینه های مختلفی مثل بوتاکس، لایه ورداری، لیزر و شکلای مختلف جراحی رو واسه درمون چروکای صورت پیشنهاد می کنن. دکتر ریچارد باکستر (Richard Baxter) درباره بوتاکس می گه: «از بین بردن چروکای موسوم به پنجه کلاغی با بوتاکس معمولا ۳ ماه طول می کشه و گزینه های دیگر مثل لیزر یا لایه ورداری شیمیایی معمولا واسه خطوط عمیق پوست و چین و چروکا مناسب تر هستن.»

واسه اونکه بفهمین کدوم راه حل واسه رفع چین و چروک صورت شما مناسب تره بهتره با دکتر مشورت کنین تا بهترین راه حل رو به شما پیشنهاد کنه.

۲. کرم دور چشم

همونجوریکه خودتون هم میدونید این روزها هر جا رو که نگاه می کنین پر از کرمای دور چشم با شکلای مختلف و اقسام برندها و قیمت هاست. گرچه تا به حال باید فهمیده باشین که من راه حلای طبیعی رو ترجیح میدم، اما استفاده از کرمای دور چشم شک نداشته باشین روند چروک دور چشم رو به تأخیر میندازه و ممکنه در طول زمان در از بین بردن چین و چروکا هم مؤثر باشه. پس پیشنهاد می کنم که درباره کرم دور چشم مناسب و مواد تشکیل دهنده ی اونا که بهتره طبیعی باشه تحقیق و یک کرم دور چشم مناسب پیدا کنین.

۳. روغنا

ممکنه خیلی متوجه نباشیم اما مواد موجود در آشپزخانه ی ما اثر زیادی روی پوست و زیبایی ما دارن. خیلی از ما نمی دونیم که روغنی مثل روغن نارگیل خواصی داره که فقط واسه پخت وپز مفید نیس.

روغن نارگیل دارای آنتی اکسیدانیه که بدن ما خیلی بهش نیاز داره و از این دید جزو علاجای خونگی خوب حساب می شه. روغن نارگیل پر از ویتامینای E ،A و پروتئینای ضروریه که تولید کلاژن رو زیاد می کنه؛ همون کلاژنی که موجب خاصیت ارتجاعی پوست می شه. روغن نارگیل به تشکیل سلولای پوستی تازه و حفظ بافت همبند پوست کمک می کنه. این بافت همبند مانع ضعیف شدن پوست و ایجاد چین و چروک می شه. از طرفی روغن نارگیل باعث لطافت پوست هم می شه.

۴. میوه ها و سبزی جات

علاج چروک دور چشم؛ ۹ روشی که پیری رو به تعویق می اندازد  آموزشی

میوه ها و سبزی جات اون قدر مهم هستن که میتونم بگم نه تنها اونا رو بخورین بلکه به پوست تون هم بزنین، یعنی اصلا از اونا نگذرید. مثلا خیار، آواکادو و پرتقال به عنوان ماسکای طبیعی واسه صورت مفید هستن و درسته که فت و فراوون در بازار وجود دارن.

آب پرتقال یک محلول شناخته شده واسه کاهش خطوط و چین و چروک حساب می شه. یک تکه پنبه رو در محلول آب پرتقال بزنین و دو بار در روز یک بار صبح و یک بار شب دور چشم تون بمالید. مراقب باشین داخل چشم تون نرود، چون اذیت میشید. بعد از چند هفته حتما فرق رو احساس می کنین.

خیار هم یکی دیگر از معجزه گران محبوب کم کننده ی چروک دور محل بیرون اومدن آب زیر زمینی. یک برش خیار سرد رو به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز روی چشم تون بذارین. می تونین اول مقداری عسل روی چین و چروکا بذارین، بعد واسه کامل کردن اثر این روش و اثر روی چروکا یک تکه خیار روی اونا بذارین.

آواکادو هم واقعا به سلامت پوست کمک می کنه. آواکادو شامل ویتامین Aه که در بدن به رتینول تبدیل می شه. رتینول عامل مؤثری در زیبایی ظاهر پوست یک فرد به حساب میاد، چون به افزایش رشد سلولای جدید و تولید کلاژن کمک می کنه و هر چه میزان کلاژن پوست تون بیشتر باشه احتمال چروک شدن اون کمتر می شه. می تونین از راه سایتای معتبر دستورالعمل ماسکای آواکادو رو یاد بگیرین و از اونا روی پوست تون استفاده کنین.

شما رو نمی دونم اما من به محض اینکه نوشتن این مطلب رو تموم کنم می خوام به نزدیک ترین میوه فروشی بروم و کمی خرید کنم.

۵. ورزش صورت

علاج چروک دور چشم؛ ۹ روشی که پیری رو به تعویق می اندازد  آموزشی

نمی دونم تا به حال بازیگران تئاتر رو در حال تمرینای فن بیان دیده اید یا نه! اونا معمولا قبل از شروع تمرینات با ورزشای صورت عضلات اونو گرم می کنن تا خوب از پس بیان کلمات و جملات و عکس العملای صورت شون موقع بازی بربیایند. شمام می تونین با ورزش صورت، عضلات دور چشم رو مثل هر عضله ی دیگری در بدن سفت و ورزیده کنین.

حتما درباره یوگای صورت شنیدین. می تونین تمرینات مختلف یوگای صورت رو یاد بگیرین و اونا رو به طور منظم انجام بدین. حتما نتیجه خواهید گرفت.

همونجوریکه فهمیدین تغییر بعضی عادات عادی می تونه در پیشگیری از ایجاد چین و چروک و کم تر کردن اونا به شما کمک کنه. پس سعی کنین همیشه کرم ضدآفتاب بزنین و در این مورد واسه فرزندان تون هم حساسیت به خرج بدین. حتما پوست تون رو با کرمای مرطوب کننده منظم آب رسانی کنین.

سعی کنین از پوست صورت تون در مقابل عوامل طبیعی مثل باد و نور مستقیم آفتاب محافظت کنین. از ماسک خیار و عسلی که درباره اش صحبت کردیم هر روز استفاده کنین. بعد از حموم پوست تون رو با روغن نارگیل چرب کنین. تکهای پرتقال رو روی چشمان تون بذارین و به آرامی دراز بکشین و تمرکز کنین. با این کار هم آروم تر میشید و هم حس خوبی دارین.

منبع : healthambition

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید