4>

منیزیم قدرت حرکت روده رو بهتر کنه. این مکمل رو به آرامی به رژیم غذایی خود اضافه کنین و اگه دچار اسهال شدید مصرف اونو قطع کنین. روزانه ۲۵۰ میلی گرم منیزیم رو ۲ تا ۴ بار استفاده کنین.

۶. پروبیوتیکا

حفظ سلامت رودها عامل اصلی جلوگیری از مشکلات گوارشیه. روزانه پروبیوتیکایی استفاده کنین که شامل کمه کم ۱۵ میلیارد ارگانیسم زنده و فعال باشه.

۷. آب آلوئه ورا: این نوشیدنی به کاهش نا آرومی و افزایش حرکات روده کمک می کنه. واسه درمون یبوست، روزانه یک تا ۴ فنجون (طبق شدت علائم) آب آلوئه ورا استفاده کنین.

تمرینات ذهنی و جسمی واسه پیشگیری از بروز یبوست

فعالیت بدنی باعث افزایش فعالیت عضلانی در روده می شه، پس سعی کنین بیشتر روزهای هفته فعالیت بدنی داشته باشین و تمرینات منظم انجام بدین. ورزش به ویژه در صبح، می تونه باعث بهتر شدن کارکرد دستگاه گوارش، کاهش استرس و ایجاد نگاه مثبت در شما شه. از مینی ترامپولین استفاده کنین که باعث تحریک رود ه و غدد لنفاوی می شه. تمرینات سبک مثل نرمشای کششی، پیاده روی، دو آهسته، یوگا، شنا یا رقص می تونه به کارکرد روده کمک کنه.

علاج یبوست؛ ۵ روش درمانی خونگی و عواملی که اون رو زیاد می کنه - قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

۱. مدیریت و کاهش استرس: باور می کنین ۷۵ تا۹۰ درصد مراجعات به دکتر، مربوط به استرس و مشکلات به دلیل اینه؟ یبوست شک نداشته باشین یکی از آنهاست. استرس به شکلای مختلف خود رو در بدن نشون می ده. شاید همیشه هم نتونین متوجه اثرات استرس در بدن شید اما استرس عامل عوارضی مثل افزایش نا آرومی عضلانی، افزایش سطح هورمونای استرس مثل کورتیزول، افزایش سطح قند خون، تغییر اشتها، مشکل در هضم طبیعی غذا با تغییر در محیط روده و اثر بر کارکرد غده ی تیروئید و هورمونای دیگره. راه های از بین بردن استرس عبارتند از یوگا یا نرمشای کششی، مدیتیشن و مراقبه، دعا و نیایش، گذراندن وقت در بیرون از منزل، خوندن و نوشتن خاطرات، ورزش، حموم گرم و استفاده از روغنای آرامش بخش.

علاج یبوست؛ ۵ روش درمانی خونگی و عواملی که اون رو زیاد می کنه - قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

۲. بیوفیدبک (پس خوراند زیستی): بیوفیدبک به شکلای کار با یک دکتر گفته می شه. اون با استفاده از ابزارهایی، به شما آموزش می ده چیجوری به خواست خود بعضی از بخشای بدن رو شل و بعضی قسمتای دیگر رو منقبض کنین، به ویژه عضلاتی که هنگام فشار و استرس، منقبض می شن. آموختن شل کردن عضلات لگن کمک می کنه هنگام اجابت مزاج، مدفوع به آسونی از رودها عبور کنه. بیوفیدبک شاید واسه همه کارساز نباشه اما طبق تحقیقات در بیشتر مواقع بسیار مفیده. در یک جلسه تمرین بیوفیدبک ممکنه در حالی که شما تمرینات شل کردن رو به طور متناوب انجام میدید، از یک میل باریک و مخصوص استفاده شه که اونو وارد مقعد می کنن تا بتونن پیشرفت کار رو اندازه گیری کنن.

علاجای معمولی یبوست

علاج یبوست؛ ۵ روش درمانی خونگی و عواملی که اون رو زیاد می کنه - قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

شایع ترین روش واسه درمون یبوست، استفاده از مکملای فیبر و قرصای ملین بدون نسخه. بعضی از افراد هم واسه کمک به کنترل حرکات روده و تنظیم کارکرد گوارشی، از داروهایی که پزشکان تجویز می کنن، استفاده می کنن. اما این روش بسیار کمتر از مسهلای ارزون قیمت بدون نسخه مورد استفاده قرار میگیره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   تعریف سبک زندگی از نظر علم روانشناسی

با اینکه چایا، محلولا و قرصای ضدیبوست ممکنه بتونه به شکل موقت به از بین بردن یبوست کمک کنه، اما مصرف بیشتر از اندازه اونا می تونه موجب مشکلات جانبی شه. راه های آسون تر واسه کنترل یبوست از راه «ملینای طبیعی» مثل ورزش، رژیم غذایی سالم و کاهش استرس هست. بعضی وقتا هم می تونین روشایی مثل پاکسازی رودها با رژیم سوپ استخوان یا با محلول آب و نمک دریا و بعضی وقتا کمی آب لیمو رو امتحان کنین.

استفاده از ملینا به عنوان رژیم پاکسازی یا استفاده تکراری از اونا، بسیار خطرناکه. ملینا چیجوری عمل میکنن و به چه دلیل باعث درمون یبوست نمی شن؟

ملینا با ایجاد انقباض در عضلات دستگاه گوارش، جذب آب رو افزایش میدن یا باعث حجیم شدن مدفوع می شن تا گذر اون از روده سریع تر شه. مشکل اینه که قرصای ملین قسمت رنین آلدوسترون سیستم گوارشی رو درگیر می کنن و باعث از دست رفتن غیرطبیعی مایعات بدن و در آخر ضعیف شدن عضلات مورد نیاز واسه حرکات روده می شه. بدن بعد از مصرف مسهلا، تموم آبی که می تونه جذب کنه نگه می داره که باعث ورم یا ادم می شه.

بقیه مضرات سوءمصرف مسهل واسه سلامت بدن:

 • کاهش آب بدن (از دست دادن مایعات)؛
 • نبود تعادل الکترولیتی؛
 • تغییرات اسیدی/قلیایی؛
 • ناتوانی در تولید آنزیمای گوارشی کافی؛
 • ورم (باقی ماندن آب در بدن)؛
 • سرگیجه و حس سبکی سر؛
 • آسیب به روده ی بزرگ و اندامای گوارشی؛
 • به شکل یک در بین دچار شدن به اسهال و یبوست؛
 • مشکلات واسه سیستم قلبی و عروقی.

هشدارهایی در مورد یبوست

معمولا میشه یبوست رو تنها با استفاده از مسهلا و داروهای بدون نسخه و بدون نیاز به مراجعه به دکتر درمون کرد اما در بعضی موارد، بهتره با دکتر خود تماس بگیرین.

 • اگه یبوست شما شدید بود و بیشتر از ۳ هفته طول کشید، به متخصص مراجعه کنین تا مطمئن شید مشکل اساسی و جدی ای وجود نداره.
 • اگه در مدفوع خود خون مشاهده کردین، نفخ شکم داشتین یا با علائم ورم طحال روبرو شدید، حتما به دکتر مراجعه کنین.
 • اگه یبوست به همراه اسهال متناوب و دوره ای اتفاق بیفته، ممکنه دچار آلرژی غذایی، حساسیت یا واکنش به دارو شده باشین. این مورد می تونه با علائم سوتغذیه، تورم دردناک شکم، بثورات پوستی، تب، گیجی، خستگی و درد همراه باشه.

آخرین نکات در مورد یبوست

 • یبوست یعنی حرکات روده ی شما کمتر از حد عادی، سخت تر یا دردناکه و علائمی مثل به تورم شکم یا نفخ داره.
 • علل شایع یبوست عبارتند از رژیم غذایی نامناسب و بدون فیبر، کم آبی بدن، مشکلات تیروئید، کهولت سن، روش زندگی بدون جنب و جوش، داروها و استرس.
 • درمون طبیعی یبوست استفاده از رژیم غذایی سالم پر از غذاهایی با فیبر زیاد، نوشیدن مقدار زیاد آب، ورزش، کاهش استرس، آموزش بیوفیدبک و استفاده از مکملای مفید مثل منیزیم و روغن جگر ماهی کاده.